fanous21 fanous21 komentáře u knih

Lidská tragikomedie Lidská tragikomedie Ladislav Klíma

Shlédnuto v Malé aréně Ostrava v prosinci 2016. Naprosto vynikající zážitek - dílem, obsahem, dějem, komikou, tragikou a v neposlední řadě hereckými výkony!

05.12.2016 5 z 5

Rozhřešení Rozhřešení Hermann Broch

Brilantní sociální drama z tolik nejisté doby meziválečného Německa s až ryze hamletovským vyústěním. Škoda, že tento kousek zapadl a nedostává se mu pozornosti, který by si, dle mého soudu, zajisté zasloužil.

05.12.2016 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Poslechnuto jako audio kniha (nezkrácená). Shodnu se s ostatními v tom, že s ubíhajícím časem přibývá humoru, kdy jsem se se sluchátkami na uších v ulicích Brna ze srdce smál.

01.12.2016 4 z 5

Když ne nyní, kdy? Když ne nyní, kdy? Primo Levi

Neuvěřitelně uvěřitelná pouť skupiny židovských bytostí (skorem váhám, zda na protagonisty ještě platí označení člověk) evropským územím v časech vrcholné fáze 2. světové války, a to ze západní části SSSR, přes Polsko, Německo až do Itálie. Četba je skličující a věřím, že nejednoho čtenáře přepadne neskonalý pocit vděčnosti za dobu, v které se naše životy doslova tetelí. Krásný sloh, hrozná doba, silný příběh a úklona (až se čelem bouchám o zem) všem, kteří "ve válce zdrsněli, ale nepokořili se".

28.11.2016 5 z 5

Milosrdenství? Bez rozumu? Milosrdenství? Bez rozumu? Jiří Fuchs

Veskrze hrozné čtení. Nehodnotné. Nehodnotné ve smyslu, že čtenáře zastávajícího jakékoliv názorové spektrum tento víceméně paskvil stěží někam posune. Snad pouze ty, kteří se nacházejí na straně barikády jako autor, tedy na straně rozhodného NE imigrantům a všemu s tím spojené. Otázkou jest, zda se za extrém samotný lze vůbec ještě posunout. V tomto pamfletu se nedočkáte konstruktivní argumentace. Místy jsem si připadal, že čtu kompilaci z diskuzního bahna webu novinky cz. Domníval jsem se též, že něco takového nemůže zplodit renomovaný filozof či že jde o shodu jmen dvou různých autorů. Jeden se tomu zdráhá uvěřit, avšak žel bohu, nikolivěk. Jste-li názorově v problematice imigrace někde mezi, nepočítejte, že se vám snad po přečtení jednoho sta stránek vyjasní některé spojitosti nebo nabydete některých věcných argumentů. Nenabydete. Neboť text je zejména založen na emocích a termíny neomarxista, sluníčka či muslimáci (nikoliv v této podobě) nebyla ušetřena snad jediná stránka. Před očima vám bude defilovat vpravdě extrémní diskurz, který sám proti extremismu brojí... Již jsem si takřka myslel, že autor už jen zapomněl zmínit celosvětové spiknutí zednářů, avšak i na ně se nakonec dostane. Sečteno podtrženo, imigraci NE, muslimům VŮBEC NE, islámu ABSOLUTNĚ NE, Brusel=pekelníci, všichni kdo vlnu imigrace neodsuzují jsou neomarxisti či eticky zhovadilí jedinci, atp. Není divu, že brožurku vydala soukromá škola, na které autor působí, neboť se domnívám, že jiné než obskurní nakladatelství takové "dílo" do světa nemůže vypustit. Jednu hvězdičku dávám za poslední dvě tři odpovědi, které jakž takž splnily, co jsem od knihy očekával.

27.11.2016 1 z 5

Untergang eines Herzens / Zánik srdce Untergang eines Herzens / Zánik srdce Stefan Zweig

Zweig umí. Dokázal to i v předkládaných dvou povídkách. První, aspirující na pět hvězdiček, pojednává o starším muži, jehož rozpad srdce, a tudíž celého života, začíná tehdy, kdy je v něm zaseto semínko nejistoty v důvěru ve vlastní dceru, kteroužto viděl (či neviděl ?) odejít z hotelového pokoje jednoho večera za domnělým mužem. Druhá povídka vyznívá po boku Zániku srdce slabším dojmem. Nikdy nemilované ženě středního věku je věnován ledabylý náznak pozornosti, po níž se v ní rozhoří nekontrolovatelný žár lásky a náklonnosti hraničící s šílenstvím.

06.11.2016 4 z 5

Dunaj Dunaj Claudio Magris

Magris je starším bratrem Sebalda... Výsostné čtení o kulturních, politických, vojenských, lidových, geografických dějinách každodennosti, lidské velikosti i nízkosti, ojedinělosti... v níž hravní roli hraje řeka Dunaj. Stoprocentní čtivo!

29.10.2016 5 z 5

Stalo se v ZOO Stalo se v ZOO Edward Albee

...aneb "Povídání o pejskovi a kočičce" (a trochu také andulce) na jedné lavičce ... a co z toho vzešlo ... po návštěvě zoo, v níž se stalo... (to už si musíte přečíst sami... či vyrazit do divadla)

09.10.2016 5 z 5

Rej Rej Arthur Schnitzler

Schnitzlerův Rej byl svého času do českého jazyka překládán také jako "Dokolečka dokola". A vskutku, desatero zastavení párů prve tlachajících, posléze provádějících akt milostný po zcela nahodilých setkání, kdy každý z aktérů vystupuje ve dvou scénách, pokaždé s jiným partnerem. Kolečko desítky sexuchtivých otevírá a zároveň uzavírá, jak značně příznačně, šlapka. V kolečku jsou zahrnuti reprezentativní prvky vídeňské společnosti z přelomu 19. a 20. století - mladí, staří, bohatí, chudí, společenské nuly, horní patra společnosti, ženatí/vdané, svobodní, umělci, neumělci. Pánové zastávají roli dobyvatelů, ženy vzpouzejících se s vysloveným NE zamýšlených jako ANO, ROZHODNĚ. Milostný rej ovládá všechny, autor nikoho nešetří, čímž poodhaluje pláštík vídeňské společnosti a možná nepředkládá ani ne tak její kritiku, jako pravý pohled na ni. Jak také by zamýšlel kritizovat někdo, kdo byl známý svými sexuálními sklony, někdo, kdo si až do smrti (69 roků) vedl poznámky o každé své ejakulaci...

08.10.2016 5 z 5

Židé na cestě Židé na cestě Joseph Roth

Joseph Roth psát umí! V této ani ne 100stránkové brožurce předkládá čtenáři svůj pohled na problematiku "putujících židů" z Východu na Západ, včetně Západu zaoceáního. Nejbrilantnější částí je bezesporu hned úvodní stať, zamyšlení se nad skutečností co obnáší býti židem v Evropě 20./30. let 20. století (alespoň odtušuji, neboť ani překladatel ani editor z nakladatelství Academia nepokládali za hodno Rothův spis časově zařadit). Následuje oddíl "žid a město", na které navazují jednotlivá nejvýznamnější města Evropy, v nichž židé žili (Vídeň, Berlín, Paříž), a také země Spojených států amerických a Ruska. Nelze si nepovšimnout Rothovy náklonnosti k našemu "bratru na věčné časy", zvláště v úvahách, jež ze všech výše zmíněných případech vychází jediní pozitivně. Pro druhé vydání dopsal autor novou předmluvu reagující na hrozivý vývoj v Německu, který brožuru uzavírá.
Dovolil bych si uvést dvě citace:

"Židé vyvraceli přísloví, které říká, že když se dva perou, třetí se směje. Židé byli stále ten třetí, jenž neměl žádný důvod ke smíchu." (str. 19)
"Nemůže existovat žádná evropská, a také žádná evropsko-křesťanská, morálka, dokud trvá zásada "nevměšování". Proč si tedy evropské státy osobovaly právo šířit civilizaci a morálku ve vzdálených světadílech? Proč ne v Evropě? Staletá civilizace jednoho evropského národa ještě zdaleka nedokazuje, že skrze záhadnou kletbu osudu nebude opět barbarská." (s. 97)

07.10.2016 5 z 5

Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi Tom Stoppard (p)

Nikoliv, R+G nejsou mrtvi! RozHodně ne po tom, co pánové předvedli. Skvost. Vylazený. Včetně českého překladu Jaroslava Kořána.

30.09.2016 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

UPOZORNĚNÍ - v textu se vyskytují spoilery, ty jsou uvozeny / --- /
Že je detektivní žánr tím nejpokleslejším potvrzuje směle tato kniha. Již dlouhou dobu, a co do počtu četností, jsem se nad jedinou knihou tolikrát nerozčílil. Předkládám výtky:
- kniha se halí do hávu odbornosti, leckde až vědecké, a přitom na několika místech si autoři pod sebou řežou větev (kupř. hloupacatý či přímo stupidní a především ve skutečnosti v podstatě nemožný přístup těhotné vyšetřovatelky k manželovi první zavražděné)
- výtka související s první, a to míchání žánrů, kdy v "strhujícím" závěru se čtenář dočká prvků hororu, rozuměj sci-fi
- některé aluze byly spíš haluze (kupř. z lesa přilétl havran; před obchodem prošla rodina s kočárkem)
- laciný závěr až běda, míra nepravděpodobnosti přemrštěná /--- několikrát bodnutá pianistka připomínající robocopa, vražedkyně sama je na tom obdobně, když po několika ranách lopatou do hlavy opět "ožívá", inu ženy-terminátorky...---/
- snad nejvíce mě rozčílil přístup autora/ů vypravěče/ů, kteří pochopitelně v detektivce záměrně zamlčují důležitá fakta, (aby přirozeně čtenářovu pozornost a napětí udrželi na vysoké úrovni), avšak záměrné lhaní do ryzí detektivky nepatří /---tuším při třetí vraždě explicitně popisují postavu v pláštěnce jako mužskou (aby zřejmě potvrdily dopad podezření na Rockyho, jenž byl v této fázi knihy nejpravděpodobnějším vrahem); navíc záměrné zamlčení Erikovy zkušenosti probuzení se s porcelánovou hlavičkou v rukách považuji rovněž za nehodnou ---/

Zůstává tak hvězdička za u tohoto žánru "povinnou" čtivost... a druhá, že to čtenář František vůbec dočetl...

28.09.2016 2 z 5

Malta a Gozo Malta a Gozo Abigail Blasi

Klasický Lonely Planet průvodce, ač v tomto případě méně praktický, než jsem zvyklý. Ač vydáno v únoru 2016, některé ceny ze září 2016 již neplatné. Poměrně málo informací... rozhodně méně než obvykle (rozhodně ve srovnání s "Malta and Gozo" od Bradt).

25.09.2016 3 z 5

Křesťanství a ateismus úplně jinak Křesťanství a ateismus úplně jinak Dinesh D'Souza

Poctivá obhajoba křesťanství proti argumentům ateismu bez zbytečných emocí a prosta tvrzení typu "jak to prostě je". Zakotvení v americkém prostředí je nepřehlédnutelné.

13.09.2016 5 z 5

Loď bláznů Loď bláznů Sebastian Brant

Místy zcela vynikající poetika plísnící lidská bláznovství druhu všelikého. Ač vydání Academie z roku 2007 obsahuje zhruba polovinu Brantova textu, je čtenáři předloženo to nejlepší. Zde malá ochutnávka:

Bez užitku projde bloud země vzdálené,
však nic si neosvojí k vlastní hanbě své.
Tak může přec i husa ven si vyletět,
domů zas jak husa navrací se zpět.
------------------------------------------
Dvě věci vždy jsou zřejmé všem
a třetí je přímo příkladem:
město, které v kopci leží
a hňup, ať stojí, sedí, leží -
těm skrýt se věru nepodaří...
------------------------------------
Čtyři věci nikdo nikde nenasytí:
ženu, peklo, svět a oheň, když se vznítí...

25.07.2016 5 z 5

V ringu s Bohem V ringu s Bohem Tim Guénard

Z emailu mému kamarádovi:
"S tou knihou, cos mi zapůjčil, si mě okradl o v podstatě celý den, včera večer jsem to otevřel a vím, že to ještě dnes dočtu, je to totiž excelentní čtivo a navíc excelentně napsané..."

22.06.2016 5 z 5

Náměstí hrdinů Náměstí hrdinů Thomas Bernhard

První setkání s panem Thomasem: Ufff tedy! A první setkání s podobnou literární haluzí. Čtenář je povětšinou v díle konfrontován s jednou buřičskou postavou, nespokojencem, jedincem dštící síru proti všem a proti všemu. Na Náměstí hrdinů promlouvají ústy vpravdě na.raného autora (krom služebnictva) úplně všichni - pranýřují Rakousko, jeho politiky, umělce, společnost. "Alles gute" v jeho nejpravějším opaku.

03.06.2016 5 z 5

Mořská lilie Mořská lilie André Pieyre de Mandiargues

Lyrický skvost, v němž slova hladí duši, s mírně erotickým přídechem, literatura jak má být bez jakéhokoliv odstínu šedi...

30.05.2016 5 z 5

Leonce a Lena / Vojcek Leonce a Lena / Vojcek Georg Büchner

Leonce a Lena : Brilantní, svěží, úsměvný a dokonale hravý text, který se vysmívá vyšším vrstvám a který na hony předběhl svou dobu.
Vojcek : Úderné, minimalistické, naturalistické, expresivní a svým způsobem rovněž šílené

29.05.2016 5 z 5

Vojcek Vojcek Georg Büchner

Úderné, minimalistické, naturalistické a svým způsobem také šílené...

29.05.2016 5 z 5