eviku19 eviku19 komentáře u knih

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Málo knižiek je takto krásne melancholických:)stojí určite za prečítanie:)

24.03.2014 4 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Táto kniha bola pre mňa zaujímavý zážitok,pretože hned ako som ju prečítala okamžite som zaspala(To nie je ten zážitok) a sníval sa mi sen o tom ako okolo mňa tancuje démon a tancuje tak ako sa tancuje okolo ohňa no proste trhlo.Potom som sa zobudila a bola som v strašnej depke,že to bol len sen:D Takže urobím taký pokus,že si túto knihu prečítam po dákej dobe zase a ak sa táto situácia zopakuje pridám si ju k doporučeným knihám a trhlým spiritualnym zážitkom:DDD

12.02.2014 5 z 5

Politika Politika Adam Thirlwell

Mám rada knihy a filmy,ktoré opisujú vzťahy medzi ľudmi realisticky tak ako sú naozaj. Treba si uvedomiť,že sex patrí ku vzťahu a podľa mňa túto knižku nepochopia len puritáni a frigidy a nejakí naivní romantici,čo si myslia,že v realite to takéto absurdné nie je:P

19.01.2014 4 z 5

Matka Kuráž a její děti Matka Kuráž a její děti Bertolt Brecht

K tejto knižke som sa dostala iba náhodou. A po celý čas som Matku Kuráž striedavo obdivovala za jej silu a odvahu, hraničiacu až s drzosťou a následne odsudzovala. Vadilo mi, že má z vojny živobytie.
Celá kniha v podstate rozoberá otázku významu vojny a mieru-nie je to len príbeh osobnej tragédie. Navyše, otázka: "Čo sa stane s dierami,keď ementál zožerieš" je proste nadčasová:)

19.08.2013 4 z 5

Roger Krowiak Roger Krowiak Peter Pišťanek

Skrytý slovenský klenot

07.03.2024 5 z 5

Deník Deník Henry David Thoreau

Nerada čítam cudzie denníky. Cítim sa pri tom nesvoja, lebo je to často až príliš osobné. Tu som však urobila výnimku, keďže som očakávala poetické zápisky z divokej americkej prírody. Thoereau ma však sklamal. Prišlo mi to celé napísané tak nasilu. Proste, aby to bolo čítané a obdivované. Navyše mi zo svojich dennikov prišiel, že to bol riadny mamánek a pózer. Asi by sme si spolu nerozumeli:-)

22.06.2023 2 z 5

Problémy so ženami Problémy so ženami Jacky Fleming

Čo ja viem. Nedozvedela som sa z toho nič nové a ani ma to nepobavilo. Shopenhauer a Darwin boli znami šovinisti. Žiadna historická osobnosť vsak nebola svätá. Rozčuľovať sa ešte aj teraz nad názormi,ktoré boli aj v ich dobe za hranou mi príde ako strata času.

18.12.2021 2 z 5

Prehnité mesto Prehnité mesto Lenona Štiblaríková

Prehnité mesto je autorkina druhá najlepšia kniha po Bratislavskej bludicke. Poprosím si viac poviedok s kapitánom Severinom, Aramom a Berenikou:-)

30.09.2021 4 z 5

Zvieratá a láska Zvieratá a láska Paul Reboux

Neviem, je to celkom úchylne napísané, ale nájdete tam úžasné ilustrácie.

12.03.2021 3 z 5

Išli svrčky poza bučky Išli svrčky poza bučky Ľudmila Podjavorinská

Moje detstvo by bolo bez krásnych ilustrácií pána Blašku o dosť chudobnejšie :-)

20.02.2021 5 z 5

Ježkov kožuštek Ježkov kožuštek neznámý - neuveden

Veľmi pekné lotyšské rozprávky a ilustrácie :-)

21.08.2020 5 z 5

Tučňák a smrt Tučňák a smrt Andrej Kurkov

Veľmi dobré, určite odporúčam :-)

25.07.2020 5 z 5

Informační válka Informační válka Karel Řehka

Vyborná kniha. Jednoznačne odporúčam.

25.10.2019 4 z 5

Medzi Slovákmi Medzi Slovákmi Martin Šimečka

Pri čítaní knihy som mala rozporuplne pocity. Nechápte ma zle, súhlasím, že náš problém je, že sme ľahostajní. Nepríde mi, že by sme boli ľahostajnejší ako iné post sovietske republiky. Kniha mi prišla plná zovšeobecnení, a autorov štýl písania mi pripadal vychvaľovačný. Možno tento môj dojem bol vyvolaný tým, že som súčasne čítala knihu o vojne na Ukrajine od iného slovenského novinára,ktorá bola ale napísaná s veľkou úctou a pokorou pri analýze ľudí a mentality.

11.09.2019 4 z 5

Riadne znepokojivá záležitosť.

30.08.2019 3 z 5

Klérofašisti Klérofašisti Miloslav Szabó

Kniha mi prišla velmi zaujímavá. Nevedela som, že u nás mal klérofašizmus takú dlhú tradíciu. A príde mi smutné, že v nej stále pokračujeme naďalej.

08.08.2019 4 z 5

Architekti kultury smrti Architekti kultury smrti Benjamin Wiker

Poprekrucane fakty a katolicka propaganda...

20.05.2019 odpad!

Pohlavní štvanci Pohlavní štvanci Leslie Feinberg

Zaujimava kniha, škoda, že autorka to poňala až tak prosocialisticky a antikapitalisticky, a historiu o transgender, drag queen a ďalších pospajala s vyrobnymi prostriedkami a nadvýrobou či deľbou práce. Ako ťažko sa to číta teraz, ked z každej strany počujete o tolerantnosti k odlišnostiam (a ja sa tej tolerantnosti držím). Ale pri čítaní som si musela neustále pripomínať, že kniha bola napísana v 90-tkach, aby ma neštval štýl nariekania utláčaných žien a vkuse tie reči o patriarcháte. Sama som v tom vyrastala v takýchto rečiach, a teraz v dospelosti počúvam to isté od chlapov, ako sú utláčaní ženami. Asi to nie je preto najlepšia kniha ked sa začínate zaujímať o túto probletiku, ale obsahuje zaujímavé historické fakty, o ktorých som predtým nevedela.

07.02.2019 3 z 5

Technokněží Technokněží Alejandro Jodorowsky

Proste luxusná zaležitosť

01.03.2018 5 z 5

Kdo přivezl Doruntinu? Kdo přivezl Doruntinu? Ismail Kadare

Kadare sa znovu ukázal ako talentovaný rozprávač, ktorý vie opísať úžasne atmosféru Albánskeho vidieka. Veľmi sa mi páčila myšlienka, že zvláštne veci medzi nebom a zemou si vytvárame sami:)

25.06.2017 4 z 5