Problémy so ženami

Môžu byť ženy geniálne? Prečo sme sa v škole učili len o dvoch či troch výnimočných ženách? A kde boli všetky ostatné? Táto brilantne rafinovaná knižka plná zábavných karikatúr odhaľuje niektoré z pomýlených mužských teórií o ženách. Názory „géniov“ ovplyvňovali osudy žien a tie boli nútené zotrvať v „domácom kruhu“. Našli sa však medzi nimi aj také, ktoré sa vzopreli konvenciám. Prečo sa nadané ženy tak ťažko dostávajú do učebných osnov dejepisu? Aj o tom sa dozviete v tejto knižke....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468151/big_problemy-so-zenami-Tnt-468151.jpg 4.450
Literatura světová, Humor, Obrazové publikace

Vydáno: , Lindeni

The Trouble with Women, 2016

Kniha Problémy so ženami

eviku19
18.12.2021

Čo ja viem. Nedozvedela som sa z toho nič nové a ani ma to nepobavilo. Shopenhauer a Darwin boli znami šovinisti. Žiadna historická osobnosť vsak nebola svätá. Rozčuľovať sa ešte aj teraz nad názormi,ktoré boli aj v ich dobe za hranou mi príde ako strata času.

ZuK1
19.07.2021

Malá knížečka Jacky Fleming je příjemným a vtipným čtením na jedno odpoledne a u mnoha karikatur a ironických komentářů jsem se opravdu zasmála.
Souhlasím však s uživatelem Boboking, i já bych pro ni zvolila jiný typ písma.

booklovertina
01.06.2021

História je priam prešpikovaná úžasnými vynálezmi od geniálnych ľudí - alebo teda mužov. Učíme sa o nich v školách, čítame o nich knihy, pozeráme filmy. Na ženy sa v tomto aspekte akosi zabúda. Jasné, spoločenské konvencie v minulosti ženám neboli priveľmi naklonené, ale že by sa skutočne našlo len pár takých, ktoré sa ich rozhodli "porušiť" a dosiahli niečo viac? Alebo je pes zakopaný niekde inde? Žeby sa o ich existencii a zásluhách jednoducho mlčalo?

Britská karikaturistka Jacky Fleming sa na túto otázku rozhodla poukázať prostredníctvom útleho dielka Problémy so ženami, v ktorom satiricko-ironickým spôsobom reflektuje pomýlené predstavy (resp. ich skarikaturizovanú verziu), ktoré mali dlhé stáročia muži o ženách, a ktorými spoločnosti, ale hlavne sami sebe, ospravedlňovali, respektíve zdôvodňovali, prečo sa mnohé výnimočné predstaviteľky "nežnejšieho pohlavia" taktiež nedostali do "siene slávy", ale ostali všednými, nepovšimnutými alebo odsunutými na "smetisko dejín".

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sú to práve ženy, z ktorých si nenáležitým spôsobom uťahuje či ich dokonca nemiestnymi názormi uráža (čo podaktorých, alebo lepšie povedané podaktoré, naštve), no nie je to tak - už od prvej stránky je zrejmé, že v skutočnosti sú to muži a ich obmedzené, egoistické zmýšľanie, ktoré vtipným spôsobom pranieruje. Každopádne, túto roztomilú útlosť netreba brať až prehnane vážne a zamýšľať sa nad faktom, že naši predkovia (a aj podaktorí súčasníci) v podobnom duchu o ženách skutočne zmýšľali, ale jej obsah skôr prijímať s istou nadsádzkou - veď predsa ide o karikatúru. Za mňa vydarená jednohubka, ktorá pobavila a zároveň nenásilným spôsobom upozornila na smutnú skutočnosť - spôsob, akým boli ženy v minulosti (a možno podaktorými aj teraz) vnímané.

Ďumbierka
30.04.2021

Rozhodne táto útla a nenápadna knižka stojí za prečítanie.

Jacky Fleming sa v nej venuje ženám a tomu, prečo sa o geniálnych a šikovných ženách takmer nikde neučíme a veľa zmienok o takýchto ženách nenájdeme ani v učebniciach dejepisu.

Je to jednoduché - Darwin a mnohí ďalší “géniovia” mužského pokolenia, totižto verili, že ženy majú menší mozog (dôkaz bol ten, že ženský mozog bol o 140 g ľahší ako ten mužský) a nemajú sa čo vzdelávať.

Náš mozog na to nebol jednoducho predurčený a mohol by dokonca utrpieť náš vzhľad, čo by nebolo veľmi vhodné, keďže by sa znížili naše šance na vydaj.

A kdeže, aby mala žena vlastný názor a hrdo ho prezentovala verejne!!
Nie - to potom nebude žiadna svadba. Možno tak blázinec.

Autorka túto knihu poňala výborne.
Informuje nás - čitateľov aj čitateľky o holej pravde, ako to kedysi fungovalo a v niektorých krajinách, či ich častiach to tak stále funguje.

Na podanie informácií si autorka vybrala ľahko sarkastické obrázky, doplnené podobne ladeným textom.
Informácie na vás chrlí pekne zostra a surovo.
Je to satira a ja sama som sa miestami pri jej čítaní smiala - nahlas.
Milujem sarkazmus a takýto štýl humoru.

Ale zároveň som sa vždy aj zhrozila.
Veď to nie je tak dávno, čo sme získali možnosť študovať na univerzitách, získali sme právo voliť, pracovať...
Môžeme mať svoj vlastný názor a prezentovať ho - napr. aj tu na IG.

Môžeme cestovať, učiť sa - bez toho, aby sme sedeli za plachtou a len načúvali a bez toho, aby še sa prezliekali za mužov.

Dnes už nemusíme zostať len doma a vyšívať.
Ale tá žena, ktorú to baví a teší ju to, môže. A je to úplne v poriadku.️

Niekto chce pracovať, niekto študovať. Niekto chce mať veľkú rodinu a s láskou sa o ňu starať, alebo to všetko nejak spojiť. Rozbehnúť svoj biznis.

Dokážeme všetko!

Konečne máme viac možností, ale stále to nie je všade také ružové a ideálne.

Je to však lepšie.
A je fajn, snažiť sa o to, aby to bolo ešte lepšie!

Aby sme si boli viac rovní a mali všetci rovnaké možnosti a práva.
A to bez ohľadu na to či sme žena, alebo muž.
Bez ohľadu na to akú máme farbu pleti, vierovyznanie, alebo koho milujeme.

Prajem si to.

MichalM398
07.03.2021

Svižné, vtipné, bavilo

Andi
22.01.2021

Čekala jsem to delší. Nebylo to špatné, čekala jsem taky i trošku něco jiného. Vesměs jde o to, že se autorka vysmívá patriarchální společnosti, ve většině případů samozvaným géniům a vůbec mužům, kteří nedokázali pochopit, případně nevěřícně žasli nad tím, že žena má taky mozek ... Napsáno vtipnou formou.

madlenka3189
08.12.2020

Úžasná kniha! Narazila jsem na ni náhodou ve výprodeji a jsem ráda, že jsem ji koupila! Kniha plná sarkasmu a přitom tak krátce a hezky napsaná, doplněná trefnými ilustracemi. Jestli ještě někde žije někdo, kdo shazuje ženy, tato satira by mu měla otevřít oči :)

tootsie
16.07.2020

Pred rokom o tomto čase som čítala Schopenhauerovo dielko "O ženách" a toto bola taká vtipná, krátka a výstižná odpoveď na jeho názory v tej knihe prezentované. Pobavila som sa rozhodne viac než pri čítaní spomínaného génia :)