Politika

Politika https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56308/bmid_politika-xXD-56308.jpg 4 31 7

Debutový román pětadvacetiletého Londýňana Adama Thirlwella vyhrál v roce 2003, kdy vyšel, nejen literární Cenu Betty Traskové, díky níž se mladý spisovatel zařadil do skupiny nejlepších britských autorů pod čtyřicet let, ale vzbudil veliký čtenářský ohlas a horlivou diskuzi mezi kritiky – něco, co se v současné britské próze už dlouho nestalo Moše miluje Nanu, Nana miluje Mošeho. Aňdžali miluje Nanu a Nana si ráda zadovádí s Aňdžali. Hlavní hrdina Moše vypráví příběh své spletité, ale především nejisté, i když vroucí lásky k dívce Naně. Za zdánlivou jistotou, sexuální nenasytností a ostrovtipem se skrývá vystrašený mladý muž, který si tak úplně neví rady se životem. Nana je dívka snů kdekterého muže, v sexuálním životě však nachází pramalé uspokojení. A tak se životy hlavních hrdinů proplétají, aby se milovali a scházeli a posléze s nemalým úsilím i rozešli, přesto, že se milují.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Politics , 2003

Pablo70
11.05.2023 4 z 5

Když je vám pětadvacet (jako autorovi), díváte se na sex očima přímého účastníka. Jste v tom. Jestli sex vnímáte skrze "sebevědomé postřehy otravného vypravěče", jak tu píše čtenář Matty, je to vaše věc. AT se jen snaží říct, co si o něm myslí. Vtipné je, že odhaluje rozdíl mezi bezprostřední akcí a skutečným vnímáním. Protože tak to opravdu chodí. On má za vzor Kunderu a nepokrytě mu fandí i Václavu Havlovi navzdory, ale to je u začínajícího spisovatele omluvitelné. Kundera je na spisovatelském nebi opravdu vysoko. A je zajímavé, že AT dává srovnávací úryvky z dějin zemí postižených komunismem. Asi ho to fascinuje, stejně jako sex samotný. Hodně odvážný je pak závěrečný dialog otce s Nanou. (Ten bych teda nedal.) Fascinace sexem prostupuje celým románkem. Nezlobte se, ale bavil jsem se, protože tak to opravdu chodí: je to lehké čtení. A Adamův styl můžete milovat, nebo se vám může zajídat - nic nového pod sluncem...

Disease
06.12.2016 3 z 5

Příjemné a vtipné. Ale na druhé čtení mi to už tak dobré nepřišlo.

Matty
20.09.2016 2 z 5

Kniha sedmadvacetiletého (v době napsáni) Adama Thirlwella mne v prvé řadě zaujala obálkou s trojicí mladých lidí v jedné posteli. Být jízlivý, napíšu, že obálkou kniha svou zajímavost také vyčerpala. Přesněji - Politika (kterou je míněna politika vztahová) se tolik snaží být zajímavá, až to zajímavé není. Prostou zápletku o neudržitelnosti života ve třech Thirwell neustále zpestřuje moudrými až přemoudřelými poznámkami vypravěče, naoko sebe samého, ale póza je v jeho zmiňování slavnějších a lepších autorů cítit i zpoza lamanšského průlivu, kde autor svou knihu napsal. Radí nám, co bychom si měli o postavách myslet a vzhledem k tomu, jak vnějškově jsou tři hrdinové vykresleni, vlastně ani nemáme, podle čeho jiného bychom posoudili jejich charaktery. Jakkoli to sám ironizuje a odmítá označení „pornospisovatel“, Thirwell nezastře svou zálibu v detailním popisu rozmanitých sexuálních praktik. Jako kdyby chtěl zas a znovu dávat na odiv, že se nebojí o něčem takovém psát. Dnes nic šokujícího, ale skutečně je pro vztahy natolik určující tělesnost? Smutné je, že sexuální scény jsou z celé knihy, snažící se o sociologický obrázek párování v současném světě, těmi zdaleka nejšťavnatějšími a pouze ony mi ještě pár hodin po přečtení zůstaly v paměti. Soudě ze sebevědomých postřehů otravného vypravěče, Thirwell se považuje za autora vtipného, chytrého a originálního. Politice ani jednu z těchto charakteristik přisoudit nelze.

bob0985
07.12.2014 4 z 5

S tímto žánrem se vlastně teprve seznamuji a musím říct, že se mi kniha celkem líbila. Potěšilo mě, že s názory autora jsem nijak vnitřně nebojoval a spíše souhlasil. Velmi inteligentní.

eviku19
19.01.2014 4 z 5

Mám rada knihy a filmy,ktoré opisujú vzťahy medzi ľudmi realisticky tak ako sú naozaj. Treba si uvedomiť,že sex patrí ku vzťahu a podľa mňa túto knižku nepochopia len puritáni a frigidy a nejakí naivní romantici,čo si myslia,že v realite to takéto absurdné nie je:P

Kadibut
21.07.2013 3 z 5

Někde jsem viděl Thirlwella popisovaného jako "Kunderu light", což mi přijde docela výstižný. Je to podobně "hravý" styl psaní - příběh se střídá s různými filozofickými odbočkami a autorovými názory. Celkově tomu, ale chybí takový nějaký větší šmrnc.

undodendron
18.11.2011 4 z 5

Láska jako politikum. Nekonvenční vztahy zakrývající autorovy myšlenky se čtou dobře, utkvělo mi to v hlavě i když už je to let, co jsem ji četl. Patrně to bude tím nádechem punku, vztahů jež hlavní postava prožívá.

prvotina anglická literatura

Autorovy knížky