Ethaniel Ethaniel komentáře u knih

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Je tak úžasně emocionální, přečetla jsem ji jedním dechem a naprosto jsem s Wertherem soucítila. A ti, co si myslí, že Werther je člověk okázalý, co na sebe snaží strhnout pozornost, to vůbec nepochopili.
důkaz: ,,A toto srdce je nyní mrtvo, už neprýští z něho pražádné nadšení, mé oči jsou suché a mé smysly, jež nejsou už sužovány osvěžujícími slzami, svrašťují mi úzkostlivě čelo. Trpím nesmírně, neboť jsem pozbyl, co bylo jedinou slastí mého života, pozbyl jsem svaté, oživující síly, jíž jsem vytvářel světy kolem sebe. Ta je tatam!'' - úžasné :)
Je to deník jedné obrovské nenaplněné lásky, člověka, jež nemohl už jít dál, když věděl, že jeho tužby nebudou nikdy vyplněny.
Jen je škoda, že skoncoval se svým životem, když jeho milá ho podle mě stejně nechtěla (nebo v knize to nikde vyjádřeno není, dokonce si přeje, aby je už nenavštěvoval).
Rozhodně to není kniha pro slabé povahy se sklonem k sebevraždě, ale vy ostatní si ji přečtěte :)

30.11.-0001 5 z 5

Tohle je první kniha, kterou jsem si od tohoto autora přečetla. Nejprve jsem nechápala, co všichni na tom Coelhovi mají, ale teď jsem zjistila, že je skutečný mistr slova. Někdy jsem se usmívala a při některých pasážích brečela. Je dost možné, že se v něčem z jeho knížky poznáte jako já. Tuhle knížku jsem přečetla jedním dechem a určitě si ji někdy zase přečtu. Nejen na konci ale hlavně v průběhu jsem děj silně emocionálně prožívala. A dokonce jsem se rozhodla, že si zahraji na ,,tu Druhou''.

30.11.-0001 5 z 5

Tak toto je naprosto úžasná knížka, moje nejoblíbenější z celé ságy. Kdyby sedmička byla z 50% tak dobrá, jako tato, bylo by to úžasné. Tento díl mám prostě hrozně ráda a je napsán nejlépe a nejpromyšleněji. Tu smrt jsem obrečela asi dva týdny. :)
Ale myslím, že bude těžké udělat z Voldemortových vzpomínek film.

30.11.-0001 5 z 5

Harry Potter a Dary smrti Harry Potter a Dary smrti J. K. Rowling (p)

Tak na Deathly Hallows se těšil snad skoro každý, a nejenom Potterovští fanoušci. Čekala jsem společně s nimi plná sentimantalismu. S Potterem jsem totiž vyrůstala, stárla podobně jako on. Naše generace byla Potterem odkojena. Proto je samozřejmé, že jsme s posledním dílem zamáčkli slzu, ale čekali jsme něco víc. Aspoň já určitě. Čekala jsem strrhující, grandiozní finále se závěrečnou bitvou. Čekala jsem, co všechno za události a spojitosti, o kterých jsme neměli tušení, vyplavou najevo tak, jak sme tomu byli u Rowlingové zvyklí. A místo takového pařížského dortu nám autorka předhodila takovou nedopečenou buchtu. 400 stránek je absolutně o ničem, zíváte, čím dál víc a je vám naprosto jedno v jakém stanu Harry spal. Už byste se totiž konečně chtěli něco dozvědět. A najednou přichází rychlý sled událostí a zašmodrchané finále. Zklamaní zabouchnete knížku s pocitem, že Rowlingová jednou přišla na fanouškovský Potterweb, napsala si na papírky teorie čtenářů, jak by mohla knížka dopadnout a jednu si vylosovala. Škoda, to už mohla raději vylosovat tu, kde Voldemort umře, protože ho o to Harry hezky poprosí.

Je to vážně škoda, mohla z toho vzniknout kultovní a legendární záležitost, ale takhle je to jen lehce nadprůměrné fantasy.

30.11.-0001

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nejúžasnější knížka, co znám a taky má nejoblíbenější. Půjčuju si ji každé léto, protože je tak lehká a s úžasným inteligentním humorem. A taky mám po jejím přečtení silnou potřebu mluvit spisovně :)

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Najednou budete okozleni celým tím světem kolem sebe, budete s Elizabeth prožívat všechny její příhody, budete s ní ve všem souhlasit a její povaha vám bude lahodit, ikdyž nějak tak už víte, jak to dopadne. Je to krásná knížka, kde se člověk navíc ještě dozví o celé tehdejší době a životě v tehdejší společnosti. Budete z toho tak nadšeni, že určitě brzy sáhnete i po jiné Austenově knize. Ale tam tvrdě narazíte. Nejenže děj bude hodně podobný, ne-li skoro stejný, stejné charaktery postav. Jména a postavy vám budou splývávat v obou knížkách dokonce i jejich osudy, protože jsou tak podobné. Rozhodně nedoporučuju číst po Pýše Rozum a cit, to byste mohli na Austenovou totiž snadno zanevřít. Takže jestli má Austenová talent? To určitě má. Vždyt jen odvaha tohle všechno napsat stojí za povšimnutí, zvláště a hlavně kvůli tomu, že to byla žena. Ale myslím, že kdyby vydala takovouto knížečku jen jednu byla by její popularita ještě větší. Ona totiž populární je, ale není umělecky hodnocená, a to právě kvůli výše uvedenému důvodu. Takže kdyby byla jen jedna, byla by určitě považována za umělecké dílo.

30.11.-0001 4 z 5