ellieh804 ellieh804 komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Jsem jediná, koho tato primitivní knížka a její pokračování nudila od začátku do konce? Na nervy mi lezly dvě věci: neskutečně vymaštěná hlavní hrdinka a její 'vnitřní bohyně'. Nedokážu pochopit, co na téhle trilogii všichni vidí. Děs.

29.03.2014 odpad!

Divergence Divergence Veronica Roth

Jsem přibližně za půlkou knihy, ale myslím, že mi to stačí, abych si udělala názor.
Začnu tedy hlavní hrdinkou; Beatrice mi přijde jako nezdravě, nechutně sobecká a postupně mi během příběhu začala neskutečně lézt na nervy. Od první chvíle, kdy se zmíní o Dauntless (česky asi Neohrožení?), bylo jasné, že se k nim přidá.
Kniha je celkově hodně předvídatelná. Má strašně rychlý spád a o charakteru Tris, krom její nezmírné sobeckosti, nevím skoro nic. Ostatní postavy jsou také trošku na hlavu postavené; pro hlavní hrdinku by udělaly cokoliv, ale já si nedokážu vybavit jediný případ, kdy by pomohla ona jim. V knize se vlastně skoro ani nerozebírají emoce. Třeba to úmrtí hned na začátku bylo přeskočeno ve stylu 'Někdo umřel, no a co, pojďme skákat z budovy'. Ze všech knih mi nejvíc připomíná Twilight. Autorka se snaží nacpat romantiku tam, kam nepatří. Na mě je to strašná slaďárna a Tris ani zdaleka nedosahuje charakterových kvalit a propracovanosti Harryho Pottera, Katniss Everdeen nebo Rose Hathaway.
Budu upřímná, do knihy se ale dá začíst a kdyby mě zaujala, určitě bych ji přečetla za odpoledne. Takhle jsem ale za půlkou a trvalo mi to dva týdny. Pokud ji někdy dočtu, nevím, jestli se k ní zase vrátím.

29.03.2014 2 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Skvělé dílo. Upřímně se přiznávám, že jsem po celou dobu hořela takovou zvědavostí, jaké je Nastyino tajemství, že jsem o tom přemýšlela i při všech ostatních činnostech.
Moře klidu má v sobě velkou dávku tajemství a emocí. Vážně skvělé, určitě tuto knihu doporučím ostatním a moc se těším na další dílo Katji Millay.

22.04.2014 5 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Celá série Mládí v hajzlu (vyjma Mládí furt v hajzlu, což je dle mého názoru kniha, která má s původním nápadem pramálo společného) je úžasný literární počin s netradičním humorem, který přichází z nečekaných zdrojů v nečekané podobě a výsledkem je opravdu vtipný příběh s propracovanými postavami. Je skvělé, jak se Nickův život mění jako na horské dráze, kdy v jednu chvíli je puberťák z Oaklandu, v další má poprsí vycpané pomeranči a na hlavě nechutnou paruku a ve finále přehazuje hnůj v převleku Skotky na sklonku života v cirkuse ve Francii. Těžko uvěřit, že mu na tento posun stačí pouhý rok.
Jednu hvězdičku ubírám za místy zbytečné natahování děje a nedostatečné zakončení příběhu v poslední knize. Lze tedy říci, že tímto vlastně hodnotím celou sérii.

29.03.2014 4 z 5

Naháč Naháč David Sedaris

Sedarisův břitký, ostrý humor se mi líbil natolik, že nemohu jinak, než dát plný počet hvězd. Každá povídka měla něco do sebe (mou oblíbenou je Prach). Kniha je místy opravdu nevybíravá, co se slovníku týče, ale prostě to k ní patří.
Autor brilantně přelétává od jedné události k druhé a nic neidealizuje. Mnohokrát jsem se od srdce zasmála. Jen škoda, že o Naháčovi není větší povědomí. Jednu dobu jsem sice vídala reklamy v metru, ale ty už zmizely do neznáma.

04.04.2014 5 z 5