Dvorik Dvorik komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Celkem se ztotožňuji s názorem evacerna18 a WeryNika, kdy čtenář má neustále pocit, že čte romantický příběh odehrávající se na pionýrském táboře a že ty koncentráky nebyly tak hrozné. Ve příběhu chybí jakákoliv historická fakta, která Lale musel slýchávat od nových vězňů (co se mimo tábor prostě děje).
Nesmysl 1: Lale chodil sám z Březinky do Osvětimi nehlídán? No jistě.
Nesmysl 2: Sotva chodící vězni hráli ve volném čase s SSáky fotbal, zatímco jim padal na hlavu popel z krematoria. No jistě.

13.01.2019 3 z 5

Pokud chcete po knize shlédnout velmi dobře kopírující film, tak doporučuji verzi z roku 1954.

04.01.2019 4 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Zemanův film je snad ještě lepší než kniha a velmi dobře daný příběh kopíruje.

31.12.2018 4 z 5

Petrolejový princ Petrolejový princ Karel May

Výborná mayovka.

31.12.2018 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

První část knihy, která je pouhou berličkou k částem dalším a snaží se být dobrodružným příběhem, mě vůbec nebavila a už jsem chtěl knihu odložit. Štvala mě prudící mluva kapitána Tocha: čeština s angličtinou, občas němčinou a ještě moravštinou "tož".
Konec první částí končí založením společnosti Salamander-Syndicate (alegorie na SS?) a autor se dostává tam, kam se berličkou dostával 100 předchozích únavných stran.

Alegorie:
Mloci - každý rozbor tvrdí, že to jsou Němci, což podle mě není pravda a je to jen jakési pojítko, které snese více výkladů. V první části knihy je to obecný utlačovaný národ využívaný na práci. V druhé a třetí části jsou v něm prvky Žida a ghetta. Poté je brán jako obecný voják. A finálně je v něm vidět prvek fašisty a nadlidí.
Salamandr - lepší člověk/Němec
Posalamandřit - germanizovat ostatní národy
Wolf Maynert - Hitler a jeho kniha Mein Kampf
Zemětřesení v Louisianě - možná požár říšského sněmu v Berlíně 1933, který byl zlomový v Hitlerově kancléřství

23.12.2018 3 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Viděn i poté film od Otakara Vávry, který skoro 100% kopíruje knihu s pár nepřesnostmi.

21.12.2018 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Velmi příjemná jednohubka, kterou zvládnete za 2h.
„Hledá se viník. To je oblíbená útěcha v pohromách.“

17.12.2018 3 z 5