drakamena drakamena komentáře u knih

Síla jednoduchosti Síla jednoduchosti Leo Babauta

Ze stejné kategorie jako Snězte tu žábu. V knize jsem našla několik zajímavých postřehů, ale až tak moc mi nesedělo, že bych měla neustále dělat nějaké seznamy a vést záznamy a dělit se o to, k čemu jsem se odhodlala, se světem, prý kvůli motivaci, mně to ale připadalo spíše jako "peer pressure" a "guilt tripping" - tlak okolí a vyvolávání pocitu viny - z pohledu nutnosti plnit závazky, které jsem uzavřela sama se sebou, ve snaze dokázat něco svým blízkým nebo dokonce anonymním uživatelům na internetu. Tohle opravdu nebyl můj šálek čaje.

25.06.2023 3 z 5

Slyší Bůh naše modlitby? Slyší Bůh naše modlitby? André Léonard

Zajímavá kniha, ve které autor na příkladech z Bible ukazuje, jak Bůh vnímá modlitby a jak na ně odpovídá. Našla jsem v ní pár zajímavých věcí, které jsem zjevně skutečně potřebovala slyšet.

01.06.2023 4 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Hezký, i když trochu jednoduchý příběh se sympatickými postavami. Škoda, že autorka nešla trochu víc do hloubky, nerozvedla svět, ve kterém se kniha odehrává, a nepopsala trochu barvitěji jednotlivé bitky i samotnou planetu, na které se tým nacházel.

27.05.2023 3 z 5

Spojení Spojení Lisa Jane Smith

Nejlepší díl této série, jejíž začátek mi připadal docela nudný, a taky její dobrý závěr. Je vidět, že čím víc času tráví Stefan a Damon spolu, ať už na stránkách nebo na obrazovce, tím víc si příběhy o nich užívám.

27.05.2023 3 z 5

Indigový svět Indigový svět Simon Loyd

Ani po této knize na nějaké programování duše a ovlivňování vesmíru nevěřím. Proč? Protože ať už se stane cokoli, je to z pohledu této filozofie snadno obhájitelné. Vyjde to? Vidíte, naprogramovali jste vesmír! Nevyjde to? Děláte to špatně. No ovšem.

V co ale věřím, je síla pozitivního myšlení. Z vlastní zkušenosti vím, že všechno je o přístupu. Pokud něco vidíte jako problém, bude to problém. Pokud to ovšem vezmete jako výzvu a šanci naučit se něco nového, máte hned víc energie a jde vám to líp od ruky.

Takže pozitivní myšlení? Ano. Nějaké ohýbání vesmíru? Ne.

19.05.2023 3 z 5

Úkryt Úkryt Lisa Jane Smith

Tak tato knížka mě zatím z celé série bavila nejvíc. Líbilo se mi, že Stefan a Damon spolupracovali - tedy aspoň chvíli. Škoda, že konec byl tak uspěchaný a závěrečná bitva dost zmateně popsaná. Nějak jsem nepochopila, kdo vlastně střelil Henryho nebo odkud se tam najednou vzaly Cora a Violet.

19.05.2023 3 z 5

Když nejste v pohodě Když nejste v pohodě Jill Stark

Nebylo to špatné. Kniha dokonce obsahovala i několik zajímavých rad. Bohužel také nezbytné rýpnutí do Donalda Trumpa. Škoda, že si dnes ani spisovatelé self-help knih nemůžou tohle odpustit.

14.05.2023 3 z 5

Aloha z pekla Aloha z pekla Richard Kadrey

Část, která se odehrávala v LA, mě bavila. Události v pekelném LA už míň. Bylo to velice... no, nevím jak jinak to říct... americké. Peklo vypadá jako postapokalyptické LA. Jak originální. Veškerá mystika toho místa - je to peklo! - obětována na oltář velkých bouchaček a silných aut. Hm.

11.05.2023 3 z 5

Viděla jsem vraždu Viděla jsem vraždu Agatha Christie

Pěkná knížka a dobře se poslouchala, trochu mi ale vadilo, jak všichni Poirotovi neustále opakovali, že Joyce musel zavraždit nějaký úchyl, který prostě využil příležitosti a vplížil se dovnitř. Jako kdyby venkov byl plný úchylů, kteří jenom čekají, až se budou moct vloupat na večírek a utopit tam dítě.

04.05.2023 3 z 5

Spojené státy americké Spojené státy americké Patrizia Raffin

Na jedné straně moc krásné fotografie. Na druhé straně velmi, ale opravdu velmi zastaralé fotografie. Velká část fotografií musí pocházet z takových 70. až 80. let 20. st., je tam kupříkladu fotka mladého Stalloneho, lidi na pláži ve zvonových kalhotách atd.

01.05.2023 3 z 5

Chvilka na relaxaci Chvilka na relaxaci Sarah Brewer

Kniha mi nic nedala. Je krátká, dotýká se všeho, v ničem ale nejde do hloubky, prostě klouže po povrchu. Nenašla jsem v ní jedinou věc, kterou by v mnohem lepší formě neprobraly už tucty jiných děl. Ani obrázky nebyly nijak hezké. Ztráta času.

01.05.2023 1 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

Skvělá kniha! Je mi jasné, že většina autobiografií je více či méně přibarvená, ale i kdyby autor zažil jen polovinu z toho, co v knize popisuje, vedl by naprosto jedinečný život.

24.04.2023 5 z 5

Stopy minulosti Stopy minulosti Lisa Jane Smith

(SPOILER) Řekla bych, že zatím nejlepší kniha v této sérii. Zpočátku jsem plánovala dát víc hvězdiček, v druhé polovině knihy mi ale začalo vadit zkratkovité jednání hrdinů.

Violet si vzala své nejlepší sametové šaty do práce v zaplivané špeluňce v chudinské čtvrti, takže je už po pár hodinách měla celé zlité od levného piva a chlastu - šaty, ve kterých plánovala jít na večírek do vyšší společnosti. Věděla jsem, že s inteligencí je na štíru, ale že jí v tom nezabránil Stefan? Na druhou stranu to byl Stefan, kdo přivedl upíry rovnou k Abbottovým, což jsem vůbec a absolutně nepochopila, proč odjel tam, když mohl s Violet jít kamkoli na venkově, doslova kamkoli, zvlášť když věděl, že má v patách upírské nepřátele. A on je zavede rovnou k rodině, kterou miluje a touží chránit.

A pak tu bylo Stefanovo věčné Damon, Damon, Damon, i když všechno až příliš okatě ukazovalo na něj, stačilo trochu přemýšlet. Jenže on je úplně zaslepený a vidí Damona za každým křovím, i když ten se mu v této knize už dvacet let vyhýbá.

17.04.2023 2 z 5

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Nedoposloucháno, protože mi kniha vůbec, ale vůbec nesedla. Mám ráda příběhy o Itálii - například Italské jednohubky od Marty Kučíkové - a taky příběhy o přestavbách domů, které naberou bizarních rozměrů - například Rok v Provence od Petera Mayleho - takže tato kniha by měla obsahovat vše, co mám ráda. Jenže ona byla bohužel tak strašně... americká. Rozvedená profesorka středního věku, která si z každé dovolené v Itálii přiveze deset (!!!) párů bot a připadá jí normální sypat slupky od artyčoků do záchodu, si za své celoživotní úspory pořídí ruinu v zemi, kde se ani nedomluví. Možná kdyby kniha byla napsaná humornějším stylem, protože to skutečně zní jako námět na komedii... Tohle ale byla prostě nuda.

17.04.2023 1 z 5

Příručka čínského soudce pro přežití Příručka čínského soudce pro přežití Frédéric Lenormand

Z této série jsem zatím četla pouze dvě knihy, tu první a pak tuto. Tentokrát je znát, že si autor dal mnohem víc práce s rešeršemi, kniha je díky tomu bohatší, pestřejší. Na druhou stranu trpí stále stejným nešvarem: s postavami Roberta Van Gulika má tato série společná pouze jména.

Všichni hrdinové, a to včetně soudce Ti, působí velice... ordinérně. Prostě nemají žádnou úroveň. Je to jako sledovat příběhy vulgárního prodavače ojetin. Van Gulikův soudce Ti byl sice nedůtklivý, byl to však člověk nesmírně vzdělaný a také fyzicky zdatný, skvělý rohovník a šermíř - koneckonců při prvním setkání s Ma Žungem a Tiao Tchajem jim oběma nakopal pozadí, ačkoli oba byli vojáci, kteří se jen kvůli nepřízni osudu stali lapky. Lenormandův soudce Ti je nerudný nabob, který nejenže dělá hloupé chyby, a přestože je Konfucián, dokonce v jednu chvíli uvěří na liščí démony, ale navíc je to obtloustlý nekňuba, který meč nosí jenom pro parádu. Dokonce jeho První dáma je lepší bojovnice než on. Chápu, že v dnešní době každá ženská hrdinka musí být Wonder Woman, ale udělat kvůli tomu z hlavního hrdiny hňupa skutečně není potřeba.

Škoda, s lepším editorem to mohla být opravdu dobrá série a i tato zápletka mohla být při trochu pečlivějším zpracování vskutku napínavá.

07.04.2023 2 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Tohle měla být komedie, ať už hořká nebo jakákoli jiná? Momentka o pošukovi posedlém penězi a jeho příživnickém potěru, který neumí nic jiného než si půjčovat u lichvářů, protože z papínka nesype, když oni si chtějí užívat? Děkuji pěkně. Ještě že audio verze trvala jenom něco přes hodinu. Měla jsem chuť všechny do jednoho máznout přes šišku.

05.04.2023 1 z 5

Prokletí Prokletí Lisa Jane Smith

Přestože je tato série lepší než ta původní od L.J. Smith, trpí stejným nešvarem: ukňouraným svatouškovským Stefanem. Příběh s Luciem byl vcelku zajímavý - i když první půlka se neuvěřitelně táhla - ale byl by mnohem lepší, kdyby se Stefan pochlapil a přestal. se. tak. zatraceně. litovat. Radši bude v lese ocucávat veverky nebo se honit za holuby, než aby se napil lidské krve - nepochopitelné zvlášť vzhledem k tomu, že u toho nemusí lidi zabíjet - což mi v situaci, kdy se pokoušel zachránit svoji přítelkyni a postavit se neporazitelnému upírovi, připadalo jako totální pitomost. Jak vlastně plánoval Lucia zastavit, je ve hvězdách, poněvadž to jsem se z textu nedozvěděla. Že by šlechetné sebeobětování? Mučedník Stefan? Kristova noho!

05.04.2023 2 z 5

Žít sama a užít si to Žít sama a užít si to Marjorie Hillis

Hodně zastaralé, spíše taková sonda do místa a doby svého vzniku - USA roku 1936 - v knize se totiž hovoří o pětipokojových bytech se služebnou, o morálce a etiketě samostatně žijících žen, o tom, jak úkolovat služku... Přesto je napsaná s jemným humorem a je v ní uvedeno pár mouder, u kterých by rozhodně nevadilo, kdyby si je dnešní ženy osvojily.

05.04.2023 2 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Líbil se mi příběh Magdalény a to, že nakonec našla štěstí. A líbilo se mi taky, jak se Přemysl nakonec zapojil do řešení případu a jak se tím dobře bavil. Bylo nezvyklé, že sám Oldřich do vyšetřování zasáhl až skoro v polovině knihy, ale bylo příjemné setkat se se známými postavami z dřívějších knih, jako byla abatyše Anežka. Dodává to příběhu rozměr.

27.03.2023 4 z 5

Cikánské romance Cikánské romance Federico García Lorca

Nádhera, opravdu nádhera. Nejvíce se mi asi líbily básně o archandělech, ale všechny básně uvedené v této sbírce jsou vskutku jedinečné.

27.03.2023 5 z 5