Domca1 Domca1 komentáře u knih

Keď sa sfarbia javory Keď sa sfarbia javory Zuzana Burgerová-Cacciabue

Počas prvých asi sto strán som nemohla ubrániť pocitu, že kniha je miestami riadne klišoidná a presladená. Úvodné kapitoly boli z môjho pohľadu pomerne predvídateľné, postavy sa správali šablónovito a kniha mala pomalý rozbeh. Hlavná hrdinka však bola veľmi sympatická, príbeh zaujímavý a prostredie príjemné. Bola som preto zvedavá, ako to všetko bude pokračovať.
Musím priznať, že napokon som bola vcelku príjemne prekvapená. Po slabšom začiatku sa autorka výborne rozpísala, nebála sa originálnym spôsobom spracovať dnes často tabuizovanú otázku viery u mladých ľudí, napísala román o krásnej, čistej láske, nie bezproblémovej, ale pripravenej priniesť aj obety a kompromisy. Postava Tima je neskutočne prepracovaná a spolu s Emmou tvoria jeden z najkrajších knižných párov, s akými som sa dosiaľ stretla.
Príbeh by som prirovnala k modernej, kresťansky poňatej a pre mládež určenej Pride and prejudice, pripomínajúcej Sparksovú A walk to remember. Určite odporúčam:)

14.04.2018 4 z 5

Vyvolený Vyvolený Stefan Bachmann

Jemný, nápaditý a originálny príbeh so svojským humorom a rozprávkovou fantáziou zasadený do staroanglického prostredia. Hlavní hrdinovia sú veľmi sympatickí a ihneď prirastú k srdcu. Všadeprítomná mágia a svet férií majú zvláštne čaro a vťahujú do deja nielen mladšieho čitateľa, ale aj staršie vekové kategórie.
Bonusom je krásna obálka a oku lahodiace spracovanie dizajnu knihy.
Neviem, či sa plánuje vydať aj ďalšie pokračovanie, ale určite by som po ňom siahla. Odporúčam všetkými desiatimi.

02.03.2018 5 z 5

Motýlí křídla Motýlí křídla Veronika Bicker

Rozhodovala som sa medzi 2 a 3 hviezdičkami, ale nakoniec sa prikláňam k 2. Dôvodov je viacero:
Naivná hrdinka so svojim miestami až nepochopiteľným správaním.
Jej mama mi prišla dosť nesympatická a miestami až duševne nevyrovnaná (?).
Celú knihu sprevádzali logické medzery a pre mňa neprirodzené a nereálne situácie. Dialógy pôsobili strojene a niektoré postavy (Timo a jeho otec, Vivien) zase plytké a nepremyslené.
Záver knihy mi pripadal, akoby autorka nestihla dokončiť stranu, a to doslova.
Aby som ale nebola len negatívna, chválim originálny námet /SPOILER/ Laurinej investigatívnej reportáže, čo bolo dostatočne nápadité a nepredvídateľné. /KONIEC SPOILERU/
Takže asi tak.

26.12.2017 2 z 5

Grófka de Charny 2. diel Grófka de Charny 2. diel Alexandre Dumas, st.

Táto kniha len potvrdzuje Dumasovo majstrovstvo v rozprávaní o histórii Francúzska. Popravde, len ťažko si dokážem predstaviť beletristické dielo, ktoré by Francúzsku revolúciu opísalo lepšie ako jeho Pamäti lekára.
Grófka de Charny je pomyselne rozdelená na dve časti. Uzaviera sa v nej príbeh Andreé, Gilberta, Charnyho, Pitoua a ďalších postáv , avšak musí sa povedať, že táto dejová línia je v úzadí. Oveľa viac sa kniha venuje podrobnému opisu revolúcie, nevynímajúc obrovské množstvo detailov, mien, politických prúdov, názorov a detailov. Dumas sám niekoľkokrát uvádza, že kniha je dielo predovšetkým historické a len sčasti románové.
AJ preto by som ju odporúčala len tým, ktorí sa o dané udalosti skutočne zaujímajú a nevadí im miestami až učebnicový charakter písania.

26.11.2017

Tajomstvo zlatého pokladu Tajomstvo zlatého pokladu Tina Van der Holland

Knihu som si vybrala takpovediac "naslepo" v knižnici, ale neľutujem to. Hneď na začiatku ma príjemne prekvapil prehľadný zoznam postáv a priložená mapa. Postavy sú zväčša sympatické, príbehu nechýba a humor a dozvieme sa aj veľa o histórií Košíc. Navyše nechýba pekná dávka archaizmov. Pravdou je však, že histórie neznalý čitateľ môže byť miestami zmätený . Dej bol pomerne predvídateľný a detektívna zápletka bola slabšia, čo môže niekomu prekážať, ale keďže pre mňa, (detektívky nečítam) je podstatnejšia historická zložka, som s knihou spokojná.

11.11.2017 4 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Kniha, ktorá predčila všetky moje očakávania.
Popravde, téma počítačových hier ma odradzovala a tým viac som po prečítaní tohto úžasného kúsku nadšená.
Napínavá, dobrodružná, prekvapivá,nápaditá ... áno, pokojne si dosaďte ďalšie superlatívy. Proces hrania Erebosu bol prerozprávaný tak presvedčivo, až som si vôbec neuvedomovala, že ide o hru, skôr som mala pocit, akoby som čítala kvalitné fantasy.
Ako celok pôsobí kniha veľmi kompaktne, prvky fantasy, trileru, drámy a psychológie dokonale ladia a všetko do seba nakoniec zapadne.
Už teraz sa teším na ďalšie autorkine knihy.

04.10.2017 5 z 5

Knihárka z Bergeracu Knihárka z Bergeracu Anne Delaflotte Mehdevi

Jednoduchý príbeh s komornou atmosférou a postavami, ktoré si (pravda až na pár výnimiek) zamilujete. Neraz som pri čítaní zatúžila odpútať sa od svojich povinností a zažiť namiesto nich malebnú atmosféru uličky s knihárňou, pekárňou a hodinárstvom. Autorka veľmi pôsobivo a realisticky vystihla pokoj a samotu uprostred jej vysnívaného"posvätného miesta". Veru rada by som naživo vystúpila na Mlyn či na vlastne oči videla reštauráciu starej knihy a po tom všetkom sa zahryzla do čerstvého bochníka od Andrého.
Veľmi dobrá oddychovka.

02.10.2017

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Jedna z tých kníh, ktorá dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Dej sa dá zhrnúť jednou vetou , o hrúbke ani nehovoriac. Napriek tomu ma očarila, pretože práve vďaka jej prostote vynikajú mnohé krásne myšlienky. A bez toho, aby ste museli rozmýšľať o zložitom príbehu, si uvedomíte, že láska je vlastne to jediné, na čom záleží.
Jednoduché, však?

26.09.2017 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Keď som Quo vadis začínala čítať , na prvých stránkach som občas mala chuť knihu odložiť. Dôvodom bolo obrovské množstvo rímskej terminológie, kvôli čomu som mala pocit, že čítam viac poznámky vzadu ako samotný príbeh. To ale bolo našťastie skutočne len na začiatku, (hoci poznámky činia spolu vyše 20 strán) a potom tento veľkolepý román začal naberať na obrátkach.
Ako kresťanka som vnímala nielen literárne, ale aj duchovné kvality, ktorých je v knihe neúrekom. Čítať o živote prvých kresťanov aj z inej knihy ako z Biblie a navyše z tak výbornej, silnej a presvedčivej knihy bolo pre mňa nesmiernym povzbudením a zážitkom. Tým ale nechcem povedať, že je to kniha len pre veriacich, práve naopak, hodnoty, o ktorých sa v nej píše a spôsob, akým sú podané ... jednoducho myslím, že tento príbeh má potenciál chytiť za srdce každého. Tak ako kresťanstvo zmenilo jednu z hlavných postáv, Vinicia.
Neviem vyjadriť, čo všetko som pri čítaní cítila, ale bolo toho veľa a každá jedna postava vo mne niečo vyvolala. Obdiv, posilnenie vo viere, pokoj, ale aj zhnusenie a údiv.
A stále si kladiem otázku, ako by sme sa zachovali my, keby sa v našich časoch dialo to, o čom nám rozpráva Sienkiewiczov román.

17.09.2017 5 z 5

Statočnosť Statočnosť Nicholas Evans

Vcelku zaujímavá kniha, striedanie dvoch príbehov v čase jej dodáva originálny švih a ľahkosť. Autor viackrát prekvapil nečakanými zvratmi, čo sa mi veľmi pozdávalo. Akurát na samom konci to už bol taký klasický rodinkársky happyend, klišé ako vyšité, ale čo už.
Čo nechápem je nie veľmi vydarená obálka, ktorá hádam ani nijako nesúvisí s témou knihy, alebo len veľmi veľmi okrajovo.
80 %

23.06.2017 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Knihu by som prirovnala k zákusku po hlavnom chode predchádzajúcich dielov.
Kompozične veľmi dobre zvládnutá, začína sa humorne, pokračuje záhadou, ústi do akčného vyvrcholenia a končí sa Jarošom. A, samozrejme, pomedzi to všetko sa preplieta Barbaričovo nové ľúbostné vzplanutie.
Najviac v popredí je detektívna zápletka, ktorá má pomerne nečakané rozuzlenie. Tradične Červenák veľmi dobre vystihol dobu, vtedajšie boje s Turkmi či život na hrade.
Inak, nejde si nevšimnúť, ako sa od prvej knihy vyvinul Barbarič :-) Síce ešte občas vytiahne voňavú vreckovku, ale zopárkrát sa aj riadne pochlapí.
Čo dodať, škoda, že na pokračovanie si budeme musieť ešte nejakú tu dobu počkať.

07.06.2017

Odviate vetrom 1 Odviate vetrom 1 Margaret Mitchell

Kniha, o ktorej nemôžem povedať, že je zlá, ale zato ani nijak obzvlášť dobrá. Prvá polovica knihy mi ubiehala veľmi pomaly- poriadne kvetnaté opisy, veľa charakteristík, samé odbočky od deja a to celé rozťahané na temer dvesto stranách. Scarlett bola navyše hrozná postava, stelesnenie sebeckosti a bezcitnosti, s ktorou som sa nijako raz nemohla stotožniť. Túžba"zmáknuť" túto klasiku ma však nútila čítať ďalej a v konečnom dôsledku to neľutujem. V istej chvíli začína dej gradovať a na rad príde i napätie a dobrodružstvo. Scarlett už nie je rozmaznané dievčisko, ale tvrdá žena, síce stále dosť svojská, ale zrelá. Úplným opakom je Melanie, ktorá mi prirástla k srdcu najviac zo všetkých postáv. Zlaté to dievča.
Druhá polovica knihy teda napravila spočiatku zlý dojem, ale predsa len by som to už na druhý krát nečítala.
Záver? Potrebovalo by to riadne poškrtať, poskracovať, trochu pridať dynamiku (nielen v podobe Scarlett, ale dynamiku deja) a hneď by to bolo lepšie:)

16.05.2017 3 z 5

Slepý inštinkt Slepý inštinkt Andreas Winkelmann

Veľmi ľahko čitateľná kniha, vyvážene skombinované vyšetrovanie s osobným životom hlavných predstaviteľov. Striedajú sa pohľady zvráteného páchateľa, vyšetrovateľov a obete, takže dej ubieha svižne. Na konci nechýba napätie a menšie prekvapenie.
Možno by som uvítala trochu hlbšie vykreslenie charakterov, viac ísť do psychiky. Napríklad len ťažko som sa vedela vžiť do komisárky Franzisky. Naopak Maxa vykreslil autor výborne, ten sa mu "podaril". Ostanem však pri piatich hviezdičkách, kniha si ich zaslúži.:)

06.03.2017

Na veky vekov Na veky vekov Ken Follett

Od Folleta som uz nejake tie knihy precitala, pacil sa mi jeho styl pisania - rychle plynutie deja, zaujimave zapletky atd. Pravdaze, mal aj svoje muchy, ale tie som az doteraz uspesne ignorovala. Vravim az doteraz, lebo po precitani, respektive nedocitani Na veky vekov som bola dost nemilo prekvapena.Akoby v tejto knihe odhodil Follett vsetok svoj zmysel pre originalitu (na ktory rozhodne ma potencial) a pisal to len preto, aby nieco napisal. V prvom rade neskutocne iritujuce opisy typu ako kto komu siahal na prsia a kto sa ako chlipne s kym miloval. Samozrejme, toto si Ken zatial neodpustil asi v ziadnej knihe, ale mala som pocit ze tu to uz prehnal a pomaly na kazdej piatej strane 1000stranovej knihy nam vnucuje tieto dost nechutne sceny. Na to ze hovorime o mravne prisnom stredoveku by sa za niektore vyrazy, co pouzil, nemusel hanbit ani autor erotickeho romanu. Dalsia vec ,hoci sa uz budem opakovat, musim podotknut ,ze toto bolo charaktermi a dejom tak podobne pilierom zeme, az som mala miestami pocit ,ze autor jednoducho zmenil mena a napisal parodiu sam na seba. Rozvlacne a utahane. Oproti Kavkam ci Ostrovu burok je toto velmi slaby odvar. Precitala som prvych cca130 stran a mala som dost. Keby bola tensia, mozno sa prinutim to nejako dotiahnut do konca, ale predstava ze mam marnit cas pri 900 stranach tejto telenovely..,asi nie. No uvidime, hadam mi este nejaka follettovka napravi naladu.

28.02.2017 1 z 5

Bídníci V. Bídníci V. Victor Hugo

Výsostne dojemná, smutná a silná kniha. Obzvlášť posledné kapitoly vháňali slzy do tváre . Jean Valjean vystupuje idealizovane, ale realistické prostredie to kompenzuje a príbeh pôsobí silno emocionálne, núti spoločnosť k zamysleniu. Ide o nadčasové dielo, ktoré jednak poskytuje literárny pôžitok, ale má čo povedať o sociálnej biede nielen v minulosti, ale i v dnešných časoch.

18.02.2017 5 z 5

V pavilóne šeliem V pavilóne šeliem Erik Larson

Na obálke sa síce píše, že je to autorov najpútavejší historický román, úderný, pútavý atď. ale predsa by som skôr označila ako literatúru faktu. Obsahovo neponúka nič prevratné, skôr sa sústreďuje na spoločenský a politický kontext z čias nacistickej expanzie - tentokrát z pohľadu Američanov. Autor poukazuje na ľahostajnosť okolitého sveta voči vzrastajúcej nemeckej agresii , na politiku appeasement. Kniha zahŕňa množstvo faktov, citáty z denníkov, veľa mien rôznych diplomatov a nacistických pohlavárov, dej však absentuje. Preto by som ju odporúčala tým, ktorý už o danej dobe čo-to vedia a chcú si ešte rozšíriť obzor, rozhodne to však nie je (aspoň podľa môjho názoru) " dychberúci napínavý historický román".

11.02.2017

Príhody Olivera Twista Príhody Olivera Twista Charles Dickens

Hlavnú myšlienku knihy - rozprávanie o sociálnej biede a z toho vyplývajúcich zločinoch- sa autorovi podarilo vykresliť slušne. Hoci Je Oliver titulnou postavou, povedala by som, že v deji je skôr takým orientačným bodom, všetko sa točí okolo neho, ale dôraz sa kladie na vystupovanie a činy iných postáv, cez ktoré sú vykreslené ľudské vlastnosti a správanie v náročných životných situáciach. Silno je to cítiť najmä pri postave Nancy, ktorá na mňa zapôsobila.
Dej má isté nedostatky, autor si viackrát pomohol zhlukom náhod, za čo strhujem body. Stretla som sa s kritikou ohľadom štýlu písania, ale keď to porovnám napr. s Dumasom či Hugom, nevidím veľa rozdielov, navyše vzadu sú k dispozícii poznámky k cudzím výrazom, takže žiadny problém.
Ak čakáte dejom nabitý román na zimné večery, asi sa sklamete, ale za prečítanie rozhodne stojí.

09.01.2017 4 z 5

Nezlomený Nezlomený Laura Hillenbrand

Je vidieť, že autorka strávila prácou na knihe sedem rokov. Množstvo príhod, zábavných i smutných spomienok, faktov a údajov nielen zo života L. Zamperiniho, ale aj iných pacifických zajatcov. Kniha je písaná pútavým štýlom, aj keď popravde sa mi mená zajatcov občas plietli, no to je len maličkosť. Veľmi pozitívne vnímam to, že Zamperini nebol silou mocou opisovaný ako nadľudský hrdina bez jedinej chybičky, čím v konečnom dôsledku ešte viac vyniklo posolstvo jeho príbehu. To čo prežil on i jeho priatelia je vskutku na zamyslenie, podmienky za ktorých ľudia v tom čase žili, ako dokázali prežiť na pokraji ľudskej dôstojnosti , myslím si, že v našich časoch si to nedokážeme dostatočne predstaviť, ale je dôležité, aby sme na to nikdy nezabudli. Preto som vďačná za knihy akou je táto a dávam plné hodnotenie.

04.01.2017 5 z 5

Vojnový kôň Vojnový kôň Michael Morpurgo

Ako prvý som videla film - a to hneď niekoľkokrát. Kniha ma prekvapila svojou útlosťou (ani nie 200 strán) a jednoduchým textom, ktorý sa číta sám. Napriek nenáročnému štýlu sa autorovi podarilo vykresliť atmosféru na jednotku. Tým silnejšie vyčnieva obraz krutostí vojny, že príbeh je písaný z neutrálneho pohľadu koňa, ktorý hovorí, čo vidí a počuje bez vysvetľovania. Príhody vojnového koňa na seba ľahko nadväzujú, žiadne zbytočné opisy ani dlhé úvahy, no napriek tomu kniha zanechá silný protivojnový dojem. Oproti filmu sú niektoré detaily zmenené, niečo chýba, niečo je zas naviac. Aj film aj kniha sú však pre mňa majstrovským dielom, ku ktorému sa vždy rada vrátim!

26.12.2016 5 z 5

Hlbšie v podzemí Hlbšie v podzemí Roderick Gordon

Najprv pozitíva... áno, boli aj akčnejšie časti, dokonca zopár zvratov a trochu napätia. Ale polovicu knihy (!) tvorili opisy jaskýň. Aj keď treba uznať, že na trojstranový opis každej jaskynnej diery, do ktorej sa Will a spol. dostali (a nebolo ich málo) je potrebné mať veľkú predstavivosť. Dej bol v podstate o ničom, jednoducho utekali, občas na nich niekto postrieľal a potom objavili novú jaskyňu. Kniha má takmer 500 strán, ale dej by sa dal zhrnúť do pár riadkov.
Ďalšia vec je postava Chestera, ktorá ma neuveriteľne iritovala. Nebudem spoilerovať, ale mala som chuť ho riadne vyfliaskať, nech sa už chlapec konečne spamätá. Kapitoly s dr. Burrowsom boli rozvláčne a mala som chuť ich preskočiť.
Drake a Elliotová boli v pohode, aspoň kvôli nim dám 2 hviezdičky.
Po tomto nemám ani najmenšiu chuť na trojku, žiaľ.

24.10.2016 2 z 5