Domca1

Turecká studnička - povesti z osmanských čiasTurecká studnička - povesti z osmanských čiasOndrej Sliacky

Nádherné slovenské povesti z čias protitureckých bojov, ktoré zanechajú nielen estetický zážitok štylisticky a lexikálne brilantne vycibreného textu, ale obohatia vás o neskutočné množstvo informácií zo slovenskej histórie. Vzadu je priložený prehľadný slovník, a každá povesť obsahuje aj faktografickú vsuvku, ktorá pútavým štýlom objasňuje historické reálie (navyše autor prikladá aj vlastné zážitky a spomienky súvisiace s príbehmi, ich miestami a okolnosťami). Môžem čestne vyhlásiť, že Turecká studnička ma prinútila sedieť nad svojimi povesťami ešte pár dobrých hodiniek po prečítaní a googliť si vozokanského leva, trúbaci kameň v Sucháni, zázrak vo Vysokej či masaker vo Fabian doline. Ak hľadáte poctivo a kvalitne spracované slovenské povesti pre oddych i poučenie, ste na tej najlepšej adrese :-).

31.12.2020

Sněhová sestřičkaSněhová sestřičkaMaja Lunde

Ak by som z akéhokoľvek dôvodu mohla na tejto knihe pochváliť len jedinú vec, bez rozmýšľania by som začala ospevovať prenádherné ilustrácie Lisy Aisato. Bez preháňania vyhlasujem, že Snehová sestra je pravdepodobne najkrajšie ilustrovaná kniha, do akej som sa vo svojom čitateľskom živote mohla ponoriť. Obrázky sú doslova ako živé, magické, úchvatné, čarovné, hrejivé, vianočné, plné emócií, ... ak vás už nezaujme samotný príbeh (čo je málo pravdepodobné), ilustrácie vás istotne prinútia prelistovať si knihu až do konca.
Čo sa týka príbehu Juliána a Hedvigy, ani ten svojou čarovnosťou a nevšednosťou nezaostáva za vizuálom. Mám rada originálne rozprávania, ktoré vedia nevtieravo a citlivo prepojiť aj zdanlivo vzdialené a nesúvisiace témy, Vianoce a depresiu, životaplnosť a smrť, samotu a priateľstvo. Snehová sestra určite nie je sladká gyčová vianočná rozprávka, no motívy duševného temna predsa okorenila horúcou čokoládou so šľahačkou, žiarivými vianočnými pohľadnicami a opravdivým zvonivým smiechom. Na druhej strane priznávam, že detičkám by som možno tento príbeh na Vianoce predsa len neprečítala vzhľadom na citlivé témy smrti a depresie. No pre staršie deti a dospelých každého veku je to čítanie ako lusk.

27.12.2020

Biela ruža, Čierny lesBiela ruža, Čierny lesEoin Dempsey

V porovnaní s inými románmi tematicky načierajúcimi do obdobia 2. svetovej vojny mi kniha Biela ruža, Čierny les prišla mierne nevýrazná. Dej sa posúval pomaly, mnohé pasáže a motívy boli predvídateľné, postavy šablónovité, medzi hlavnou dvojicou mi chýbala povestná iskra. Ako píše lenik284, Franka pôsobila ako ženská verzia supermana, ktorá vyriešila všetky podstatné problémy a úlohy a havarovaný letec bol oproti nej pasívny a v úzadí. Diskutovať by sa podľa mňa dalo aj o morálnom rozmere niektorých činov a postojov hlavných postáv, ktoré boli len narýchlo "odbité" niekoľkými vetami. Konkrétne podľa môjho názoru obe hlavné postavy (najmä letec) až zarážajúco ľahko akceptovali dôsledky svojej misie, čo ma, popravde, znepokojilo. Viem, že ide o beletriu, ale predsa by som očakávala trochu viac hĺbky. Kniha ako taká nebola zlá, čítala sa príjemne, no na základe hodnotení čitateľskej verejnosti som od nej očakávala viac. Viac údernosti, emócie a originálnosti. Každý však má iný vkus, a preto románu určite dajte šancu.

10.12.2020

Chlapec, krtko, líška a kôňChlapec, krtko, líška a kôňCharlie Mackesy

Dielo Chlapec, krtko, líška a kôň by som opísala ako zbierku motivačných citátov viac-menej plynulo prepojených do pokusu o filozofický minipríbeh. Žiaľ, miestami je oná plynulosť naozaj kostrbatá. Ako celok na mňa potom kniha pôsobí dojmom silenej snahy autora vykonštruovať z rôznorodých citátov celistvý príbeh, v ktorom ale absentuje dej či nejaká logická súvislosť. Jednotlivé myšlienky sú navyše pomerne ošúchané, neprichádzajú s niečím mimoriadne originálnym, skôr by som povedala, že sa v tomto druhu motivačno-úvahovej literatúry stratia. Samozrejme, že sa nájdu aj zaujímavé pasáže, reflexie, ktoré vás prinútia zamyslieť sa, ale suma sumárum nič prevratné neočakávajte. Na klasickej téme priateľstva sa v podstate nedá nič pokaziť a podarený vizuál Vás estetický určite obohatí, ale ak očakávate čosi hlbšie, siahnite skôr po v tejto súvislosti často spomínanom Exupéryho Malom princovi. Chlapca, krtka a spol. som zhltla za pár minút, pokochala som sa ilustráciami, no obávam sa, že o mesiac si z neho veľa pamätať nebudem. Ak ale bolo napísanie tejto knihy autorovým snom, som rada, že sa mu splnil.

A aby som nebola len negatívna, zakončím povzbudivým citátom (pre mňa asi najlepším z celej knihy):

"Ak požiadaš o pomoc, neznamená to, že sa vzdávaš... Znamená to, že sa odmietaš vzdať."

P. S.: Nemyslím si, že som necitlivý človek, ktorého sa nedotkli vznešené myšlienky o priateľstve, láskavosti, jednoduchosti, dobrote atď. Práve naopak, vo všeobecnosti mám rada knihy, ktoré hlásajú myšlienky vďačnosti za maličkosti, lásky, hľadania krásy v každodennosti... To, čo mi prekážalo, bola forma (prvoplánovosť, neoriginálnosť, povrchnosť), nie obsah.

09.12.2020

Bratia KaramazovovciBratia KaramazovovciFjodor Michajlovič Dostojevskij

Bratia Karamazovovci sú kolosálnou literárnou kataklizmou, ktorá sa valí na čitateľa zo všetkých strán, pohlcuje ho, uchvacuje a míňa všetky jeho očakávania a predsudky. V udalostiach jediného týždňa a jediného súdneho procesu Dostojevskij zachytáva bezmedznú a integrálnu ľudskú skúsenosť, nesmiernosť a večnú tragédiu ľudského ducha. Na piedestál kladie človeka ako ľudstvo a ľudstvo ako človeka, človeka par excellence. Stavia sa proti všetkým pravidlám literárnej logiky a v tom najintenzívnejšom a najneutíšiteľnejšom ruskom pátose zobrazuje najobyčajnejšiu ľudskú prirodzenosť a prostoduchosť. Vnáša symetriu do nezlučiteľného, skĺbil v sebe vášeň, biedu, zúfalstvo, čistú lásku, zmysel v nezmyselnosti, nehoráznosť a nevyhnutnosť, večitosť a smrť. V postavách bratoch Karamazovovcov sa simuntálme zračí celá šírka bytostného boja človeka. Najhlbšia ľudská úbohosť plynúca z neschopnosti premôcť vlastný pud, neskonalá bolesť duše, ktorá odmieta svojho Stvoriteľa a opravdivý altruizmus vydaný napospas svetu. Napriek všetkému však Dostojevskij verí vo víťazstvo oného altruizmu, keď vraví - milujte človeka aj v jeho hriešnosti...

Necháva nás na pochybách? Iste. Rozorváva nás? Nepochybne. Ponúka jasné odpovede? Pre toho, kto uhádne otázky.

Zopár poznámok z osobnej čitateľskej skúsenosti na záver. Napriek odstrašujúcemu rozsahu sa mi Bratia K. čítali prekvapivo veľmi príjemne, ľahšie ako o cca 300 strán tenší Idiot. Nenechajte sa preto, prosím, odstrašiť. Osobne ich považujem za autorov vrchol, prevýšili u mňa Idiota aj Zločin a trest, hoci tieto diela ďaleko nezaostávajú. Kapitoly zo života starca Zosimu sú pre mňa novým reflexívnym a literárnym klenotom, neskutočne nádherná pasáž knihy, ktorá by pre mňa sama osebe stačila ako zhrnutie Dostojevského filozofie. Naopak, najťažším sústom bol Veľký inkvizítor, úprimne sa priznávam, že toto bol moment, kedy som zvažovala knihu odložiť (ako dobre, že som odolala).

- A vôbec, načo rátať dni, keď človeku stačí aj jediný na to, aby spoznal všetko šťastie. -

29.06.2020

Pepína z LongitáluPepína z LongitáluPetra Hilbert

Milá knižka (nielen) pre mladé slečny s krásnymi ilustráciami.

14.06.2020

Svadobné šatySvadobné šatyRachel Hauck

Po knihe som siahla na základe sľubnej anotácie. Štyri nevesty v priebehu jedného storočia, krásna obálka a vidina zamotaného romanticko-dramatického príbehu ma očarili. Išla som do toho aj s tým rizikom, že klasická romantika nie je nič pre mňa, verila som, že originálny námet preváži. Žiaľ, nestalo sa.
Príbeh sa venuje predovšetkým Charlotte a Emily (nevesta zo súčasnosti a z roku 1912), zvyšné dve nevesty sú menej výrazné a ich osudom sa zaoberá podstatne menšia časť knihy. Prvé mínus. Horšie ale je, že kniha sa vlečie slimačím tempom. Emily si vyberá medzi dvoma šatami a dvoma ženíchmi, Charlotte váha, či sa jej svadba vôbec uskutoční. Okolo týchto otázok sa točí celá kniha (pričom už na začiatku sú odpovede zrejmé). Dej sa nikam neposúva, rozhovory sa neustále opakujú a nevesty sú čím ďalej, tým nerozhodnejšie. Tretina knihy je za nami a hrdinka ešte stále nevie, že v kufri sa skrývajú svadobné šaty (čo čitatelia vedia už z anotácie). Zvláštne mi okrem iného prišli aj momenty, kedy sa nevesta rozprávala so svojimi šatami a k celkovému dojmu nepridávalo ani klišé, akým bol napríklad predvídateľný ľúbostný trojuholník.
Napriek vyššie uvedeným výhradám však netvrdím, že Svadobné šaty sú vyslovene zlá kniha. Len sa musí dostať do rúk tej správnej romantickej duše, ktorá nehľadá prepracovaný dej, ale jednoduchú oddychovku. Čo sa týka prepojenia s vierou a kresťanstvom, niektoré momenty sú pekné, dá sa z nich vziať poučenie či príklad. Ale pán vo fialovom na mňa pôsobil trochu zvláštne, aj keď tuším, kam autorka mierila.

11.06.2020

Ukryté vo hviezdachUkryté vo hviezdachMelanie Dobson

Ak by som mala hodnotiť tento román, myslím, že by som si pomohla jeho obálkou. Mám totižto pocit, že ju verne vystihuje - aj kniha, aj jej obal sú jemné, tajomné, elegantné a pritom úderné, emotívne a nádherné. Hrejú vás pri srdci, ale ich krása vás stojí niekoľko slzičiek. Sú pekné tým zvláštnym spôsobom, ktorý nesie meno jednoduchosť. Nehovorí sa, že v jednoduchosti je krása? V tejto knihe určite. Myslím tým predovšetkým dejovú linku z minulosti. Tá súčasná mi príbehovo prišla tuctová, ale vylepšilo ju hrejivé prostredie obchodíka s detskou literatúrou. Mám chuť prečítať si všetky detské knihy, ktoré tu boli spomenuté.

Rubínová žatvaRubínová žatvaTessa Afshar

Rubínová žatva je knihou, ktorá mi pripomína čarovnú rozprávku z dôb dávnej Perzie. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Prostredie kráľovského dvora, luxusné paláce, krásne šaty, vyberané jedlá, exotické kvety, kone, poľovačky, kráľ a kráľovná, zlý správca, boj dobra a zla. A uprostred tohto humbuku Sára, vzdelaná pisárka a sesternica biblického Nehemiáša, ktorá okrem úradných rukopisov lúšti aj záhady svojho srdca a nekalé sprisahania. Ďalšia príjemná oddychovka z pera majsterky biblických príbehov Tessy Afsharovej. Osobne by som možno máličko z onej rozprávkovosti ubrala, ale to je vec vkusu. Oddýchnete si pri nej na výbornú.

10.06.2020

Istý ako úsvitIstý ako úsvitFrancine Rivers

Keď sa v druhej časti uzavrel príbeh Hadaše, ktorý som hltala ako bláznivá, myslela som si, že tretí diel ma už neosloví tak, ako som to zažila pri prvých dvoch knihách trilógie. S neveľkými očakávaniami som sa začítala do stránok Atretovho príbehu a bola som milo prekvapená. Napriek väčšiemu množstvu nových postáv (v istej pasáži som si ich aj trochu plietla) dokázala Francine Riversová opäť vytvoriť jedinečné charaktery, navodiť dobrodružnú atmosféru a pripraviť pre čitateľa kvalitné zakončenie celej trilógie. Nedá mi neoceniť originalitu deja a skvelé prepracovanie jednotlivých postáv. Francine nesklamala :-)

10.06.2020

Hlas vo vetreHlas vo vetreFrancine Rivers

Na túto rozsiahlu trilógiu som si brúsila zuby už dlhšie, aj keď sa priznám, že jej hrúbka ma trochu desila. Preto som bola prekvapená, že neprešli ani dva týždne a knihy boli komplet prečítané. Áno, čítali sa sami. Ešte dobre, že som mala doma všetky naraz, lebo hlavne koniec prvej časti si neodkladne vyžadoval pokračovať čítaním tej druhej. Takže ak máte čas listovať starovekým Rímom o pol tretej v noci a hovoriť si, že dáte ešte aspoň jednu kapitolu,...tak ste našli ten správny román. Príbeh Hadaše a jej milého je úchvatný, veľmi príjemne spracovaný a ručím vám za to, že sa vám vryje do čitateľskej pamäti na dlhú dobu. Historické pozadie je opísané veľmi precízne, je vidieť, že autorka si dala záležať na štúdiu dobového spôsobu života a terminológie. Nie je to žiadna klasická ľúbostná fraška, ale poctivá kresťanská historická dráma, ktorá mi motívom veľmi pripomínala veľdielo svetovej literatúry Quo vadis. Počiatky kresťanstva sa križujú s hľadaním osobného vzťahu k Bohu a nájdeme tu aj jasné prepojenie so súčasnosťou, keď autorka otvorene opisuje promiskuitu a nemravnosť Ríma, ktoré môžeme v rôznych podobách vidieť aj v dnešnej spoločnosti. Rozhodne je nad čím sa zamyslieť.

Dievča zo SienyDievča zo SienyLouis de Wohl

Pútavo vyrozprávaný príbeh malej a predsa veľkej svätice. Mám rada tento typ kníh, ktorý vás núti vyhľadať si o danej osobnosti aj niečo viac, zisťovať historické reálie... Musím tiež vyzdvihnúť nádhernú jemnú obálku v tónoch nebeskej modrej. Niekedy som sa však strácala v záplave mien talianskych šľachticov, mešťanov, rehoľníkov, hodnostárov atď., tie mi naozaj dali zabrať.

22.05.2020

Tetovanie na srdciTetovanie na srdciGregory Boyle

Musím sa priznať, že ma táto útla knižočka naozaj chytila za srdce. Nielen obsahovo, ale aj formou, akou bola napísaná. Autor okrem iného študoval aj jazyk a literatúru, čo je v tomto jeho diele celkom citeľné. Úsmevné i smutné príbehy s "homies" (označenie pre príslušníkov gangov, s ktorými otec Boyle pracuje) sa plynulo prelínajú s podnetnými úvahami, citátmi, zamysleniami a alúziami. Je to kniha, ktorá vás prinúti zastaviť sa a uvažovať o svete, v ktorom žijeme, kniha, ktorá vás miestami rozosmeje, miestami máte slzy na krajíčku, kniha, ktorá vás celkom určite pohladí na srdci.

poznámka:Predslov k slovenskému vydaniu napísal Anton Srholec, ktorého mi otec Boyle v mnohom pripomína, či už ide o humorný pohľad na život, prácu s tými najopustenejšími alebo iskru rebelanstva voči spoločnosti.

"Ak niečo stojí za to, aby ste to robili, stojí to aj za to zlyhanie."

15.05.2020

NeviditeľnáNeviditeľnáLenka Chlebanová

Útla knižočka s originálnym námetom, ktorá možno pre mnohých ostane neviditeľná, ale pre tých, ktorí ju objavia, urobí mnohé viditeľným. Neviditeľná je príbehom s dobrodružným nádychom a kresťanským pozadím, vyrozprávaným citlivo, no zároveň pravdivo a úderne. Úžasná hĺbka a diverzita postáv, zasvätených osôb, i „bežných“ ľudí, ktorí nie sú ani ideálni, ani bezchybní, ale ani démonizovaní. Očakávajte krásny, čistý štýl písania, hlboké myšlienky v jednoduchých dialógoch, nezvyčajné prostredie, nápaditý príbeh, ktorý skrýva aj prekvapenia, napätie a drámu. Očakávajte triler, dobrodružstvo, motív lásky, nebezpečenstva a dôvery v Boha. Očakávajte mrazenie v kostiach, ale aj pokoj v duši. Pohladenie a zmierenie. Čo dodať! Azda len toľko, že kniha lahodí nielen duši, ale aj oku, či už dizajnom alebo pekne zaoblenými okrajmi strán

08.03.2020

Kto chytá v žiteKto chytá v žiteJ. D. Salinger (pseudonym)

Prečítaná v rámci povinného čítania, ale je to asi prvá povinná kniha, pri ktorej som reálne zvažovala, že ju nedočítam.
Nevidím nič pozitívne, čo by mohol tento román vštepiť do života stredoškolákom, aký priklad by sme si my - 18-roční mali zobrať z Holdena. Zaradiť knihu do povinnej literatúry len preto, lebo je kultová v USA , je dosť chabý prístup. Jazyk bol pre mňa absolútne nemiestny od hrubých slov a hlúpeho slangu až po nespočetné spomínania Božieho mena nadarmo (s ohľadom na to, že je to na Slovensku štandardizované dielo v stredoškolských vyučovacích osnovách, je jazyk maximálne nevhodný) a správanie Holdena bola jedna veľká katastrofa (nehovorím, že v knihách musia byť všetci hrdinovia super slušní, vzoroví, to ani zďaleka nie - ale z tejto knihy bolo jasné, že Holden má byť čosi ako idol pre mladých čitateľov, čo sa napokon prejavilo v kultovosti knihy). Reálny problém znie - čo keby sme sa všetci začali správať ako Holden? K čomu by to viedlo? Knihy totižto formujú, ovplyvňujú, menia myslenie. Preto by mala byť povinná literatúra výberom najväčších tých skvostov, kníh so silným morálnym posolstvom, kníh, ktoré vedú ku kráse, pravde a hodnotám. A k čomu konkrétne vedie Kto chytá v žite? K zanedbávaniu školy, hýreniu, klamstvám, pijatike, fajčeniu, úchylným rečiam atď. Naozaj je rebélia to, k čomu má byť stredoškolská mládež na hodinách literatúry motivovaná? Nemôžem pochopiť zaradenie diela do povinných osnov, byť ministrom školstva, kniha by bez okolkov zmizla zo zoznamu a nahradili by ju diela, ktorým táto zlátanina nesiaha ani po päty. Dodám azda, že som v triede nebola jediná s týmto názorom.

10.01.2020

Muž bez menaMuž bez menaRoseanna M. White

Mimoriadne príjemné čítanie, ako to už býva pri vydavateľstve i527.net dobrým zvykom. Na knihu som sa veľmi tešila, keďže mám ťažké srdce na romány, ktorých dej sa odohráva v prvej polovici 20. storočia a keď sa k nim navyše pritrafí krestanský námet, moje čitateľské srdce plesá. A tentokrát plesalo naozaj právom. Roseanna White odštartovala svoju sériu Tiene nad Anglickom veľmi vydarene.
Ústrednú dvojicu si nemožno nezaľúbiť už od prvých stránok - nesmelý intelektuál Peter, ktorému tvorí protiváhu ostrieľaná a temperamentná Rosemary spoločne čelia nástrahám blížiaceho sa vojnového konfliktu a nedajú Vám šancu nezamilovať si ich príbeh. Vysoko oceňujem aj reálie, ktoré si autorka naštudovala, zakomponovala do deja a v záverečnej poznámke vysvetlila. Pre mňa ako milovníčku histórie veľké plus.
Laťka je nastavená vysoko a už teraz netrpezlivo čakám na ďalšie diely. Zatiaľ podľa anotácii anglických originálov to vyzerá, že sa skutočne máme na čo tešiť .

22.11.2019

Krajina mlčaniaKrajina mlčaniaTessa Afshar

Knihy od Tessy Afsharovej sú jednoduché, nenáročné a oddychové, no pritom v sebe skrývajú hlboké posolstvo pevnej viery, odpustenia, nádeje a všetko prekonávajúcej lásky. Sú to knihy, ktoré pohladia ženské srdce po dlhom náročnom dni a upokoja myseľ po vyčerpávajúcom každodennom zhone. Keď sa ponáram do riadkov Tessiných príbehov, neočakávam žiadne zložité zápletky, originálnosť či premúdrelosť, neočakávam ani dokonalý štýl či výnimočnú jazykovú zložku knihy. Očakávam slová a vety pretkané jednoduchosťou, no pritom múdrosťou, očakávam príbeh, ktorý mi vleje do srdca pokoj, prečistí mi myseľ, upokojí ma. Očakávam príbeh, ktorý zhltnem za jeden večer, no na jeho hrdinky len tak skoro nezabudnem. Očakávam úprimnú lásku k Pánovi a úplnú odovzdanosť Jeho Milosrdenstvu, ktorými sú Tessine knihy presiaknuté. Očakávam, že jej slová predovšetkým oslávia Pána a popritom potešia aj čitateľku svojou láskavosťou, jemným humorom, postavami, ktoré prirastú k srdcu, nevinnosťou a hravosťou vykreslenej atmosféry. Tessa sa pritom nevyhýba ťažkým témam (chudoba, choroba, neprijatie, problémy v rodine), no vždy ich vykreslí vo svetle Božieho chápania.

Krajina mlčania v tomto smere nie je výnimkou. Je to presne taký typ knihy, aký od Tessy očakávam. Kniha plná nádeje a dôvery v Božiu prozreteľnosť.

16.08.2019

Krásna HedvigaKrásna HedvigaJožo Nižnánsky

Kniha zbrklá a splašená, ako sa len tak často nevidí. Hlavné postavy (naozaj - všetky) sú také horkokrvné, že to v konečnom dôsledku vzbudzuje pomerne nelichotivý dojem z celej knihy.
Obaja bratia spolu s krásnou Hedvigou menili svoje rozhodnutia z kapitoly na kapitolu a ich správanie postrádalo akúkoľvek logiku a zmysluplnosť. Najprv sú Rafael a Ján nepriateľmi na život a na smrť, o pár riadkov by za seba navzájom položili život, ale o kapitolu neskôr sa idú pozabíjať v ruvačke. Hedviga tu miluje, tu nenávidí, raz toho, raz iného (rovnako aj ďalšie postavy), žiadna trvácnosť či rozvaha, len prudké, vznetlivé a nezmyselné konanie všetkých postáv. Opakovanie podobných scén (napríklad Rafaelove zápasy, bujaré pijatiky, pri ktorých sa zistilo, že aj rozvážne a racionálne pôsobiaci Ján je skutočnosti ľstivý pôžitkár, opakované výlevy, pri ktorých Hedviga/Rafael/Ján túžili po skorej smrti a o pár riadkov nato sa už radovali zo života) tiež nepridalo na kvalite.
Je to moje prvé stretnutie s autorom. Rozhodne nemôžem povedať, že by ma navnadilo na ďalšie jeho romány, ale aj vzhľadom na hodnotenia iných jeho kníh mu možno ešte dám šancu.

17.06.2019

O dvou bratřích, z nichž první druhého vůbec neznalO dvou bratřích, z nichž první druhého vůbec neznalPeter Jilemnický

Odhliadnuc od propagácie komunizmu je príbeh ako taký veľmi vydarený. Schopnosť majetku zabíjať ľudské srdcia a rodinné vzťahy ostane nadčasovou témou a Jilemnický ju v tejto novele spracoval výborne. Oceňujem aj verné vykreslenie typického dedinského života na Slovensku začiatkom 20. storočia. Takí druhí Ťapákovci.

09.06.2019

Zostaň, kde si, a potom odíďZostaň, kde si, a potom odíďJohn Boyne

Melancholická a zámerne detsky naivná, pochmúrna, ale s nádejou.
Kniha o neveselom osude navrátilcov z frontov prvej svetovej písaná pohľadom prostého dieťaťa túžiaceho po jedinom - po návrate svojho otca. Nemožno ju hodnotiť z hľadiska klasickej vojnovej literatúry - mohla by nám totiž prekážať naivná kompozícia deja, príliš veľa náhod či rozprávkovo vyznievajúce zakončenie. Keď sa ale podvolíme zámeru autora a dovolíme mu, aby prostredníctvom malého Alfieho prerozprával príbehy tisícok detí, ktorým vojna vzala ich otcov, emocionalita jeho rozprávačského štýlu nadobúda nový rozmer.
Odporúčam prečítať deťom, ktoré už čo-to o prvej svetovej vedia, vek osem rokov (uvedený vydavateľom) sa mi nezdá ako dostatočne vyspelý pre pochopenie knihy. A potom samozrejme ako dospelý čitateľ sa na dielo pozriete znova úplne inak.

31.05.2019

Tri gaštanové koneTri gaštanové koneMargita Figuli

Ak by som mala spomedzi všetkých diel slovenských klasikov vybrať jedno, ktoré na mňa zapôsobilo najviac, boli by to práve Tri gaštanové kone.
Peter a Magdaléna sú pre mňa osobne najkrajšie postavy, s akými som sa v dielach povinnej literatúry stretla. Sála z nich morálna sila, nevinnosť a čistota, prostredníctvom ktorých sa aj v najťažších situáciach rozhodujú podľa svojho svedomia a Božích prikázaní. Výrazná kresťanská symbolika a biblický akcent povyšujú túto útlu knihu na novú úroveň a prinášajú silné posolstvo. Posolstvo manželskej vernosti, obety a úplného odovzdania sa do vôle Najvyššieho. Pretože ak všetky svoje starosti zveríme Jemu, naše utrpenie nebude márne.
Som vďačná Margite Figuli za klenot, ktorý priniesla do pokladnice našej národnej literatúry a ktorý sprostredkúva aj nám - ľuďom informačného veku - hodnotu tradície, kresťanskej kultúry, pôdy otcov a rodnej hrudy, ktorá nás všetkých živí!

16.02.2019

Skrytý prameňSkrytý prameňĽudo Zúbek

Skvostné dielko, ktoré presvedčivo ukazuje katarziu niekdajšieho hýrivca sprostredkovanú čistou láskou a Božou pokorou. Navyše v stredovekej Levoči s ústredným motívom tvorby gotického klenotu - presláveného oltára od Majstra Pavla v Bazilike sv. Jakuba.

24.01.2019

Sofiin svetSofiin svetJostein Gaarder

Sofiin svet je unikátny román napísaný podmanivým štýlom a originálnym spôsobom. Je zároveň veselý aj vážny, podnetný, hĺbavý a kritický. Ako to už z jeho podtitulu vyplýva, núti filozofovať, a to nie suchopárnou akademickou metódou, ale zanieteným sprístupnením dejín ľudského myslenia a uvažovania. Kiežby sa podobne komponovali aj školské učebnice!
Gaarden preukázal svoje rozsiahle vedomosti skĺbené s citom pre jazyk a rozprávačským umením. Vytvoril nádhernú fresku filozofie, poznania a vývinu (nielen) európskej civilizácie od jej prvopočiatku.
Súhlasím, že Sofiin príbeh mimo samostatného filozofického kurzu bol miestami až príliš absurdný a, ... hm... prekombinovaný, no ako celok knihu hodnotím rozhodne pozitívne.

31.12.2018

Absurdity dejínAbsurdity dejínLadislav Švihran

Poučné, smutné, absurdné i tragické fakty histórie, niektoré všeobecne známe, iné menej. Plusom je vydarené grafické spracovanie.
Akurát mi v texte prekážalo, že miestami sa autor opakoval.

08.12.2018

Svedectvá i výzvaSvedectvá i výzvaJán Ličko

"Život nemáš ani pred sebou,
ani za sebou - máš ho v sebe."

Inšpirujúca zbierka nevidiaceho autora Jána Lička, ktorý v nej vyjadril svoje životné postoje, pevne ukotvené v silnej viere v Boha a v hodnotách lásky, rodiny a nádeje. Pohladilo na duši.

05.10.2018

ŠachinšachŠachinšachRyszard Kapuściński

Unikátne spracovanie búrlivej kapitoly iránskych dejín s trefnými Kapuścińského reflexiami. Je to moja prvá kniha od autora a môžem len odporúčať. Má zvláštne svojský štýl písania, ktorý ma neskutočne vzal. Či už to bolo kratšími kapitolkami, iránskym temperamentom alebo rozprávačským umením vycibreným na maximum. Vzorový príklad, ako sa majú písať reportáže.
Rozhodne siahnem aj po jeho ďalšich dielach.

03.10.2018

Dějiny nové dobyDějiny nové dobyVěra Olivová

Útla knižka (vzhľadom na anotáciu by som očakávala niečo hrubšieho formátu :)), ktorá príjemne prekvapila. Komplexný a vyrovnaný obsah, v ktorom sa čitateľ neznalý histórie dozvie základne fakty o moderných dejinách Česka (resp. Československa) a skúsenejší čitateľ narazí na bohatú obrazovú prílohu v podobe dobovej tlače, plagátov, karikatúr a fotografií. Nechýbajú zaujímavosti, úryvky z dokumentov a to všetko v jednoduchej a nenáročnej podobe.
Ako píše Honey0105, plusom je skvelá grafika (podľa môjho názoru v kontraste s menej vydarenou obálkou).
Odporúčam najmä tým, čo majú väčšie medzery v týchto dejinách a chcú si ich ľahko vyplniť, keďže "historici" sa zrejme až tak veľa nedozvedia.

04.08.2018

Slepačia polievka pre dušu: 20. výročie - Originálne vydanieSlepačia polievka pre dušu: 20. výročie - Originálne vydanieJack Canfield

Hneď na úvod upozorňujem, že motivačnú literatúru nečítam. Knihám s obálkami typu "Vesmír čaká na vaše želania" sa vyhýbam na sto honov. Slepačia polievka pre dušu sa mi ale zdala dobrou alternatívou do čitateľskej výzvy (kniha žánru, ktorý bežne nečítam). Príbehy zo života a krátke inšpiratívne príhody, ktoré sľubovala anotácia ma celkom navnadili (už skôr som čítala napr. knihy od Bruna Ferrera, ktorého mimochodom odporúčam, majster v tejto tematike).
V knihe sa, žiaľ, našlo aj veľa otrepaných, presladených, nereálne patetických, nezáživných a obsahu postrádajúcich príbehov. Klasickým frázam o našej dokonalosti, vnútornom Ja a sile vesmíru sme sa tiež nevyhli... V polovici knihy som mala pocit, že každý tretí príbeh je založený na tom, ako rodič povie dieťaťu, že ho má rád.
Pre milovníkov žánru zrejme výborný zážitok, pre mňa aspoň potešenie zo zvyšných milých príbehov o šteniatkach, chlapčekoch, Lincolnovi a prekonávaní samého seba, ktoré splnili svoju úlohu slepačej polievky vcelku podarene.
Ako čítam svoj komentár, nevyznieva veľmi pozitívne, ale pravda je, že každému vyhovuje niečo iné, takže sa nenechajte odradiť a skúste, možno sa do knihy zamilujete:)

"Svet nás naučil myslieť si, že naše šťastie je závislé od toho, či nás milujú iní ľudia ... Pravda je, že je závislé od toho, či my sami dávame lásku."

03.08.2018

Majster šarkanovMajster šarkanovKhaled Hosseini

Klobúk dole pred Khaledom Hosseinim!
Hneď vo svojom debute dokázal, že je ozajstným majstrom rozprávačského umenia. Nemilosrdne nastavuje zrkadlo ľudskému svedomiu, skúma jeho pohnútky, nebojí sa ukázať slabosť, strach a zbabelosť.
Spája tradičnú živú afgánsku kultúru, to čo z nej ostalo po brutálnej vojne a píše príbeh plný ľudskosti, citu, sugescie a priateľstva.
Ako sa kniha blížila k záveru, prichádzal postupne jeden emočný nával za druhým, priam ohňostroj smútku, humanizmu, slzavých úsmevov a horkosladkej nádeje.
Neskutočne strhujúci román, svietiaci žiarivo na mojej čitateľskej oblohe.

" Existuje spôsob, ako sa stať zasa dobrým."

18.07.2018

Temná hmotaTemná hmotaMichelle Paver

Michelle Paverová je autorkou jednej z najobľúbenejších knižných sérií môjho detstva, Kroniky temného dávnoveku. Na tento "dospelácky" príbeh som sa preto veľmi tešila.

Úvod knihy je mierne zdĺhavý, kým sa zoznámime s prostredím a postavami. Opisy severskej prírody boli miestami pôsobivé, miestami sa vliekli. Začiatkom samotnej expedície však všetko naberá svižný spád, postupne graduje pravá mrazivá atmosféra, neľútostná tma, zima a neblahý prízrak z temnoty. Táto časť románu je výborná, napínavá a núti vás otáčať stránky ďalej a ďalej, vidiac, že sa blížite k drastickému záveru ... Aj preto som bola sklamaná, keď sa onen záver zmestil do šesťstránkovej kapitoly aj s nadpisom. Škoda, čakala som nervydrásajúce vyvrcholenie skvelo rozbehnutej drámy a dočkala som sa rýchleho, pomerne nevýrazného dobehnutia do cieľa...

Ako jednohubka na (chladné) večery však rozhodne vyhovuje !

17.07.2018