Dita2002 Dita2002 komentáře u knih

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Pro mě jedno z nejlepších děl Dostojevského. Hluboce na mě zapůsobilo, když jsem ho četla na střední škole a nyní po třiceti letech opět. Je až fascinující, jak je toto dílo stále aktuální, jak v něm můžeme v každé době najít paralely se současným životem.

Wellington: Vítěz od Waterloo Wellington: Vítěz od Waterloo Daniel Res

Úžasně poutavě napsaná kniha, protkaná historickými citacemi jednotlivých postav, které osvěžují a velice přibližují charaktery a postoje jednotlivých osob. Autor neopomíná opakovat vztahy mezi jednotlivými osobami, což odbouralo problém, který jsem vždy měla při četbě historické literatury s tím, že jsem se začala ztrácet v souvislostech a ději. Všechny bitvy jsou popsány tak, že dostáváme vysvětlení, co ke kterému rozhodnutí Wellingtona vedlo a autor neopomíná vyzdvihnout lidský rozměr Wellingtona. Autor nám též poskytuje možnost seznámit se s jeho vlastním náhledem na situaci v momentech, kdy není zcela jasné z historických pramenů, co se vlastně odehrálo v mysli jednotlivých zúčastněných a co je vedlo k jejich rozhodnutím. Kniha je velmi zdařile zpracována i po grafické stránce, ale co mě nejvíce zaujalo, je zpracování historických faktů autorem formou pro čtenáře v historii se neorientujícího velmi pochopitelnou, čtivou a hlavně naplněnou širokým lidským rozměrem, ze kterého můžeme pochopit, že lidské touhy i strádání jsou stále stejné, a tím autor velmi přibližuje historické události a jejich účastníky soudobému čtenáři. Nemohu jinak, než udělit plý počet hvězdiček.

11.11.2018 5 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Krásná, poeticky napsaná kniha. Velmi ráda se k ní vracím.

Údolí nejčistších radostí Údolí nejčistších radostí Jan Šmíd

Poslední kniha z trilogie, opět mě nezklamala. Je to skutečné pohlazení ve formě laskavého příběhu.

Tváří v tvář Tváří v tvář Debbie Harry

Kniha se velmi dobře čte, není to pouze výčet různých událostí v životě Debbie Harry, ale je to skutečný příběh, ze kterého se dozvídáme hodně o hudební a celé umělecké scéně v New Yorku sedmdesátých, osmdesátých let až do současnosti. Střídání spisovného a hovorového jazyka, které bylo zvoleno při překladu do češtiny, přidává celému příběhu na autenticitě. Za mě příjemné překvapení, jednoznačně doporučuji.