deanmo deanmo komentáře u knih

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tak a sme na konci! Asi naslabší diel, ale dôstojné rozlúčenie sa s postavami trilógie.
Neviem či sa mi podarí naraziť na nejakú podobnú skvostnú krimi sériu v blízkej dobe. Ale život ide ďalej, uvidíme.

25.07.2016 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Ešte lepšie spracovanie ako Skala. Tak toto bolo niečo.
Mrazivé spomienky na neľahké detstvo, úplne som to videl pred sebou.
Musím podotknúť, že sa mi páči prelínanie Er-formy s Ich-formou. Takéto rozdelenie časových línií som privítal. Veľmi dobre sa to číta a človek sa nestráca v čase (nieže by to bol problém v tejto knihe).

25.07.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Oceňujem hlavne autorovu zručnosť opisu prostredia a miestnej mentality. To sa týka v podstate celej trilógie.
Častokrát som mal pocit, že stojím priamo na opisovanom pobreží, do tváre mi silný vietor vráža kvapky dažďa zabodávajúce sa ako ihly a ruky mám skrehnuté až na kosť ... Proste super.

Keď som túto knihu čítal, úplne som cítil úľavu od severských krimi. Prišlo mi, že v tomto príbehu sa celý dej netočí len okolo hľadania najnepredvídateľnejšieho možného vraha. Dokonca to čitateľ uhádne oveľa skôr, ale o to viac som si ju potom užíval.

25.07.2016 5 z 5

Moji milí Slováci Moji milí Slováci Július Satinský

Povinné čítanie pre všetkých ľudí, zvlášť však pre štátnych úradníkov :)

Fotografujeme Fotografujeme Zdenek Zaoral

Základná kniha pre študentov fotografie.

Teorie umění Teorie umění Richard Osborne

Stručne a hravo podané informácie o teorii umenia. Je samozrejme určená laikom, ale kedykoľvek by po nej mohli siahnuť aj študenti, ktorým z času na čas z hlavy čosi vyšumí. Pre mňa veľká pomôcka.

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

"Neslobodný človek si vždy idealizuje svoje otroctvo! " - Dielo tvorené veľkou dušou vo veľkej krajine zmietajúcej sa v boji, ktorý mal zásadne zmeniť tvár sveta. Priznám sa, že ma toto veľdielo donútilo preštudoval viac kníh zaoberajúcich sa dejinami Ruska v období 1905 - 1925 a na škodu to veru nebolo, ba naopak, čítalo sa ľahšie.
Boris Pasternak v Živagovi dokázal spojiť rozorvanosť lásky medzi dvomi ženami (ženou a vlasťou), húževnatou prácou a krásnymi opismi krajiny. Príbeh je nádherný, ale najprínosnejšie boli pre mňa dialógy a diskusie vedené Živagom, pre ktoré si myslím táto kniha v Sovietskom Zväze v tom čase nemohla vyjsť. Ale je to len môj názor.
Určite stojí za prečítanie.

06.03.2013

Věž Věž William Golding

"... Umírat je přirozenejší než žít, protože co může být nepřirozenejšího než ta ustrašená věc, co skáče a klesá pod žebry jako plamínek před zhastnutím? ..."
Kam až siahajú ľudské možnosti a odkiaľ to je už "len" viera? Je možné prekročiť tieto hranice? A aké to môže (bude) mať následky?
Nie je to kniha, na ktorú človek ľahko zabudne. Určite sa k nej aspoň raz vrátim. Stále mám toiž pocit, že mi chce povedať niečo viac.

01.03.2013 5 z 5