Dadulina Dadulina komentáře u knih

Židle pro Anhelinu Židle pro Anhelinu Ivona Březinová

Co prožívají uprchlické děti po příchodu do Čech a jak je přijmou ty české? Milý příběh protkaný pocitem ztráty a vykořeněnosti, ale všecko bude dobré snad

11.04.2024 5 z 5

Ztracený rok Ztracený rok Katherine Marsh

Téma hladomoru na Ukrajině, při kterém nechal “tatíček Stalin k smrti vyhladovět 4 miliony, lidí pohledem dítěte.
Skvěle napsané, nepodbízivé ani nemoralizující.
A tak aktuální.
Sílu příběhu podtrhuje i to, že autorka čerpá ze své rodinné historie.

14.12.2023 5 z 5

Století na vlnách Století na vlnách Markéta Hejkalová

Století na vlnách je jako cibule, postupně odkrýváte vrstvu za vrstvou osudů maršála a Dorotyaž je vám na závěr líto, že už je konec.

09.11.2023 4 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Divá Bára + Geniální přítelkyně = divě geniální. Opravdu stojí za přečtení! Uvěřitelný svět dospívání, který nás nechá nahlédnout do složitého procesu plného nevědění, tušení, emocí

27.10.2023 5 z 5

Jaguárovo sbohem Jaguárovo sbohem Joanjo Garcia

Kniha určená mládeži s nelehkým tématem - SEBEVRAŽDA. Jak se vyrovnat s tím, když zůstanete, když máte pocit viny, když nevíte PROČ?

05.10.2023 4 z 5

Vývrat Vývrat Tove Alsterdal

Uvěřitelná vyšetřovatelka (jako bonus zajímavé rodinné podhoubí) - téma sociálních sítí i obviňování a la všichni víme, jak to bylo. Skvělé!

26.09.2023 5 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Boží! Doporučuji knihu číst se Spotify a pouštět si písničky, které Núr poslouchá v knize a prožít tak všechno až na kost.

07.09.2023 5 z 5

Rajčaťáci a Banáni Rajčaťáci a Banáni Petr Váša

Zajímavý počin. Bavily mě hlavně pasáže s dědečkem. Zvukové složky fyzického básnictví pro mě byly spíše rušivé každopádně spor 2 skupin - nečekaný závěr - kontaktní vsuvky - za mě palec nahoru.

12.06.2023 4 z 5

Malé divadlo Hannah Arendtové Malé divadlo Hannah Arendtové Marion Muller-Colard

Boží! Baví mě cesta zprostředkování filozofie pomocí jednoduchého příběhu. A ty ilustrace jsou jen třešničkou na dortu

06.06.2023 5 z 5

Taková je Sarah Taková je Sarah Pauline Delabroy-Allard

Smršť emocí, citů i (ne)porozumění. Příběh má tempo, při kterém nebudete chtít přestat číst

11.04.2023 4 z 5

Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Anna Czerwinska-Rydel

Když je všude kolem peklo války, je tu Irena, která by svou láskou a péčí byla schopná zachránit celý svět. Krásný příběh, který zvládnou i menší děti.

11.04.2023 5 z 5

Do Nepaměti Do Nepaměti Tomáš S. Končinský

Jak tak čtu komentáře, tak co čtenář, to jiný názor. Mně se třeba ilustrace nelíbily na mě byly příliš řvavé, ale text mi sedl.

15.03.2023 2 z 5

Dospívání nad propastí-Deník Jiřího Münzera Dospívání nad propastí-Deník Jiřího Münzera Jiří Münzer

Deník židovského chlapce, který končí zápisem s obavou nad transporty. Další deník se nedochoval, chlapec nepřežil. Stojí za přečtení už jen kvůli tomu, že si pak uvědomíte, že šťastný a naplněný život není samozřejmost.

12.01.2023 5 z 5

Skleněná zahrada Skleněná zahrada Tatiana Țîbuleac

Jako když se vám do srdce zaryje střep. Chtěli byste Lastočku obejmout a držet, dokud byste všechny střepiny nevytáhli.
Příběh adopce, touhy, snů a bolesti ve třech jazycích a všech tak poetických.

06.01.2023 5 z 5

Hrst hlíny Hrst hlíny Bram Presser

…když se vás to týká.
….když zjistíte, že vlastně nic moc nevíte.
…když se začnete ptát pozdě.
…když jste potomek přeživších holocaustu a cítíte, že byste měl vědět.
…když žijete až v Austrálii, ale kus vaší rodiny je v Biskupcově ulici, nebo jen střípky z ní?
Jednoznačně doporučuji!!!!

01.01.2023 5 z 5

Poslední bratr Poslední bratr Nathacha Appanah

Kdo kdy slyšel o tom, že Židé prchající z Evropy ne vždy do Palestiny dojeli? A kdo by řekl, že když je nevpustí do Palestiny, zavřou je do věznice na Mauriciu? Řekla bych, že je to další informace, která se k nám ve škole nedostala. O to víc si cením knihy, která vše poví a přitom vypráví jen klukovské dobrodružství, nebo ne?

10.12.2022 5 z 5

Rekrut 244 Rekrut 244 František Tichý

Velmi zajímavý počin. Nabízí to, co na českém trhu chybí - dobrodružství pro kluky, co má hlubší myšlenku. Trochu moderních technologií, dystopický nádech a specifický jazyk “mejbý” zajistí úspěch u dnešních “juniorů”.

11.11.2022 4 z 5

Dostaňte mě odsud Dostaňte mě odsud James Patterson

Viděno očima dospěláka, ale začínající puboši budou nadšení - čtivé, srozumitelné a dobrodružné.

09.10.2022 3 z 5

Můj život Cuketky Můj život Cuketky Gilles Paris

Tolik něhy! Trochu vám to poodkryje závoj o dětství bez rodičů a touze po tom vyplnit to prázdné místo.

15.09.2022 5 z 5

… že ne všechno je černobílé.
… že lidé jsou jací jsou nehledě na národnost.
…že v horách se žilo trochu jinak.
… že msta není cesta.

Krásná kronika jedné velké rodiny. Tleskám i za jazyk, fakta (kterých není tolik, aby to čtenář nezvládl) i nepatetičnost.

03.07.2022 4 z 5