crazyslunicko crazyslunicko komentáře u knih

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

To je fakt šílený. Jediné dítě a matka ho pošle do Anglie, aby mu zachránila život. Zoufalí lidé, dělají zoufalé činy. Je úžasné, že se cizího dítěte v Anglii ujali a vychovali ho jako své dítě. Kdoví jak by to dopadlo v dnešní době. Trochu mě zmátlo, že neutekli s Miriam a nezačali nový život, ale asi to tenkrát nešlo a hlavně nikdo nevěděl co je vlastně čeká. Koncentrační tábor v Terezíně byl popsán jen okrajově, ale to hlavní tam autorka vypsala - hlad, vši, blechy, nemoci, zima a stovky mrtvých denně. Setkání Evy s Hanou mě velmi dojalo. Ačkoliv to byla temná minulost, tak si tu chvíli spolu aspoň prožily. Vztah s Josefem byl dost zvláštní, takový obchodní, ale poklidný život...

08.12.2022 4 z 5

Špatná sestra Špatná sestra Sam Carrington

Kniha se mi vcelku líbila. Byla napínavá a měla spád. Jediné co mi vadilo byla hlavní postava - psycholožka, která asi nedokázala číst v lidech a poznat kdy lžou? Jako vážně? Jinak příběh byl hezký - prolínala se minulost s přítomností s její pacientkou a všechno na sebe krásně navazovalo. Konec mě překvapil.

04.12.2022 4 z 5

Chladná jako led Chladná jako led Teresa Driscoll

Tak z této knihy jsem byla spíše zklamaná. Chybělo mi tam více akce a 80 % knihy bylo o ničem. Závěr to trošku zlepšil, ale i tak to nebylo nic extra. Sophie mi přišla tak trochu jako důvěřivá naivka a její manžel - škoda mluvit.

27.11.2022 2 z 5

Krásné a podezřelé Krásné a podezřelé Gina LaManna

Příjemná oddychovka. Zajímavý výběr postav. Rozzuzlení bylo velice překvapivé a nepředpokládala jsem takový konec. Každá z postav měla svůj temný příběh - svoje tajemství - svůj jedinečný život - svoje problémy. Všichni se sejdou v luxusním rezortu na svatbě. Ženy se setkají na baru a svěřují se jedna druhé. Pak se stane vražda a ženy se spojí jako jedna...

"Jestli mi tě mají vzít, užijme si spolu veškerý čas, který nám zbývá."

"Teď se na mě podívejte. Opravdu je tak šťastná, jak tvrdí? Má kožichy, domov a manžela... ale není to jen iluze? "

26.11.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tak na tuhle knížku jsem se těšila celý rok jako malá holka. A nakonec jsem musela zpomalit a opravdu si ji přečíst. Hrozně se mi líbil ten nápad. Nora se pokusí spáchat sebevraždu, protože už nemá pro co žít. Něco se, ale zvrtne a ona se octne v půlnoční knihovně a má možnost prožít své vysněné životy - stát se slavnou plavkyní, cestovat atd. Postupně, ale zjišťuje, že její vysněné životy mají spoustu vad na kráse a každé její rozhodnutí pro jiný "lepší" život, ovlivní i život jejího blízkého okolí. Postupně vystřídá několik profesí, ale uvědomí si moc důležitou věc - nikdy nežije svůj život podle sebe, ale podle druhých.

"Životu nemusíš rozumět, stačí ho žít."

"Buďme laskaví k lidem v našem vlastním životě. A z místa, kde jsme občas vzhlédněme, protože ať už stojíme kdekoli, obloha nad námi se táhne donekonečna."

"Kvůli výčitkám se užíráme a chřadneme a připadáme si jako největší nepřítel sebe sama i všech ostatních."

25.11.2022 5 z 5

Medvídek Tom Medvídek Tom Zuzana Berková

Velice milá knížka pro děti s kouzelnými příběhy medvídka Toma a jeho přátel. Kniha obsahuje krásné ilustrace a zaujme každého. Určitě se k ní budu vracet.

19.11.2022 5 z 5

Osobní asistentka Osobní asistentka Renée Knight

Líbil se mi popis osobní asistentky/sekretářky - nenápadná šedá myš, na které stojí všechno. Ví o všem co se ve firmě děje, je pravou rukou své šéfové, udržuje tajemství, peče jejím dětem koláčky a jiné soukromé věci. Postupně se její práce stane celým jejím životem. Do doby než dojde na soud a všechno se sesype... Konec byl dost nereálný a děsivý. Možná by byl zajímavý epilog - jak to vlastně dopadlo a zda vyšlo všechno podle plánu.

"Christině bych svěřila vlastní život. I životy svých dětí. Mám Christinu moc ráda - je to někdo, komu věřím."

"Jak snadno pak člověk zapomene, že jsou mezi námi lidé, kteří vedou svůj život, aniž se musí pořád tlačit dopředu, Christine Butherová je jedním z nich. Je to obyčejná žena pocházející ze skromných poměrů, tichá a pokorná, svůj život vede příkladným způsobem. Je tragédie... je tragédie, že takhle slušná, laskavá žena se ocitla před soudem. Je to zrůdné překroucení spravedlnosti."

"Na světe by mělo být víc takových Christin Butcherových. Je to spořádaná žena, která se ocitla uprostřed smršti obvinění a falešných a nepodložených nařčení, a to jen proot, že dělala svou práci."

"Jako kdyby tě celé ty roky držela v zajetí a vymývala ti mozek."

17.11.2022 4 z 5

Za tebou Za tebou Sibel Hodge

Velice příjemné čtení. Taková jednohubka. V jednu chvíli si myslíte, že víte kdo je padouch a najednou je prostě zase všechno jinak.

"I potom všem cítím pod nohama pevnou půdu - poprvé po hodně dlouhé době. Jako bych měla konečně v plicích kyslík a v srdci naději. Říká se tomu myslím druhá šance."

05.11.2022 5 z 5

Pohádky pro každé počasí Pohádky pro každé počasí Jana Moravcová

Krásné pohádky, ale i básničky a říkanky.

Až se zas sluníčko vytratí z oblohy,
až vítr zafouká, zesmutní svět,
zešedne ulice, mraky se rozpláčí,
najdi si pastelky, sedni si ke stolu!

18.10.2022 4 z 5

Skoro normální rodina Skoro normální rodina Mattias Edvardsson

Po dlouhé době thriller a velice podařený. Stella je od mala vnímaná jako ta problematická dcera faráře a advokátky. Snadno se dostává do špatné společnosti a do problémů. Když na ni padne obvinění ohledně vraždy, v podstatě to nikoho nepřekvapuje. Zatímco hnije ve vazbě, snaží se ji její otec sehnat alibi...

Jenže co se vlastně stalo? Co se ten večer odehrálo?? A Proč Amina mlčí?

18.10.2022 4 z 5

Královna Alžběta II.: Kompletní příběh života britské panovnice Královna Alžběta II.: Kompletní příběh života britské panovnice kolektiv autorů

Kniha velké osobnosti - britské panovnice Alžběty II. Popisuje její život ještě než se narodila a pak postupně její dětství a pak život po korunovaci. Chtěla se vdát z lásky a učinila tak. Vzala si svou životní lásku prince Philipa. Začátek vlády nebyl nijak jednoduchý a do toho se jim povedlo počít 4 děti. Kniha popisuje i jejich panství a všechny ministry, se kterými Alžběta II. spolupracovala. V knize je i lehká zmínka o princezně Dianě, Williamovi a Kate a v neposlední řadě o Meghan a Harrym. Kniha nás odkazuje i na filmy o královně a slavném seriálu Koruna (neviděla jsem ani jedno). Takovou osobnost už asi nic nepřekoná. Byla to ikona Anglie. Prožila velice dlouhý, bohatý, naplněný život ve jménu Anglie.

"Byla to pro nás výzva, ale pokusy, omyly a získávání zkušeností jsme, jak věřím, dosáhli rozumného rozdělení rolí a dobré rovnováhy mezi našimi individuálními a společenskými zájmy." řekl Princ Philipp.

Princ William o ní řekl: " Dokáže skvěle naslouchat. Pokud máte nějaký problém, je ráda, když se s ní o něj podělíte, a bude se vám snažit pomoci.. jen vám nikdy neřekne, co máte dělat. Vaše úspěchy jsou vaší zásluhou a selhání můžete dávat za vinu zase jen sobě."

"Viděl jsem, jak se umí obořit na své pejsky, když dělají neplechu... to se jí snažím nechodit na oči."

01.10.2022 4 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Pro mě je to vlastně druhá kniha od autora. První byla hra o trůny, ale bohužel jsem ji nedočetla. Lekla jsem se množství postav a taky se kniha trochu vzdalovala od seriálu, který jsem sledovala a nechtěla jsem si kazit chuť? Každopádně tato kniha je úplně jiná. Popisuje rod Targaryenů od krále Aegona Dobyvatele a líčí postupně všechny vládce železného trůnu a s nimi jejich slavné bitvy a osobní či rodinný život. Nejvíce mě však zaujala část, kde začíná vláda Viseryse a řeší následníka, neboť nemá chlapského potomka, ale pouze svou dceru Rhaenys Targaryen. Postupně se to však celé zamotává, když se znovu ožení s Alicient a ta mu začne rodit chlapce. Tak trochu jsem doufala, že Rhaenys bude žít se svým strýcem Daemonem, kterého zbožňuje, ale o tom později. Slavný tanec draků byla pěkná jatka. Nevím co bylo horší, jestli to jak se postupně zabíjeli navzájem nebo to jak na sebe vymýšleli nejrůznější intriky a upalovali se zaživa. A pokud něco takového prožijete, tak se nedivím, že to na některých přeživších nechalo následky. Spíš jsem se divila, že tohle někdo přežil, ale to by nemohly pokračovat hrou o trůny. Překvapil mě konec knihy a to jak se všichni kolem snažili, aby vše fungovalo bez válek a míru. To velice obdivuji. Postav bylo tak akorát. Dalo se v tom orientovat a na to jak je kniha obsáhlá, tak se četla lehce.

"Byl jsem blázen, ale nikdy tak velký blázen, abych s tím bláznem zůstal."

"Drahý bratře," řekla, "doufala jsem, že jsi mrtvý."
"Máš přednost," odpověděl *****. "Jsi starší."

Kniha měla spád a člověk se u ní odreaguje.

30.09.2022 4 z 5

Pletky s osudem Pletky s osudem Simona Monyová (p)

Knihu na mě vyskočila a tak jsem si ji přečetla. Nějakou knihu jsem od Monyové četla, ale tahle je jedna z prvních a je jiná. Nevykresluje tady žádné domácí násilí, snad jen trochu psychické. Příběh o dvou ženách - dvojčatech a každá má jiný život. Jedna je rozvedená s 15 letým chlapcem, sama a bez peněz a snaží se ulovit manžela. Druhá si žije na vysoké noze a má skvělého manžela, ale ke štěstí ji chybí dítě. Je z toho úplně psychicky vyřízená a proto vymyslí geniální plán. Pro mě těžko pochopitelné, že jsou toho někteří lidi schopni...

Hlavní hrdinka ze sebe dělá hroznou chudinku a kope kolem sebe. Ale jde si za svým cílem. Je vidět, že ji nikdy nic nesrazilo vaz, nemá žádnou vážnou nemoc a proto tlačí na svého manžela. Když pak vidí, jak realizuje její plán, tak je jí z toho všeho špatně a začne pochybovat. Bojí se, že je to navždy rozdělí...

Přijde mi, že je hlavní hrdinka hrozně rozmazlená. Ano chce dítě. Chápu to, ale oba dva jsou zdraví a šťastní, tak proč to rozbíjet. Nemá žádnou smrtelnou nemoc na, kterou se umírá a že jich je kolem plno... Ale asi to tak je, že chceme to co nemáme a nemůžeme mít...

"...ale to už sestupuju po schodech. A mám fakticky divnej pocit. Jako bych tam nahoře něco zapomněla. Jdu po ulici. Sem tam se po mně nějakej chlápek ohlídne, ale mně to nic neříká. Jdu dál a jediný, co vím jistě je, že se nesmim zastavit. To bych se pak taky mohla votočit a vrátit se. A tak jdu a jdu. A něco mně hrozně moc chybí..."

"A pak řekla, že tu malou držela v náručí. Prý jen na pár vteřin, ale těch pár vteřin vydalo za celý dosavadní život. Potom už neřekla nic. Nastoupila do auta, mechanicky si zapnula bezpečnostní pás a nechala se vézt k domovu. Jako anonymním taxikářem."

30.09.2022 4 z 5

Krtkův den Krtkův den Josef Brukner

Dárek od obce. Klasická pohádková postava Krteček a jeho krásný den.

Co dělají dinosauři? Co dělají dinosauři? Sonia Baretti

Krásné ilustrace ze světa dinosaurů a zábavná okénka.

Kdo se toulá po zahrádce? Kdo se toulá po zahrádce? Sonia Baretti

Roztomilé ilustrace, krásně barevné a zábavná okýnka.

Kdo vyrůstá na farmě? Kdo vyrůstá na farmě? Sonia Baretti

Krásné ilustrace známých zvířátek a posuvná okýnka nemohou chybět.

Co jedí zvířátka? Co jedí zvířátka? Sonia Baretti

Krásné ilustrace a posuvná okýnka rozvíjí dětskou motoriku.

Kdo bydlí v lese? Kdo bydlí v lese? Sonia Baretti

Krásné ilustrace s roztomilými zvířátky. Rozvíjí dětskou představivost. Zatím nejoblíbenější knížka.

Tři lásky Tři lásky Pierre de Ronsard

Nádhera. Přečteno jedním dechem a přesto všechno se k ní budu neustále vracet. Je v ní řečeno tolik..

"Lásko, jež jediná máš klíč k mým myšlenkám,
jež všechny závory v mém srdci otevíráš,
jež mě touž pravicí léčíš i pouty svíráš
a pro níž umírám a znovu ožívám,

ty z mého života vaříš tak trpký jed,
že žádné byliny, odvary ani šťávy
nezmírní útrapy, které mi bez únavy
dáváš v těch milostných zápasech zakoušet.

Když ty máš perutě, nech mi je narůst taky,
ať mohu odletět a nevidět už zraky,
jež ve mně vzněcují ten plamen napořád:

až vzlétnu na křídlech, přestane žhnout a zhasne.
Draze si dává Bůh zaplatit, co je krásně,
když pro to musíme tolikrát umírat."

17.09.2022 5 z 5