cori cori komentáře u knih

Věk nenávisti Věk nenávisti Pavel Renčín

Věk nenávisti završuje Městské války. Opět akce (bitvy a rubačky) a tisíce mrtvých. Zařvou i některé hlavní postavy. Nesedlo mně vysvětlení toho, kdo byl ten černý démon, který šel po Václavovi, a trochu svérázné pojetí nejstarších dějin Velké Moravy a přemyslovského státu.

10.08.2012 4 z 5

Vánoce v české kultuře Vánoce v české kultuře Ladislav Dvorský

Velice zajímavé a podnětné eseje o fenoménu Vánoc a jejich odrazu v českém umění a kultuře.

27.06.2012 4 z 5

Lidické podvečery s hvězdami II Lidické podvečery s hvězdami II Tomáš Töpfer

Zajímavé rozhovory se zajímavými lidmi, kteří mají co říct nejen o své práci, životě, ale i svém přesvědčení a názoru na současné dění.

17.06.2012 4 z 5

Kronika rodu Hrušínských Kronika rodu Hrušínských Marie Valtrová

Kniha je vlastně mozaikou nepublikovaných rukopisných vzpomínek známých českých herců, divadelních a filmových recenzí, osobní korespondence, výňatků z novinových rozhovorů a článků, fejetonů Rudolfa Hrušínského a vzpomínek jeho dětí a vnoučat.
Nechybí ani soupis divadelních, filmových a televizních rolí Rudolfa Hrušínského a soupis jeho filmové a divadelní režie. Všem, kteří se zajímají o dějiny českého divadla a filmu a obdivují herecké mistrovství Rudolfa Hrušínského, by tato kniha neměla chybět v knihovně.

02.06.2012 4 z 5

Homo špiritusus Homo špiritusus Andrzej Pilipiuk

Nejlepší je titulní povídka Homo špiritusus, která pojednává o válce mezi katolickou inkvizicí, uctivači Svantovíta a pravěkými lidmi z Dubinky, kteří chtějí získat svou zemi zpět. Tři zbývající povídky mě moc nezaujaly.

20.05.2012 3 z 5

Útesy křiku Útesy křiku Jaroslav Mostecký

Historická fantasy, která čtenáře přivádí mezi vikingy. Hlavní hrdina mladý král Owain si jede pro svou snoubenku, jeho loďstvo i družina je však rozprášena a on se dozvídá, že jeho milá byla obětovaná mořskému draku. Cestou za pomstou musí zjistit, kdo si objednal zničení jeho lodí a smrt jejich posádek a jak to bylo doopravdy se smrtí jeho milované Aillin. Akční román plný soubojů muže proti muži, mořské soli a řvaní nestvůry. Velkou roli hraje i drsná příroda Okrnejských ostrovů a Hebrid.

09.05.2012 3 z 5

Strážci Ďáblovy bible Strážci Ďáblovy bible Richard Dübell

Další osudy Ďáblovy bible, které začínají po smrti Rudolfa II.. Na scéně se objevují naši staří známí z prvního dílu Agnes, Cyprián a Andrej a jejich dospělé děti Alexandra a Václav. Jejich protivníkem je tentokrát krásná Polyxena z Lobkovic, která chce ovládnout svět pomocí Ďáblovy bible. Je to ona, kdo vyprovokuje defenestraci a tím rozpoutá třicetiletou válku. Autor ji zde vykresluje jako druhou čachtickou paní, která se ukájí při mučení panen, což se mi vzhledem k historické skutečnosti moc nelíbilo, ale závěrečné rozuzlení zase její obraz očistilo. Kniha je velice čtivě napsaná, plná akce a překvapivých zvratů. Autor má prostě už své řemeslo zmáklé.

05.05.2012 4 z 5

Barva krve Barva krve Mary Hoffman

Historický román pro mládež s detektivní zápletkou, který čtenáře poučí o životě ve středověkých klášterech, o postavení žen ve středověké společnosti a o přípravě barev pro malíře fresek. Děti, které baví historie a mají rádi happyendy, kniha určitě potěší. S dalšími přečtenými stránkami stoupá počet zavražděných osob, tak detektivku ocení i kluci.

02.05.2012 3 z 5

Tygr Tygr Jeff Stone

Akční příběh o chlapci, který musí dospět i mentálně v muže a učit se ze svých chyb. Plno bojových kung-fu scén, 12 - 13 letým klukům se kniha určitě bude líbit.

30.03.2012

Smrt u archanděla Smrt u archanděla Petra Neomillnerová

Pátrání po monstru z kostela, které vraždí turisty, mě docela bavilo, ale zklamal mě závěr s lebkou (chtělo by to více informací o jejím majiteli a zasazení do kontextu). Alespoň že už Tina tolik netelefonovala.

29.03.2012 3 z 5

Morová loď Morová loď Clive Cussler

Akční příběh plný automobilových honiček, výbuchů, soubojů muže proti muži, stříleček, potopených lodí. Nechybí ani biologická zbraň, sekta, šílený vědec a dávné tajemství. Jako oddechovka skvělé čtivo.

16.03.2012 3 z 5

Past na medvěda Past na medvěda Petra Neomillnerová

Tina si upevnila postavení v upírské komunitě a je stejně obávaná a krutá jako její otec. U tohoto dílu mi přišlo, že 1/3 knihy je tvořena telefonními rozhovory.

23.02.2012 3 z 5

Vylévání krve Vylévání krve Petr Schink

Dost drsná kniha, v níž lidský život nemá žádnou cenu. Hlavní hrdina se vrací do rodného města, v němž probíhá válka mezí Domobranou, gangem černochů a zabijáky místního mafiána. Některé scény jsou dost nechutné. Pro citlivé povahy naprosto nevhodná kniha.

13.02.2012 3 z 5

Memento mori Memento mori * antologie

Nejvíc se mi líbil Turkobijec a Kanál mistra Leonarda, poté Nový svět, průměr: Kaltenštejnská nevěsta, Memento mori, na konci pomyslného žebříčku je V náruči Boží a nudná Barva.

05.02.2012 3 z 5

Jak voják opravuje gramofon Jak voják opravuje gramofon Saša Stanišić

Autobiografická kniha o válce v Bosně viděná pohledem malého chlapce. Autor se vyznává ze své lásky k rodnému Višegradu a řece Drině. Vzpomíná na veselé i smutné příhody ze života své rozvětvené rodiny a na své kamarády. Knihu zakončuje vyprávění o jeho cestě do rodného města po deseti letech strávených v Německu.

27.01.2012 4 z 5

Žoldnéři fantasie: Dálnice ke všem čertům Žoldnéři fantasie: Dálnice ke všem čertům Michael Bronec

Sbírka vítězných textů literární soutěže, pořádané nakladatelstvím Straky na vrbě, přináší pestrou nabídku fantastických povídek, které se odehrávají nejen ve světě řeckých mýtů, českých pohádek nebo smyšlených zemích a časech, ale i v naší realitě. Nejvíce mě zaujaly tyto tři povídky: Opus 10/12 - o vílách ve vodovodním potrubí, O sněženkách a trnkovém keři - parafráze na pohádku Boženy Němcové O zlatém kapradí a Z nehybných očí jí tečou slzy - fastasmagorický svět, kde se figuríny mění v nebezpečné Sirény a dokonce možná i v bohy.

13.01.2012 3 z 5

Pohádky Pohádky Hans Christian Andersen

Kniha obsahuje i neznámé Andersenovy povídky, které jsou ještě smutnější než jeho pohádky.

08.01.2012

Sekera z bronzu, rouno ze zlata Sekera z bronzu, rouno ze zlata Juraj Červenák

Prvních 16 kapitol je skvělých (honba za ukradeným pokladem, Hadozubové a boj s Černoplazem), ale pak na scénu vplují Argonauti (udělali si menší výlet na Slovensko) a celé se to nějak zvrhlo v parodii na řecké mýty. Fanoušci Černého Rogana budou zklamáni.

22.12.2011 3 z 5

Kontrapunkt Kontrapunkt Anna Enquist

Kniha mě ze začátku moc nezaujala a odložila jsem ji, ale pak jsem se k ní vrátila a dočetla na jeden zátah. Dostal mě její konec a zjištění, že autorka vlastně vypráví svou tragickou zkušenost, neboť její dcera zahynula při autonehodě.

08.12.2011 3 z 5

Křižovatky času. Ležáky v datech Křižovatky času. Ležáky v datech Jarmila Doležalová

Kniha den po dni popisuje události, které se týkají ležácké tragédie. Součástí jsou unikátní historické fotografie a mapy. Doporučuji všem zájemcům o historii domácího odboje.

14.11.2011 4 z 5