Coleus Coleus komentáře u knih

Slabikář Slabikář kolektiv autorů

to už jsem nějakou dobu uměla číst, když vyšel tento Slabikář. V naší rodině byly Junkovy ilustracepovažovány za "moc ruské". Asi byly trochu poplatné té době. Ale třeba v mé oblíbené knize Pouští a pralesem od H. Sienkiewicze měly samozřejmě - vzhledem k tématu- zcela jiný ráz, moc pěkný.

21.02.2022

Mozartova cesta do Prahy Mozartova cesta do Prahy Eduard Mörike

milá novelka,nijak sice náročná, ale potěší autorovým zaujetím pro geniálního skladatele. Čtu ji teď znovu vzhledem k Mozartovu výročí, mám vydání Odeonu i Čs. spisovatele, v každém jsou ilustrace Karla Müllera, ale rozdílné. A k tomu jsem si pustila Andante z "Elviry Madigan",kráásné, větrné odpoledne

30.01.2022 3 z 5

Dějiny českého venkova v příběhu Ouběnic Dějiny českého venkova v příběhu Ouběnic Josef Petráň

prázdninová vesnice mého dětství, krásné počtení a nasání informací o trudném, těžkém životě našich předků. Vesnice, do jejíž blízkosti se jezdil rekreovat Karel Čapek a načerpal zde námět pro svoji povídku - Helenka ze Zločinu na poště, vesnice, která unikla osudu Lidic - v domě u Vaňků se ukrýval lékař Lyčka, který po atentátu na R. Heydrycha ošetřil Gabčíka. Ale i tak více jak 20lidí z okolí Vaňkových bylo popraveno.990 stran perfektní vyhledávací práce,archivy, matriky, knihovny..

10.03.2019 4 z 5

Dějiny hmotné kultury I. 1,2 Dějiny hmotné kultury I. 1,2 Josef Petráň

promne určitě lepší ponor do tématu, než p.Vondruškovy různé, venkovy, města, řemasla..

10.03.2019 4 z 5

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Stefan Zweig

S. Zweig byl mistr ve vyjádření psychologie postav, niterních pocitů ve vypjatých chvílích..

04.03.2019 4 z 5

Kus temnoty Kus temnoty Margaret Atwood

v poslední době jedna z nejlepších knih, rozhárané srdce, chuť pomsty, odpuštění, perfektně napsané..

21.02.2019 5 z 5

Pozdní léto Pozdní léto Adalbert Stifter

polská královská koruna tomu, kdo dočte "Pozdní léto" až do konce? (F.Hebbel,odpůrce A.Stiftera)

20.02.2019

Hvozd Hvozd Adalbert Stifter

Hvozd, který vlastním byl vydán naklad. Růže v r.1968, s ilustracemi Jana Cihly

20.02.2019

Život Beethovenův Život Beethovenův Romain Rolland

k té knize se vracím po celý život, ta trýzeň génia je velkou vzpruhou v horších životních situacích

17.02.2019