Chvatěrubský Online Chvatěrubský komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

První čtvrtina (asi do str. 60) je opravdu mimořádně zábavná, už dlouho jsem u žádné knížky nezažil tolik záchvatů smíchu... Ale pak už na můj vkus přibývá hluchých míst a opakujících se situací, takže pět hvězdiček dát nemůžu. Přesto je to příjemné oddychové čtení.

31.12.2015 4 z 5

Zamlčené dějiny Zamlčené dějiny Tomáš Krystlík

Velmi nechutný pamflet. Češi podle autora stále žijí v zajetí svých historických omylů a proto přichází moudrý "historik" pan Krystlík a zprostředkuje nám tu jedinou zaručeně pravdivou verzi dějin, kde nechybí zrádce a zločinec T.G.Masaryk a arcilotr Edvard Beneš. Celé moderní české dějiny jsou dějinami strašných zločinů proti ubohým sudetským Němcům. Nejsvětlejším obdobím 20. století bylo pro české země zajisté období habsburské monarchie a Protektorátu, kdy Češi velmi prosperovali, neboť byli správně vedeni svými kulturně vyspělejšími sousedy....
Snad je dobře, že u nás vychází i takovéto perly neměnící se sudetoněmecké propagandy, o jejíž úrovni si kriticky myslící člověk dokáže udělat jasnou představu.

31.03.2015 odpad!

Od Palackého k Benešovi: Německé texty o Češích, Němcích a českých zemích Od Palackého k Benešovi: Německé texty o Češích, Němcích a českých zemích Eva Hahn

Mimořádně zdařilá a navzdory velkému rozsahu velmi čtivá antologie, kterou by si měl přečíst každý, kdo se zajímá o složitou problematiku vztahů mezi Čechy a (zejména sudetskými) Němci. Eva Hahnová mj. jednoznačně dokazuje, v jakých mentálních stereotypech vůči Čechům byla a je ukotvena převážná část politické reprezentace českých, resp. sudetských Němců cca od poloviny 19. století až do současnosti. Přes zjevnou snahu autorky o maximální objektivitu jejích stručných komentářů k jednotlivým textům si dokážu živě představit, jak bude tato kniha ze strany vedení landsmanšaftu a jemu spřízněných (i českých) vykladačů historie nálepkována coby výplod českého nacionalismu. Naštěstí jde v knize především o samotné pečlivě přeložené texty, o jejichž autenticitě není žádných pochyb a které samy nabízejí pozorným a kriticky myslícím čtenářům prostor k zaujetí vlastních stanovisek. Výběr textů přitom rozhodně není jednostranný. Dlouho jsem si přál, aby některý historik vytvořil podobnou antologii, která českému čtenáři nezaujatou formou zpřístupní mentální svět našich bývalých krajanů a jejich politických reprezentantů. Autorce za to patří obdiv a poděkování. Kéž by si knihu přečetlo také co nejvíce českých publicistů a politiků, kteří mají potřebu se k tomuto složitému tématu vyjadřovat v českém mediálním prostoru, zpravidla za cenu nemístného zjednodušování a vulgarizace, ať už je účelově namířena protiněmecky anebo (v poslední době mnohem častěji) protičesky.

30.03.2015 5 z 5

JUDr. Emil Hácha (1938-1945) JUDr. Emil Hácha (1938-1945) Tomáš Pasák

Objektivní, vyvážené, velmi čtivé dílo. Oceňuji citace i málo známých dobových dokumentů.
Vřele doporučuji, na rozdíl od jiných současných publikací na stejné téma (např. V. Junek).

10.12.2014

Emil Hácha Emil Hácha Václav Junek

Naprosto neobjektivní glorifikace protektorátního prezidenta... Rozhodně doporučuji daleko objektivnější, vyváženější a přitom čtivou publikaci o životě JUDr. Háchy, kterou napsal Tomáš Pasák (což byl skutečně historik - na rozdíl od V. Junka).
Kniha pana Junka zapadá do jím vytvářeného a podle mě zcela překrouceného obrazu českých dějin, v němž prezidenti Masaryk a Beneš vystupují v podstatě jako zrádci a zločinci - viz jeho další knihy o "českých zradách".
Publikace o Háchovi je navíc zakončena rádoby "moudrým" varováním - citací K.H.Franka, s nímž se autor zjevně ztotožňuje...
S ohledem na celkové vyznění knihy nemohu dát nic jiného než odpad.
Podle mého názoru se JUDr. Hácha jako v jádru slušný a vzdělaný člověk snažil v prvních letech protektorátu zachránit co se dalo, dělal sice řadu nutných ústupků, ale některé jeho činy z této doby si skutečně zaslouží úctu. Ovšem po nástupu Heydricha a zatčení předsedy vlády Eliáše v září 1941 se Hácha stal jen trapnou loutkou v rukou okupantů a jeho veřejné devótní projevy totální podřízenosti vůči nacistům se už nedají obhájit. Hácha tím pošlapal svou vlastní čest (a byl si toho zřejmě vědom, dokud ho neopustil zbytek duševních sil). Zaslouží si pochopení, snad soucit, ale rozhodně ne úctu.

10.12.2014 odpad!

Moje srdeční záležitost, literární klenot. Velmi čtivý a přitom myšlenkově bohatý román.

30.05.2014 5 z 5

Antonín Novotný: Vzpomínky prezidenta Antonín Novotný: Vzpomínky prezidenta Rudolf Černý

Z hlediska literární úrovně podprůměrné, v některých pasážích až nechtěně směšné dílo, které je ale jedinečným historickým dokumentem prezentujícím názory a úvahy komunistického dogmatika, který byl 11 let československým prezidentem.

30.05.2014 3 z 5

Dvě století střední Evropy Dvě století střední Evropy Jan Křen

Brilantní historická studie, vysoce hodnotím snahu autora o maximální objektivitu. Kniha naštěstí není zatížena módním "národním sebemrskačstvím", aniž by se vyhýbala sporným tématům středoevropských dějin. Nejlepší historická publikace, jakou jsem kdy četl.

30.05.2014 5 z 5

Mašínovský mýtus Mašínovský mýtus Josef Švéda

Knihu vřele doporučuji k přečtení, ačkoli ji celkově hodnotím jen jako průměrnou. Autor v podstatě srovnává dva zcela protichůdné, především literární pohledy na sporné osobnosti bratří Mašínů, tzn. jednak pohled komunistickou optikou (tudíž vyhroceně negativní) a jednak novodobou nekritickou glorifikaci "hrdinů" v románech Jana Nováka, O. Rambouska a Barbary Masin. Je na čtenáři, aby si udělal svůj úsudek, autor nikoho nepřesvědčuje o jediné pravdě, ale dokáže klást racionální otázky. Osobně respektuji, že řada lidí může činnost skupiny kolem bratrů Mašínů schvalovat, ale z mého pohledu je vraždění venkovských policistů, hasičů a pokladníků ve jménu "soukromé války proti komunismu" morálně naprosto neobhajitelné.

30.05.2014 3 z 5