Dvě století střední Evropy

Komparativně pojaté dějiny středoevropských národů (Čechů, Slováků, Maďarů, Poláků, Němců, Rakušanů a Židů) v moderní éře od sklonku 18. století do současnosti kombinují syntetizující a paralelní přístupy, usilují o překročení tradičně pojímaných národních dějin, z nichž vyrůstají často zavádějící představy o národní – ať pozitivní či negativní – výlučnosti. Základní proud líčení politických a sociálních dějin, spojených též s poznatky nových historických disciplín o každodennosti, mentalitách apod., je vždy rámován širšími hledisky civilizačními a mezinárodními a přehledem interpretačních diskusí o zásadních otázkách v soudobé světové literatuře. Knihu doplňuje padesát portrétů významných osobností posledních dvou století a na třicet exkurzů, které pojednávají o jevech na okraji hlavního proudu dění, či dokonce mimo něj, zvláště vybraných problémech kulturně-uměleckých, náboženských nebo národnostních (autory těchto částí jsou povětšinou historikové mladé generace). Ke knize je připojeno několik schémat politických systémů, statistické přehledy a více jak dvacet historických map...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/99_/99751/dve-stoleti-stredni-evropy-REU-99751.jpg 3.54
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Argo

Kniha Dvě století střední Evropy

Chvatěrubský
30.05.2014

Brilantní historická studie, vysoce hodnotím snahu autora o maximální objektivitu. Kniha naštěstí není zatížena módním "národním sebemrskačstvím", aniž by se vyhýbala sporným tématům středoevropských dějin. Nejlepší historická publikace, jakou jsem kdy četl.

kajanovakova
27.01.2014

Knihu jsem zatím nečetla celou - četla jsem část, kterou jsem potřebovala přečíst do školy. Nicméně - pokud se chce někdo seznámit obecně a zároveň dosti podrobně s historií Evropy v 19. století (jako jsem to potřebovala já kvůli studiu), tato kniha Vás tímto obdobím hrdě a celkem jednoduše provede. :-)