Dvě století střední Evropy

Dvě století střední Evropy https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99751/bmid_dve-stoleti-stredni-evropy-REU-99751.jpg 4 12 4

Komparativně pojaté dějiny středoevropských národů (Čechů, Slováků, Maďarů, Poláků, Němců, Rakušanů a Židů) v moderní éře od sklonku 18. století do současnosti kombinují syntetizující a paralelní přístupy, usilují o překročení tradičně pojímaných národních dějin, z nichž vyrůstají často zavádějící představy o národní – ať pozitivní či negativní – výlučnosti. Základní proud líčení politických a sociálních dějin, spojených též s poznatky nových historických disciplín o každodennosti, mentalitách apod., je vždy rámován širšími hledisky civilizačními a mezinárodními a přehledem interpretačních diskusí o zásadních otázkách v soudobé světové literatuře. Knihu doplňuje padesát portrétů významných osobností posledních dvou století a na třicet exkurzů, které pojednávají o jevech na okraji hlavního proudu dění, či dokonce mimo něj, zvláště vybraných problémech kulturně-uměleckých, náboženských nebo národnostních (autory těchto částí jsou povětšinou historikové mladé generace). Ke knize je připojeno několik schémat politických systémů, statistické přehledy a více jak dvacet historických map... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Argo

Kuža007
Kuža007
03.07.2023 5 z 5

Osobně bych řekl, že se jedná asi o nejlepší odbornou práci Jana Křena. Kniha se krásně a zároveň i poutavě věnuje dvě stoletím Střední Evropy, přičemž zde autor zároveň vysvětluje pojem Střední Evropa, který se po skončení 2. světové války začal o hodně méně používat. Křen zde Čechy, český národ a české dějiny nezlehčuje, ale zároveň se také nevyhýbá přímé kritice. Mohu doporučit všem.

laurs
laurs
15.06.2023 5 z 5

Je to holy bible!

Chvatěrubský
Chvatěrubský
30.05.2014 5 z 5

Brilantní historická studie, vysoce hodnotím snahu autora o maximální objektivitu. Kniha naštěstí není zatížena módním "národním sebemrskačstvím", aniž by se vyhýbala sporným tématům středoevropských dějin. Nejlepší historická publikace, jakou jsem kdy četl.

kajanovakova
kajanovakova
27.01.2014 4 z 5

Knihu jsem zatím nečetla celou - četla jsem část, kterou jsem potřebovala přečíst do školy. Nicméně - pokud se chce někdo seznámit obecně a zároveň dosti podrobně s historií Evropy v 19. století (jako jsem to potřebovala já kvůli studiu), tato kniha Vás tímto obdobím hrdě a celkem jednoduše provede. :-)

18.-19. století střední Evropa Magnesia Litera

Jan Křen
česká, 1930 - 2020
2005  83%Dvě století střední Evropy
1990  60%Bílá místa v našich dějinách?
1990  85%Konfliktní společenství
1969  0%Do emigrace