choze choze komentáře u knih

Bezstarostní jezdci, zuřící býci Bezstarostní jezdci, zuřící býci Peter Biskind

Nejlíp napsaný bulvár, co jsem kdy četl. Extrémně čtivé. Brilantní charakteristiky filmařů a jejich prolínající se skutečné i filmové příběhy plné divokých historek a zajímavých postřehů, kterážto mozaika zachycuje přelomové období hollywoodské kinematografie. Zamrzí snad jen absence fotografií, protože ne všichni tvůrci, co jsou tu zmiňovaní, mají známé tváře a člověk by rád viděl, o kom zrovna čte. Ale od toho tu je zase stejnojmenný dokumentární film.

30.12.2018 5 z 5

Zemí šelem Zemí šelem Jules Verne

Spolu s Patnáctiletým kapitánem moje nejoblíbenější verneovka, byť extrémně zatížená zeměpisnými popisy. Samozřejmě mě dostával hlavně parní slon tahající pojízdné domy, v nichž hrdinové podnikají poznávací-loveckou výpravu napříč koloniální Indií. No, kdo by si to nedal líbit, že. Ale zajímavá byla i drsná podzápletka se zmasakrováním žen vzbouřenci, jejich naházením do studny a šílenou Bludičkou.

09.01.2016 3 z 5

Smrt trávy Smrt trávy John Christopher (p)

"Máme před vámi tři dny náskok. Už nejsme slušní lidé. Po cestě sem jsme zabíjeli a možná budem zabíjet dál." Útlá postapo záležitost z 50. let, kdy to prý přineslo "potřebný závan drsné reality do jinak poklidného žánru katastrofických románů". Kdo četl Živé mrtvé, ten se nad tím jen pohrdavě ušklíbne.

01.01.2016 3 z 5

Hotel Ritz Hotel Ritz Tilar J. Mazzeo

Čtivá a zajímavá historie slavného pařížského hotelu, kterým kráčely dějiny, hlavně druhá světová válka. I když někdy je tam těch jmen trochu moc.

01.01.2016

Mýtus zvaný Stínadla Mýtus zvaný Stínadla Miloš Dvorský

Hromada zajímavostí o tom, jak vznikla nejen stínadelská trilogie, ale celkově jak Foglar tvořil a kde se inspiroval/mohl inspirovat pro Rychlé šípy, Stínadla, Vonty, ježka v kleci, létající kolo, jednotlivé zápletky, jména postav aj., a také koho svým dílem inspiroval zase on a zhodnocení jeho osobnosti a přínosu.

23.06.2015 3 z 5

Boj o první místo Boj o první místo Jaroslav Foglar

Jedna z prvních foglarovek. První polovina popisující mikrokosmos jedné školní třídy ve 30. letech a soupeření hlavního hrdiny Petra s falešným ideálem Rudou je zajímavá a důrazem na školní prostředí pro Foglara netypická. Druhá polovina, kde hrdina vstoupí do skautu, setká se tu s typickým foglarovským klukem-ideálem Viktorem a jeho život se naplní, již jede v tradičních kolejích, ale bohužel - jak je u Foglara zvykem - ztrácí na ději ve prospěch popisu skautských rituálů a her. Pokud se vám líbila víc první školní polovina, doporučuju Když duben přichází, který se výjimečně odehrává ve škole celý, ta druhá skautská připomíná nejvíc pozdější Pod junáckou vlajkou.

23.06.2015 2 z 5