bzung bzung komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Tak z tohohle jsem měl opravdu depku. Hustá atmosféra, ale i beznaděj, zoufalství. Skončit v tomhle světě, asi bych si to sám šel hodit. Nejlepší post-apo ke kterému jsem se zatím pročetl.

22.04.2013 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

No co k tomuhle napsat... pěkný námět, všude chválený bestseller, to nemůže být krok vedle... může. Začátek vypadal poměrně slibně. Sice mi přišel autorův styl takový nějaký nevypsaný (špatný překlad?), dialogy naivní, toporné, ale vše nasvědčovalo slibné akci, jen co Arťom vypadne z domovské zastávky. Jen co vypadl, šlo to totálně do háje. Zmatený příběh, dá-li se o nějakém uceleném příběhu vůbec mluvit, absurdní situace, nelogické chování postav. Slepé epizody, na které se nikde nenavazuje. Celé mi to připomínalo laciné RPG. Dojdi z bodu A do bodu B, tam se dozvíš, žes měl být už dávno v bodě C. K tomu plno vedlejších úkolů, s příběhem absolutně nesouvisejících. Vlastně než RPG spíše adventura, jelikož se hlavní charakter v průběhu celého příběhu vůbec nevyvíjel a celým příběhem tak nějak jen procházel. Jako by si autor řekl - tak máme postapokalyptické metro, co tam dáme? Nácky, komunisty, obchodní společnost, pár nadpřirozených jevů... má ještě někdo nějaký nápad? Bandu kanibalů? Ok, to tam výborně zapadne.
Sice jsem to dočet, ale místy už z toho opravdu bolely oči :-) A závěrečná pointa, to byla asi největší blbost, na kterou jsem v beletrii vůbec kdy narazil. Nejhorší je, že se autor bere strašně vážně. Být to odlehčené například ve stylu Kulhánka, tak bych mu lecos odpustil.
V hodnocení těch pár bodů dávám za námět. Škoda, že se toho nezhostil někdo pisatelsky kvalitnější.

24.12.2012 2 z 5

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Výborně napsáno. Nacpat do této tloušťky celý Zikmundův život, držet se reálií a přitom udržet vysokou vypravěčskou laťku, to už chce trošku umu. Místy bych pletichy přelomu 14/15 století přirovnal k zákulisním hrám ve Hře o trůny. S mírnou nadsázkou :-) S klidem bych tuto knihu zařadil do osnov dějepisu. Sice asi vše nebudou přesná historická fakta, za to jména, data i události mi perfektně utkvěly v paměti.

24.12.2012 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Kulhánkův jeden dlouhej mokrej sen. Ale četlo se to dobře :-)

24.12.2012 4 z 5