BUBO26 BUBO26 komentáře u knih

Ollo - Země sváru Ollo - Země sváru Háta Kreisinger-Komňacká

Začalo to dobre a zaujímavo. Autorka načrtla príbeh, ktorý ma upútal. Ale potom sa začali pridávať postavy a motívy a ja som sa príliš často strácal. K ľuďom sa pridali elfovia, odhalila sa ďalšia klišoidná zápletka. Objavovali sa ďalšie magické tvory. Začali sme skákať v čase a priestore, objavovali sa nové postavy, ktoré neboli poriadne nadviazané na príbeh. Strácal som sa. Často boli v knihe odseky, ktoré nie len neobsahovali žiadne časové či priestorové vymedzenie, ale dokonca sa v nich objavovali nijak nešpecifikované postavy. Načo potom tieto odseky boli? Keď už sme pri odsekoch, iniciály (ozdobné počiatočné písmeno) sa píšu len na začiatkoch kapitol! Prečo tu takto začínal každý druhý odsek? Pochopil som, že práve iniciálami sa autorka snaží o časové a priestorové oddelenie (keďže to asi inak nevedela), ale takto to naozaj nefunguje. Kniha obsahuje preklepy a zvláštne vetné skladby (zátvorka v priamej reči?!). Je doplnená mierne detinskými ilustráciami, ktoré kreslila sama autorka. Z textu je patrné, že autorka je veľkou milovníčkou fantasy žánru a že ho má načítaný, bohužiaľ sa to prejavilo práve vykrádaním a klišé. Knihu som nedočítal.

02.02.2020 2 z 5

Úpadok a zánik Rímskej ríše Úpadok a zánik Rímskej ríše Edward Gibbon

Trvalo mi dlho, než som sa ňou prehrýzol, ale zase mi aj veľmi dlho zostala v hlave. Kniha je obsiahla, podrobná, venuje sa sa takmer všetkým aspektom života v Ríme - od života plebejcov, cez hierarchiu v armáde, až po život a vládnutie jednotlivých cisárov. Niektoré kapitoly sú napísané veľmi čtivo, iné sú skôr nudné. Niektoré sú zbytočne dlhé, iné sú zase krátke. A hoci je kniha v niektorých aspektoch zastaraná, stále dokáže mnoho poskytnúť pre fanúšikov histórie.

27.01.2020 4 z 5

Golem Golem Hana Neborová

Jednoducho napísané, bez nejakých nejasností. Kniha je krátka a má pekné ilustrácie.

24.01.2020 4 z 5

To královské To královské Oldřich Mikulášek

Zbierka ako celok pekná. Básne sú mierne komplikované a vyzývajú na rozbor. Občas mierne archaický jazyk, bohaté obrazy. Ale o žiadnej z tých básní nemôžem povedať, že by ma nejak naozaj zaujala.

13.01.2020 3 z 5

Chrám Matky božej v Paríži II (dvojzväzkové vydanie) Chrám Matky božej v Paríži II (dvojzväzkové vydanie) Victor Hugo

Príbeh je to krásny a dojemný, ale musím priznať, že niektoré skutočnosti som tušil už veľmi dlho pred tým, než boli v príbehu potvrdené. Hlavne mi ale vadili siahodlhé opisy (naozaj neskutočne dlhé a zbytočné) a niektoré zbytočné dejové linky a scény (kráľ v Bastille). Nebyť tohto, (dvoj)kniha by bola o tretinu kratšia a stráviteľnejšia.

05.01.2020 4 z 5

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

Knihu som si veľmi užíval, ale odložil som ju potom, čo som po 4 dňoch hrania nebol schopný vyjsť zo Zagorského labyrintu.

15.12.2019 4 z 5

Informatika Informatika Jindřich Kaluža

Veľmi zle napísané skriptum. Chápem, že je to primárne zamerané na ekonomické odbory, ale v tejto publikácii sú informácie tak brutálne zjednodušené (občas až zavádzajúce), že to naozaj nemožno považovať za dobrú učebnicu. Je to tiež napísané mierne chaoticky, takže si neviem predstaviť, že by som sa z toho musel učiť. Ja som po knihe siahol len zo zvedavosti a veľmi skoro som ju odložil.

27.10.2019 1 z 5

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Dušan Taragel

Ako dieťa som túto knihu miloval, hlavne vtipné (a mimoriadne detailné) ilustrácie. Príbehy boli vtipné a jednoduché. Keď som ju teraz prečítal nanovo, tak mi už vadili mnohé opakujúce sa aspekty príbehov - hlavne príbuzní skrývajúci sa pod stolom a šalejúci tam. Stále je to ale príjemná a jednoduchá kniha, ktorá dokáže zabaviť.

06.10.2019 4 z 5

Od kompasu k GPS Od kompasu k GPS Hiawatha Bray

Zaujímavá publikácia, z ktorej som sa aj ja ako odborník dozvedel nové informácie. Predovšetkým ale cieli na verejnosť, ktorá sa zaujíma o problematiku lokalizácie a navigácie. Kniha začína rozprávanie už v staroveku, potom sa zameriava na určovanie polohy pri moreplavectve, venuje sa výskumu časomerov, postupuje k svetovým vojnám a radaru, nástup družíc, GPS, mobilné prijímače a internet (názov je teda trochu zavádzajúci, kniha začína ďaleko pred kompasom a končí ďaleko za GPS). Niektoré kapitoly sú popísané veľmi podrobne, až únavne, iné sú veľmi stručné. Niektoré kapitoly sú veľmi technické, iné sa zase veľmi zaoberajú právnou a politickou stránkou veci. Na to, že sa jedná o populárne-náučnú knihu a navyše ju vydáva MatFyz, chýbajú mi akékoľvek doplnky k textu - kniha neobsahuje obrázky, diagramy, tabuľky..., hoci by tieto boli textu veľmi nápomocné. Preklad je urobený mierne fušersky, obsahuje veľké množstvo chýb a preklepov. Taktiež mi mierne vadilo, že autor (najmä v poslednej tretine) dosť často vyjadroval svoj osobný pohľad na vec a nie vecný vedecký pohľad. Celkovo je kniha skôr priemerom, ale verejnosť môže zaujať.

06.10.2019 3 z 5

Dům, kde tančí mrtví / Lidé temnot Dům, kde tančí mrtví / Lidé temnot Tony Hillerman

Priemerná detektívka, ktorej ale na zaujímavosti pridáva indiánska mytológia a veškeré indiánske reálie do príbehu zakomponované. Mierne plytké postavy, priemerné napätie.

25.09.2019 3 z 5

V Alexandrových službách V Alexandrových službách Elisabeth Hartenstein

Nie je to zlá kniha, mladší čitateľ sa v nej určite nájde. Ale na nejakú historickosť sa úplne nehrá. Popis samotného Alexandra je viac vymyslený a romantický, než historický. Popisy celkovej vojenskej výpravy je pomerne vágny a príbeh sa viac zameriava na pocity a zážitky hlavného hrdinu. O Alexandrovi sa autorka síce vyjadruje pochvalne, ale necítil som z knihy jeho skutočnú veľkosť a militantného génia. Vhodné pre čitateľov v ranej puberte so záujmom o históriu. Ak chcete o Alexandrovi vedieť viac, historicky presne a nepriek tomu beletristicky, tak odporúčam trilógiu od Valerio Massimo Manfredi.

26.08.2019 3 z 5

Zabij a zachraň Zabij a zachraň John Moore

Prvá polovica je veľmi vtipná, pár krát som sa hlasno zasmial. Autor si robí srandu zo zaužívaných klišé vo fantasy a vtipne ich vyzdvihuje. Avšak od polovice sa tento prístup stráca a naopak začína prijímanie týchto klišé. Kniha tak spadá do klasického formátu jednoduchých, oddychových fantasy.

02.08.2019 3 z 5

Martin Eden / Poviedky Martin Eden / Poviedky Jack London

Ako Martin Eden, tak aj jednotlivé poviedky ukazujú Londnov neuveriteľný intelekt a rozhľad. Hoci sa jedná o príbehy, ktoré sú od seba tématicky, geograficky aj časovo veľmi vzdialené, napriek tomu mu veríte každé jedno slovo. V Martinovi Edenovi dokázal neuveriteľne popísať vnútorné myšlienky a pocity, vynikajúco rozprával príbeh a rovnako vynikajúco ho aj zakončil. Dokonca aj kratučké poviedky na niekoľko strán boli plnohodnotnými príbehmi a dokázali strhnúť a očariť. Je to moje prvé plnohodnotné stretnutie s Londnom a je mi trošku ľúto, že som ho neobjavil v mojich mladších rokoch.

01.07.2019 5 z 5

Meč z Flatlandu Meč z Flatlandu Petr Vyhlídka

Kniha ma celkom bavila. Skladá sa z niekoľkých krátkych príbehov, ktoré opisujú dobrodružstvá Connora, mladého bojovníka, ktorí sa vydal do sveta a tak nejak sa vždy priplietol do nejakej vojny, kliatby, nebezpečenstiev... Každý príbeh prináša nejaké nové postavy, ktoré sa v ďalšom príbehu už zväčša neobjavujú. Štruktúra knihy mi veľmi pripomenula klasického Conana. Čo sa týka obsahu, je to klasický sword and sorcery. Hrdina sa dostane do problému, chvíľu s ním bojuje a napokon z neho šťastne vyviazne. Nasleduje ďalšia poviedka, bez náväznosti na predošlú. Tiež mi trošku vadili niektoré zvláštne slová, napríklad kavalkáda namiesto kavaléria, či truvér namiesto bard.

24.05.2019 3 z 5

Bohové a hrdinové antických mýtů Bohové a hrdinové antických mýtů Karel Kopš

Príjemne napísaná kniha. V každej kapitole sa venuje jednému mýtu. Najprv uvedie skrátenú verziu mýtu a potom sa snaží priblížiť, ako to bolo naozaj z historického hľadiska. Kniha občas pôsobí aj ako cestopis, keďže opisuje historické miesta a k tomu autor pridal odporúčania, aké miesta či múzeá navštíviť. Kniha je vhodná pre staršie deti, ktoré už poznajú staroveké báje a radi by vedeli, aká asi bola skutočnosť.

15.05.2019 4 z 5

Turingův test Turingův test Filip Tvrdý

Veľmi dobre napísaný prierez Turingovym testom, jeho históriou, kritikou a aplikáciou. Mne ako informatikovi trochu vadilo, že pohľad autora je čisto filozofický a málo technický, ale viem, že je autor je filozof a teda mu toto nevyčítam. Trochu mi ale vadili autorove osobné poznámky, ktoré mi neprišli nijak prínosné. Téma je rozobraná veľmi podrobne a čtivo, takže kniha má šancu zaujať aj neinformatika a nefilozofa.

26.03.2019 4 z 5

Tma 2.0 Tma 2.0 Ondřej Neff

Začiatok knihy bol pochmúrny a realistický. Skvele zobrazoval zhrútenie spoločnosti, nastupujúce živly a vznik šedej ekonomiky. Postavy sa chovali pomerne logicky a kniha odsýpala veľmi príjemným tempom, plus sa mi veľmi páčilo, že sa dej odohrával v Česku, bol mi tak bližší. Po výrazných časových skokoch ale kniha stratila to, čo sa mi na nej páčilo. Politika hyperbolizovala do nezmyselných pozícií, Neff akoby nemal žiadnu dôveru v demokraciu a ľudstvo obecne (jeho adorácia komunizmu je v knihe patrná na viacerých miestach). Posledných 30 strán som sa už musel naozaj nútiť a úplný koniec knihy mi prišiel už len ako fraška.

18.03.2019 3 z 5

Sedm mongolských koní Sedm mongolských koní Miloslav Fábera

Je vidieť, že autorove vedomosti o Mongoloch a spôsoboch ich boja boli skôr povrchné, než nejak naozaj podrobné. Popisy bitiek aj spôsob života Mongolov je tu totiž popísaný pomerne vágne. Autor sa venuje najmä popisom prírody. Viac priestoru by si rozhodne zaslúžili aj postavy a samotný dej. Príjemný je použitý jazyk, mierne archaický, ale dobre plynúci. Vadilo mi ale opakovanie slovných spojení ("vložil si dva ze svých nepříliš čistých prstů mezi rty a pískl" - daná veta sa v texte opakuje asi 5 krát, presne týmito slovami). Keby som sa vrátil v čase a dal knihu prečítať môjmu 11-ročnému Ja, možno by ho potešila dobrodružnosť knihy. Ale čím menej dozadu v čase by som šiel, tým menej spokojné by moje -násťročné Ja boli. Súčasnému Ja táto kniha nič nedala.

22.02.2019 2 z 5

Tmavomodrý svět Tmavomodrý svět Zdeněk Svěrák

Až na pár malých (zanedbateľných) odchýliek presná kópia filmu. A film je krásny. Veľmi sa mi páčilo Svěřákovo Předsevzětí v úvode knihy. Ale vadil mi trošku prílišný umelecký opis scén.

21.02.2019 4 z 5

Moderní web Moderní web Peter Gasston

Kniha je z roku 2013, v IT ponímaní teda ancient. Zaoberá sa len niekoľkými prvkami, vysvetľuje ich a ukazuje ich použitie. Avšak neposkytuje ucelený pohľad na web. Pre začiatočníka je značne neúplná, pre skúseného príliš jednoduchá. Netuším, kto mal byť cieľovkou.

16.02.2019 3 z 5