bruntal bruntal komentáře u knih

Eseje. Vybrané texty z let 1965/2000. Eseje. Vybrané texty z let 1965/2000. Arnošt Lustig

Kniha, kterou není lehké číst. Ne proto, že by byla napsána nesrozumitelně nebo těžkopádně, právě naopak. Není však lehké smířit se se skutečnostmi, které autor popisuje. Přesto, kdyby to bylo možné, nechal bych tuto knihu zařadit mezi povinnou četbu. Pro mne je to jedna z nejdůležitějších knih na dané téma, která zároveň dává nahlédnout do autorova myšlení, jeho traumat, kterých se nelze zbavit, ale díky kterým nám byl schopný zprostředkovat hrůzy tragédie, která nemá v lidské historii obdoby.

16.12.2018 5 z 5

Měsíc zapadá Měsíc zapadá John Steinbeck

Poměrně krátká, ale velmi silná kniha. Stejně jako ve svých dalších dílech ukázal Steinbeck jak moc rozumí lidským charakterům a lidské psychice.

02.12.2018 5 z 5

Na zámku Blandings (a jinde) Na zámku Blandings (a jinde) Pelham Grenville Wodehouse

Absolutně skvělá kniha! Zábavná, plná jemného, inteligentního humoru. Přál jsem si, ať je těch stránek co nejvíc. Hrdiny Wodehousových knih nelze nemilovat.

01.12.2018 5 z 5

Cestování je můj život Cestování je můj život Leoš Šimánek

Hluboký respekt k panu Šimánkovi a tomu, jak si v životě dokáže plnit své cestovatelské sny. Jeho zážitky jsou na hraně uvěřitelnosti, ale popisuje je s takovou lehkostí a samozřejmostí, že nad jejich autenticitou není pochyb. Smekám klobouk a tiše závidím. Zároveň se snažím inspirovat.

27.11.2018 4 z 5

Šťastná mořeplavba Montyho Bodkina Šťastná mořeplavba Montyho Bodkina Pelham Grenville Wodehouse

Skvěle vykreslené postavy v opět poněkud bizarním příběhu napsaném mistrem neopakovatelného humoru panem P.G.Wodehousem.

24.11.2018 4 z 5

Slova, která jsem si přál napsat sám Slova, která jsem si přál napsat sám Robert Fulghum

Pro mne velmi důležitá a cenná kniha, která mi dovolila nahlédnout na způsob, jakým si vytváří názory a postoje člověk, který prostřednictvím svých knih - včetně této - ovlivnil a obohatil můj duševní svět.

19.10.2018 5 z 5

S horským kolem na dno Afriky S horským kolem na dno Afriky Petr Jahoda

Na to musí být člověk opravdu trochu blázen, aby na kole koupeném levně v Nairobi cestoval mimo civilizaci. Oceňuji vyzdvihnutí cestovatelských kolegů na konci knihy.

12.09.2018 3 z 5

Pohár zlata Pohár zlata John Steinbeck

Smyšlený příběh života korzára Henryho Morgana. Již tady ve Steinbeckově prvotině se objevují popisy nečernobílých a těžko pochopitelných charakterů.

02.09.2018 3 z 5

Děvče do nepohody Děvče do nepohody Pelham Grenville Wodehouse

Mám rád bezstarostnost a lehkost žití Wodehouseových hrdinů

27.07.2018 4 z 5

Z Kanady na Aljašku Z Kanady na Aljašku Leoš Šimánek

Skvělé dobrodružství. Kniha je poutavě napsána a doplněna skvělými fotografiemi.

10.07.2018 4 z 5

Austrálie s dítky v zádech Austrálie s dítky v zádech Monika Vacková

Dobrý cestopis, oceňuji i popis výbavy uvedený na konci knihy a zejména odvahu všech zúčastněných cestovatelů :)

20.06.2018 4 z 5

Zůstane to v rodině Zůstane to v rodině Ephraim Kishon

Krátké, oddechové povídky, ideální četba do MHD.

09.06.2018 3 z 5

Lovci perel Lovci perel Mirko Pašek

Bezútěšný příběh popisující drsný a smutný svět těch, kteří jsou v řetězci obchodu s perlami na nejnižší pozici.

01.06.2018 4 z 5

Nejlepší povídky o řidičích Nejlepší povídky o řidičích Ephraim Kishon

Pobaví, neurazí, nenadchne...

30.05.2018 3 z 5

Dobrodružství malého Indiána Dobrodružství malého Indiána Vladimír Šustr

Pěkný dobrodružný, ale celkově smutný příběh z prostředí Paraguaye třicátých let minulého století.

29.05.2018 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Ačkoliv autor nevypráví svůj vlastní příběh, tak se úkolu zhostil s takovou precizností a procítěností, že některé stránky jsem skropil svými slzami. Na dané téma existuje celá řada knih a silné jsou snad všechny. Tato kniha však kromě silného příběhu vyniká i literární kvalitou. Nejsem z těch, kteří každou dobrou knihu řadí mezi "doporučuji", ovšem tato kniha tam bez diskuze patří.

23.05.2018 5 z 5

Nedostižný komorník Nedostižný komorník Pelham Grenville Wodehouse

Asi nejslabší Wodehousova kniha, kterou jsem zatím četl. Není to propadák, ale předchozí knihy zkrátka nastavily laťku proklatě vysoko.

15.05.2018 3 z 5

S kolem kolem světa S kolem kolem světa Petr Mazal

Výkon obdivuhodný (denní vzdálenosti jsou opravdu brutální), kniha však měla potenciál větší. Zvlášť u učitele ZUŠ se dá očekávat vyšší literární kvalita.

14.05.2018 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nemohu si pomoci, ale Ove mi byl sympatický od začátku ;) Každopádně Backman má neuvěřitelný dar dotýkat se a jitřit lidské emoce a to jemně, nenásilně a přesto silně. Stejně tak vykreslit charaktery postav, které jsou tak skutečné, že v nich poznáváme osoby z našeho vlastního okolí a možná i sami sebe.

10.05.2018 5 z 5

Cesty za dobrodružstvím - Putování Severní a Jižní Amerikou a napříč Tichým oceánem Cesty za dobrodružstvím - Putování Severní a Jižní Amerikou a napříč Tichým oceánem Leoš Šimánek

Kniha je napsána stylem pro pana Šimánka typickým. Uvítal bych však více stránek i když chápu, že autor popisuje především zážitky, které mu v paměti uvízly výrazněji.

07.05.2018 4 z 5