Cesty za dobrodružstvím - Putování Severní a Jižní Amerikou a napříč Tichým oceánem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265111/mid_cesty-za-dobrodruzstvim-putovani-se-265111.jpg 5 7 2

Leoš Šimánek se po prvních cestách pustí na další dobrodružství. Podařilo se mu uskutečnit své neobvyklé cestovatelské plány a dostat se do míst, kam zavítal jen málokdo. Rozhodl se vyhýbat běžným turistickým trasám a stopem projet celým americkým kontinentem až na jeho nejjižnější cíp. Některé úseky urazil pěšky, jako "hobo" na nákladních vlacích, s loděmi pašeráků, plul i v kánoi vydlabané z kmene stromu. Delší dobu žil mezi přátelskými indiány a měl tak možnost dobře poznat jejich kulturu a obyčeje. V této knize autor popisuje své zážitky z dvouletého putování Severní a Jižní Amerikou. Dále pak plavbu Tichým oceáněm až na Západní Novou Guineu, která trvala celý další rok. Kniha je třetí z jeho autobiografické trilogie. Uvnitř nalezneme 130 barevných fotografií a 4 mapy.... celý text

bruntal
07.05.2018 4 z 5

Kniha je napsána stylem pro pana Šimánka typickým. Uvítal bych však více stránek i když chápu, že autor popisuje především zážitky, které mu v paměti uvízly výrazněji.

mgeisselreiter
03.01.2016 5 z 5

Kniha je cestopisem trochu netradičně postaveným jako autorovo vyprávění zážitků z cest svým příbuzným na chalupě v Orlických horách. První polovina knihy se věnuje vyprávění z dvouletého putování od Mexika dál přes jižní Ameriku, druhá pak ročnímu "výletu" z Havaje přes Americkou a Západní Samou, Fidži, Vanuatu, Šalomounovy ostrovy na Novou Guineu. Jelikož se jedná o dost staré cesty (první není datována, druhá dle zmínky pravděpodobně z roku 1988) a kniha vychází v roce 2015 (i když nikde datum vydání v knize uvedené není), jde především o výběr těch nejzajímavějších zážitků, které nejvíc v paměti utkvěly. Kniha je tedy celkem stručná, ale není to na škodu, možná spíš naopak - krásně se zhltne za jedno odpoledne. Více zážitky nabitá je první cesta, která se mi také víc líbila, je i více rozmanitá. Druhá část jí ovšem zdatně asistuje, kde nejzajímavější je závěr na Nové Guinei. Zde mě zaujalo mimo jiné to, že nejméně dvě podrobně popsané události (získávání soli a příprava pečeného divočáka) byly téměř totožně zobrazeny v jednom starším českém dokumentu o Nové Guinei (vysíláno na ČT někdy v druhé polovině roku 2015), nepodařilo se mi ale dohledat, zda autoři dokumentu šli ve stopách Šimánka nebo to bylo jinak.
Provedení knihy je velmi kvalitní - větší formát na křídovém papíře se spoustou pěkných fotografií.
Knize není moc co vytknout a tak hodnotím na 90% a přikloním se až k 5*, 3.1.2016.

Kniha Cesty za dobrodružstvím - Putování Severní a Jižní Amerikou a napříč Tichým oceánem je v