bnmbnm bnmbnm komentáře u knih

Sexuální mravy zakladatele islámu Sexuální mravy zakladatele islámu Zakaría Botros

(SPOILER) Někdy si docela rád přečtu i vysoce manipulativní text, který mě přiměje k dohledání zdrojů, ale především všech dostupných souvislostí. Tenhle blábol k nim ale opravdu nepatří, tak jen ocituji poslední větu:
"To je směšné a nedává to žádný smysl."

02.12.2023 odpad!

Děje University pražské díl I. Děje University pražské díl I. Vratislav Václav Tomek

U této knihy se někdo spletl; autorem není Vratislav Václav Tomek 1868 - 1933, ale Wácslaw Wladivoj Tomek (Václav Vladivoj Tomek).

26.11.2022

Cesta do zítřka Cesta do zítřka Vasilij Dmitrijev Zacharčenko

Velké varování před zářnými zítřky. Mělo by být v povinné četbě.
Aneb "Kde udělali soudruzi chybu?"

10.11.2022 4 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Relativně čtivá lidová zábava, kterou by mohl charakterizovat třeba následující dialog:
"Tomu buzerantovi kostelníkovi to přeju.“
„Von je sodomita?“
„To ne, ale furt buzeruje.“
(Ten první buzerant by se snad ještě strpět dal, ovšem na ten přenesený význam si kostelník bude muset ještě pár století počkat.)

24.03.2022 2 z 5

Akce L Akce L František Běhounek

Čtivou hard sci-fi Zlatého věku, poněkud kalí větší míra ideologického obsahu než by asi bylo i na tom konci 50. let nutné, nicméně z nostalgie bych dal jasných 5.
Jenže... autorem je renomovaný fyzik, trocha ekologické naivity budiž odpuštěna, ale flagrantní porušování termodynamických zákonů odborníkovi z poloviny 20. století odpustit nelze.

24.11.2021 3 z 5

Parazit Parazit Kurt Brand

Musím změnit své původní hodnocení. Neskutečně inspirativní dílo.
Není jednoduché se tím prokousat, po několika stránkách jsem napsal jednu hvězdičku a znechuceně odložil, jenže ve mně pořád něco hlodalo, a tak mi to nedalo a nakonec jsem vítězně dokončil čtení až do ohromujícího finále.
Díky tomu ve mně uzrálo rozhodnutí, které od základu změní můj život. Stanu se spisovatelem! Není potřeba žádný talent, píle, ani vzdělání, úplně stačí odvaha.
S trochou štěstí určitě taky prorazím.

03.11.2021 odpad!

Tajuplný ostrov (převyprávění) Tajuplný ostrov (převyprávění) Ondřej Neff

Potkali jste někdy námořníka, který náhodou není kuřák nebo skaut, aby nosil stále u sebe zápalky v dokonale utěsněné měděné krabičce? Já tedy ne, a dost podobně tomu bylo i v 19. století. To pan Neff trochu opoměl vysvětlit, když už vymazal tabák.
Jakmile se začne měnit historie, existuje jen jedna cesta, třebaže dlážděná těmi nejlepšími úmysly.
Překlad je možné provést zcela moderním jazykem, buď dobře, nebo špatně. Převyprávění může přinést nové kvality, nebo být použito k prezentaci odlišných názorů.
Možná už by mohla vyjít nová verze, která odstraní Nabovu nezdravou podřízenost, Smith bude přednášet o ekologii a pan Spilett se nenápadně projeví jako gay.

01.05.2021 2 z 5

Jak se dělá pandemie Jak se dělá pandemie Beatrix Ullrich

(SPOILER) "Již po léta přivádějí angažovaní lidé okolo vědce a odpůrce očkování Dr. rer. nat. Stefana Lanky úřady a medicínské instituty k zoufalství tím, že požadují důkaz existence choroboplodných virů."
Drsný humor.
Jako celek brožurku asi nejlépe charakterizuje závěrečná věta: „Nic než tlachání o nesmyslných konspiračních teoriích."

11.03.2021 odpad!

Jádro Jádro Michal Kasík

Byla by to dobrá povídka, škoda snad jen několika maličkostí, jako průměru (!) Země 40 075,004 km, průměru planetky několik stovek (!) kilometrů a téměř neuvěřitelně dlouhé podpory operačního systému Doors 7.
Hvězdičku dolů si ovšem vysloužila neschopnost autora (IT experta), použít nástroje pro pro kontrolu pravopisu (když už neovládá češtinu).

09.02.2021 2 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Příšerný překladatelský počin již byl zmíněn, tak opravdová překladatelská perla (z kapitoly 10) jako příklad:

"Did the creatures who made these two incredible
space vehicles commit some original sin and also need a savior
sometime in their history?"

"Dopustili se podle vás tito tvorové sestrojením oněch dvou
neuvěřitelných vesmírných monster nějakého specifického hříchu a
myslíte, že i oni potřebují nějakého spasitele?"

15.11.2018 4 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Parkovací místo zase nebylo a kolo jsem nedostala. Asi jsem pořád málo pozitivní. Ale věřím a jednou to vyjít musí, nebo ne?
Proč si dělat starosti s něčím, co člověk stejně nemůže změnit, že?
Blahoslavení chudí duchem.

31.10.2018 odpad!