BloodyXmas BloodyXmas komentáře u knih

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Přečetl jsem tuto knihu v originále na jaře. Těžko tedy můžu hodnotit český překlad. Knížku jsem si původně vybral hlavně kvůli vtipnému názvu a trochu jsem tušil, že jako bezdětný nebudu přímo cílová skupina autorky. Jak to tak bývá, když nic nečekáte, může vás kniha nakonec jen překvapit a to se mi u Why mummy drinks stalo. Nejenom, že je to celé napsané s nadhledem a čte se to velmi dobře, ale také se kniha zaobírá problémy (nejen) rodičovství v době Facebooku a sociálních sítí, kdy se snažíme působit na ostatní jako dokonalí, ale přitom sami víme, že to tak není a zároveň věříme druhým jejich obraz na sítích. Z toho má pak nemalá část z nás pocit, že svůj život žijeme špatně a jen na půl plynu. Další plus, který se musí knížce přičíst je, že trochu poodhaluje myšlení a chování nižší střední třídy v Anglii. Sami tak zjistíme, že i v západním světě mají všichni nejen dobré, ale i špatné vlastnosti stejně jako my a že se jako Češi nemusíme za nic stydět. Samozřejmě kniha není horkým kandidátem na Nobelovu cenu nebo jakoukoliv jinou literní cenu. Ovšem jako oddychovka na dlouhé večery zaručeně pobaví.

21.10.2018 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Vlastně by to mohla být dobrá detektivka o tom jak novinář/detektiv odhaluje jak kdosi mocný přišel k penězům a vlivu. Z Babiše by mohl být takový klasický záporák z Jamese Bonda, který sedí v otočné židli a hladí kočku. Horší na tom je, že je to knížka o reálné postavě, která určuje dění posledních několik let otevřeně a mnohem více let skrytě. Naštěstí ale Babiš nemá ambice ovládnout celý svět. Stačí mu jen naše republika. Ale i tak by mohl James Bond přijít a něco s tím udělat.

Kniha je psaná zajímavým způsobem a čte se lehce. Autor popisuje jak rozkrýval jednotlivé kauzy kolem Babiše v čase, takže se nejedná o typický životopis, ale spíš o reportáž. Jediné, co bych knize vytknul je, že jsou po ní občas špatné sny. To ovšem není vina autora, ale Babiše samotného.

20.03.2018 5 z 5

Zlomená křídla Zlomená křídla Eduard Čejka

Casto jsem fandil, aby prece jen se alespon jeden z kluku dozil konce valky. Bohuzel valka a tato kniha je neuprosna. Ve svetle toho, co byli tihle kluci ochotni podstoupit je mi jeste vic zle z toho jak se k nim pak v jejich vlasti zachovali.

19.09.2021 5 z 5

Spolu i bez sebe Spolu i bez sebe Julie Cohen

Kniha o lásce Robbieho a Emily, která ovšem není tak idilická jak se může na první pohled zdát. Děj je vyprávěn proti běhu času. První kapitoly jsou z roku 2016, druhá část z roku 1990, třetí z roku 1976, 1972 a nakonec z roku 1962. S postupujícími stránkami se dovídáme nejen o společné lásce dvou lidí, jejich starostech a radostech, ale také postupně odhalujeme tajemství, které mezi nimi je a o kterém téměř nikdo neví.
Z počátku jseom si říkal, že vyprávět příběh tímto způsobem je dobrý a zajímavý nápad, ale má to svá proti. Z mého pohledu moc nefunguje budování napětí. Postavy, které poznáváme v určitých částech z příběhu rychle mizí a tím, že jsem věděl jak bude celý příběh pokračovat, tak mi bylo v určitých částech knihy v podstatě jedno jakým způsobem se k situaci dospěje. Občas je taky vidět snaha budovat napětí uměle. Jako například: "Říkal pravdu, ale ne úplně celou..." atp. Osobně jsem si tipnul někdy v první třetině knížky jak to celé dopadne a trefil jsem se. Na druhou stranu v knížce jsou i kapitoly, které fungují dobře. Například druhá část kdy Robbie potkává svého ztraceného syna byla asi nejlepší z celé knížky. Celkově knihu hodnotím jako mírně lepší průměr.

28.12.2019

Pět hospod, dva bary a jeden noční klub Pět hospod, dva bary a jeden noční klub John Williams

Nebylo to tak zlé. Akorát vzhledem k tomu, že město Cardiff znám, tak pro mne bylo trochu složité si představit drogové podsvětí z knížky. Ale odehrávat se to např. v Berlíně, tak s tím nemám pravděpodobně žádný problém. Ale neříkám, že v Cardiffu podobná drogově mafiánská scéna nefunguje a neexistuje, proto se tomu taky říká podsvětí. Některé povídky byly lepší, některé slabší. Osobně se mi nejvíc líbila povídka o pirátském rádiu a vyhození mostu do povětří. Celkově hodnotím 3-4/5.

03.01.2020 3 z 5

Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Nassim Nicholas Taleb

Kniha je psaná čtivě a s jejími závěry se dá naprostou souhlasit. Autor nezabředává do matematických vysvětlení jednotlivých problémů. Z toho pohledu jde spíš o knihu esejů než populárně naučnou knihu. Černá labuť mě bavila o málo víc, ale i tak hodnotím 4/5.

20.01.2018 4 z 5

Západní země Západní země William Seward Burroughs

Zajímavá kniha plná nejrůznějších obrazů, ve kterých jsem se občas ztrácel. Ke knize nelze přistupovat jako k běžné beletrii, ale spíš si užívat a nechat se unášet jednotlivými vizemi autora. Sám Burroughs řekl o knize: „Myslím, že sny jsou životně důležitou cestou k našemu možnému biologickému a duchovnímu osudu. Snové podmínky se často přibližují podmínkám v kosmu. O tom je kniha Západní země.“ a jako ke snům jsem k jednotlivým epizodám knihy přistupoval.

22.10.2015 4 z 5

Černobílé hodinky Černobílé hodinky Ondřej Neff

Obcas zastarale, ale neni se cemu divit po 30 letech vyvoje fototechniky. Ten, kdo stale rad foti a vyvolava klasicke fotky si v knizce stale najde svoje. Za me byla nejlepsi cast venovana fejetonum o fotografii, detektivkam nebo beznym postrehum, ktere jsou univerzalni at uz fotite na film nebo na sd kartu. 3.5*

01.08.2022 3 z 5

Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Edie Kerouac-Parker

Zajímavá kniha o začátcích beat generation.

20.09.2015 5 z 5