Zlomená křídla

Autentické svědectví o pěti československých letcích za II. světové války

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74264/zlomena-kridla-74264.jpg 4.831
Literatura faktu, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Zlomená křídla

boxas

Velice poctivě faktograficky zpracovaná kniha.

Paulus.1987
15.11.2020

Zlomená křídla jsou velmi pěkně literárně zpracované osudy pěti hrdinných československých letců v RAF, kteří padli během války – Aloise Vašátka, Josefa Františka, Arnošta Valenty, Ladislava Kadlece a Otty Smika.

Nejedná se o holé životopisy, na osudech zmíněných hrdinů autor skvěle popisuje jak působení našich letců ve Francii, tak následnou činnost československých perutí v RAF, v případě Arnošta Valenty se dokonce dočteme o průběhu tzv. Velkého útěku.

Knížka je velmi čtivá a napínavá. Literární část je doplněna množstvím fotografií, přepisy různých protokolů, dopisy, vzpomínkami či svědectvími dalších účastníků. Závěrečnou část knihy tvoří jmenný seznam padlých letců, nejrůznější statistiky a také stručný průběh války.

Četl jsem vydání z roku 1991 a ačkoliv jsem s knížkou celkově maximálně spokojený, myslím, že by si zasloužila historicky zrevidované nové vydání. Pokud jí mám něco vytknout, pak občasné chyby zejména v některých popiscích u obsažených fotografií.

Znedla
19.05.2018

Strhující vyprávění o pěti mladých mužích, kteří položili svůj život za svobodu...

Bohužel, jak je zmíněno v jednom z odstavců na konci knihy: "Poválečná doba však přinesla jiné problémy a starosti, než slibovalo opojení z nabyté svobody: rozdělila dokonce na čas i bývalé spolubojovníky proti nacismu. Geografické hranice vyrostli v politickou překážku, nedávná minulost, prožitá na Západě v boji s fašistickým nepřítelem, se ze zásluhy změnila v Československu na krutou přítěž."
A v tom je ten paradox. Naši mladí muži z knihy padli v boji jako hrdinové, zatímco jejich spolubojovníci, kteří se vrátili zpět do vlasti byli v padesátých letech degradováni a ve smyšlených procesech odsouzeni k nesmyslným trestům a posláni do uranových lágrů....

bábuška
17.02.2017

Kniha je pro mě zajímavá nejen tím, že mapuje vzpomínky letců západní fronty, ale i tím, že mi o osudech některých z nich vyprávěl jejich kamarád, který s nimi v té době sdílel dobré i zlé.

Fonlord
06.02.2017

Škoda,že dnes už asi málo vyhledávaná kniha.Četl jsem jí prvně tak před 30.lety,ale i dnes je z ní cítit napětí a touha po svobodě všech těch pilotů,co položili své životy ve 2.světové válce.

jprst
02.01.2012

Hodnotu tohoto díla zvyšuje i to, že je doplněno seznamem 511 československých letců. kteří padli v boji s fašismem. Byl to seznam, který byl v Československu oficiálně otištěn poprvé. A když se podíváte na datum prvního vydání této knihy, tak se není čím chlubit.

vincek1
18.11.2011

Pěkná kniha, která mohla být podle mého vydána díky jaru 1968. Do té doby a další roky nato bylo toto téma spíše tabu