Zlomená křídla

Autentické svědectví o pěti československých letcích za II. světové války

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/74264/zlomena-kridla-74264.jpg 4.723
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Naše vojsko

Znedla

Strhující vyprávění o pěti mladých mužích, kteří položili svůj život za svobodu...

Bohužel, jak je zmíněno v jednom z odstavců na konci knihy: "Poválečná doba však přinesla jiné problémy a starosti, než slibovalo opojení z nabyté svobody: rozdělila dokonce na čas i bývalé spolubojovníky proti nacismu. Geografické hranice vyrostli v politickou překážku, nedávná minulost, prožitá na Západě v boji s fašistickým nepřítelem, se ze zásluhy změnila v Československu na krutou přítěž."
A v tom je ten paradox. Naši mladí muži z knihy padli v boji jako hrdinové, zatímco jejich spolubojovníci, kteří se vrátili zpět do vlasti byli v padesátých letech degradováni a ve smyšlených procesech odsouzeni k nesmyslným trestům a posláni do uranových lágrů....

bábuška
17.02.2017

Kniha je pro mě zajímavá nejen tím, že mapuje vzpomínky letců západní fronty, ale i tím, že mi o osudech některých z nich vyprávěl jejich kamarád, který s nimi v té době sdílel dobré i zlé.

Fonlord
06.02.2017

Škoda,že dnes už asi málo vyhledávaná kniha.Četl jsem jí prvně tak před 30.lety,ale i dnes je z ní cítit napětí a touha po svobodě všech těch pilotů,co položili své životy ve 2.světové válce.

jprst
02.01.2012

Hodnotu tohoto díla zvyšuje i to, že je doplněno seznamem 511 československých letců. kteří padli v boji s fašismem. Byl to seznam, který byl v Československu oficiálně otištěn poprvé. A když se podíváte na datum prvního vydání této knihy, tak se není čím chlubit.

vincek1
18.11.2011

Pěkná kniha, která mohla být podle mého vydána díky jaru 1968. Do té doby a další roky nato bylo toto téma spíše tabu