Bilky Bilky komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Prvých pár strán "WTF?!". Potom pohľad zvonku na šialeného egocentrického introverta, ktorého by ste popriali ako suseda svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Následne však, ako sa dej rozvíja, sa váš pohľad uprie do jeho vnútra a vy zisťujete, že ten mrzutý starnúci nevraživý chmuľo (or grumpy) je vlastne niekto úplne iný.

A nielen to ťahanie čitateľov za nos sa mi páči na štýle BACKMANa, ale aj striedanie súčasnej a historickej roviny, ktoré rovnako ako aj vek hlavného hrdinu - evokuje podobnosť so 100-ročným starčekom. Ten je však viac vtipný, kdežto Ove je úsmevný: Tam kde Alanovi osud chystá jednu šťastnú náhodu za druhou, tu Ovemu osud ukazuje odvrátenú tvár. Možno preto ma dej vtiahol ešte hlbšie, chytil za pačesy a dokrčeného vyhodil napospas svojím myšlienkam. A úprimne: dojal až k slzám.

ODPORÚČANIE: pre všetkých, čo mali v baráku despotického správcu, smradľavého nevrlého dôchodcu alebo čmuchala, čo sa do každého staral a radi by uverili, že je to vlastne FASA CHLAPÍK ;) 94%

17.10.2015 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Aj trocha zo sentimentality dávam o hviezdičku viac, kedže to za socíku bola moja prvá kniha z lekárskeho prostredia a na strednej škole to bolo o to vzácnejšie, že tam bolo aj kúsok erotiky :)

Príbeh bol napínavý, vrstevnatý, vecný aj dojemný a i keď väčšina kníh A.HAILEYho má identickú štruktúru a vykráda sám seba - tak stále to boli ľahko stráviteľné príbehy so zaujímavým dejom, lebo zmenou prostredia vždy docielil, že svojich čitateľov aspoň trochu "privzdelal" populárno-napínavou formou ;)

ODPORÚČANIE: pre začínajúcich a najmä čerstvo zaľúbených patológov to pravé orechové! 78%

17.10.2015 4 z 5

2v1! A mňa tie dva romány v jednom balení úúúžasne bavili. Priznávam, že pri prvom prečítaní viac tá súčasná rovina, ktorá je skôr akčnou komédiou a ktorá mi pripomínala Paasilinnov román STARÁ DÁMA VAŘÍ JED. Ale pri počúvaní audioknihy v podaní skvelého M.Stránskeho ma už viac zaujala vnorená línia: historická tragikomédia alebo ak chcete fraška alá Forest Gump. JONASSONov rozprávačský štýl je jednoduchý a priamočiary, dej krásne graduje a odbočky do minulosti sú nenásilné a plné prekvapení. ALANa si musíte obľúbiť a jeho salámpárky postoj a životnú filozofiu zamilovať. Tento švédsky Švejk sa vám proste dostane pod kožu a nakazí vás nefalšovaným optimizmom. Preto túto knihu milujem!

Knihu som nakoniec čítal aj v češtine aj v slovenčine a keby viem švedsky, idem to toho :) Ale opäť sa mi javil český preklad vtipnejší a výstižnejší.

ODPORÚČANIE: Pre každého, kto na základke ovládal trochu dejepis, má zmysel aj nezmysel pre humor (Foresti aj pre humra či krevety) a nemýli si demonštráciu s menštruáciou. Baviť sa budú aj priaznivci politickej nadsázky a absurností. Ostatní si prečítajte Leninove spisy a nechajte sa vypchať ;) 90%

16.10.2015 5 z 5

Autor 100-ročného starčeka už imho príliš tlačil na pílu v snahe vytĺcť po veľkom úspechu svojej prvotiny z popularity čo najviac. Výsledkom je prepálený a za vlasy pritiahnutý príbeh ako od Lewisa CARROLLa. Škoda! Priveľa náhod v ňom nahrádza pôvabný a vypointovaný dej, aký bol v Starčekovi: Tam kde je ALAN zhovievavým hrdinom, ktorého unáša čas a udalosti, tak tu je premúdrelá a chytrá NOMBEKO až príliš ambiciózna a čitateľ jej už tak nefandí.

Jemný humor z prvej knihy sa tu zamieňa za silený a náhody sú v tejto knihe už nie umne skĺbené historické udalosti, ale skôr bizarné kotrmelce. Napriek tomu je to dielo čtivé a musím uznať, že ak by som čítal knihy v opačnom poradí, asi by som nebol taký prísny. Ale "vec sa má tak" (najčastejší úvod odsekov v tejto knihe), že Starček je rozhodne dielo kompaktnejšie a určitým spôsobom "hlbšie"

ODPORÚČANIE: Vynikajúca oddychovka, ale vypnite mozog a obdivujte len ten analfabetický, alfanumericky prípadne alegorický :) 65%

16.10.2015 3 z 5

Potomkovia Potomkovia Dan Wells

Veľmi slabunký odvar a kríženec Potomkov ľudí (P.D.James), Svědectví (S.King), Prechodu (J.Cronin) a X ďalších postAPO románov. Bohužiaľ, tu nie je nič originálne - iba vykrádajúce iné, originálnejšie a logickejšie napísané diela.

Samotný príbeh je písaný príliš priamočiarym a jednoduchým štýlom, ako keby to písal študent strednej školy. Možno to zhoršil aj slovenský preklad, ktorý ešte viac zvýrazňuje teen zameranie. Lebo neviem ako nazvať slovné spojenia, kedy ostrieľaní vojaci použijú výraz "Pánabeka!" alebo "nehovor sprostosti" :) Aj použitý opis "kone sa terigali, oni na koči stonali a vojaci na seba gánili" je skôr z polovice minulého storočia a ostro kontrastuje s cieľovou skupinou čitateľov. Ale to sú len malé výtky: Tie väčšie smerujú k nepochopiteľným dieram v deji, logickým nezrovnalostiam a úmyselnému zjednodušovaniu príbehu. Skratkovitosť deja ani neriešim a o neexistujúcej psychológií postáv sa naozaj nemá zmysel zmieňovať...

ODPORÚČANIE: ako prvý kontakt s postkatastrofickými románmi, alebo na také to večerné čítanie "3 strany a na kutě" to stačí, ale keď už máte občiansky a par sci-fi ste už čítali, toto nechajte mladšej ségre! 23%

16.10.2015 1 z 5