Beebee Beebee komentáře u knih

Zenová mysl, mysl začátečníka Zenová mysl, mysl začátečníka Šunrjú Suzuki (p)

Velmi doporučuji. Hutné, štíhlé, vydatné, trefné. Jako zen sám.

21.03.2018 5 z 5

Síla moudrosti: interpretace učení Fráni Drtikola Síla moudrosti: interpretace učení Fráni Drtikola Evžen Štekl

Silná kniha. Je štěstí, že naše krajina mohla hostit Drtikola a Štekla a jejich žáky. Je zde ještě Jan Lípa a jeho kniha Od čakramů k nemyšlení.

19.03.2018 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Kdo nečetl Hlavu XX, jakoby žil jen napůl. Ohromné množství vtipných situací a vět z ní používáme s bratrem a kamarády již hodně let. Samotné řčení: "To je jak Hlava XX", je již okřídlené. Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Kromě knížky Bůh ví, ta je dvouvaječným dvojčetem Hlavy.

18.03.2018 5 z 5

Úvod do neštěstí Úvod do neštěstí Paul Watzlawick

Velmi dobrá kniha, podtrženo, sečteno: stojí za to jí přečíst. I pro specialistu v oboru psyché je podnětná, natož pro laiky. Autor ví, o čem píše a navíc má dar to zhutnit do útlé, nadupané knížky, s určitým humorem jemu vlastním.

18.03.2018 5 z 5

Neobyčejné dědictví Neobyčejné dědictví Dean Koontz

Ten chlap nebyl na tripu, když to psal, užíval si, jak může být život neuvěřitelný, když se domyslí do absurdních, ale reálných konců...Hustá kniha, klauni jsou vždy zdrojem obrovské úzkosti u mnoha dětí. Kdoví proč...
Úžasné zvraty, hladivé i děsivé rodinné vztahy. A pár zásadních sekvencí - najděte si je sami: ke konci perfektní popis vnitřní prázdnoty a pocitu osamělosti ve vesmíru u patologické osobnosti Pulchinella, vraha, který pochybuje o své existenci v prázdnotě vesmíru a jeho zoufalé snahy o to, aby nějak fyzicky v hmotě existoval. A jedna o vnitřním egocentrickém světě rodičů Lorrie, kteří, ač dělali, co uměli, nedokázali otevřít dveře svému dítěti dovnitř a zůstali stejné izolováni uvnitř, jako malá Lorrie venku. Hezky. Hezky napsané.

Věčný Thomas Věčný Thomas Dean Koontz

Thomasové stojí všichni za přečtení.

Skrýš Skrýš Dean Koontz

Dobře napsané, stojí za přečtení.

Podivný Thomas Podivný Thomas Dean Koontz

Tahle série Thomasů je super, příběh mne vzal za srdce (a to mám přečtených stovky hororů a thrillerů, o kterých nemám co napsat do komentářů...)

Láska je kytarové sólo Láska je kytarové sólo Jaromír Pelc

Čím to je, že tihle textaři dokážou tak tnout do živého? Úžasná sbírka textů beatnických a rockových songů.

14.03.2018 5 z 5

Partneři a rozchody Partneři a rozchody Jeroným Klimeš

Velmi dobrá kniha, v ČR ojedinělá. Autor z praxe ví, co se děje uvnitř lidí v rozchodu, pomáhá najít postoje oproštěné od návalu emocí, vysvětluje princip "bungeejumpingu", který lidi při rozchodu prožívají a co s tím. Doporučuji ji některým svým pacientům v partnerské krizi, obzvláště mužům s analytickou myslí, je schopna pomoci pochopit a tím ulevuje. Je pravda, že některým lidem nepomohla, protože nebyli schopni uchopit autorův styl psaní, ale přesto jí dál doporučuji ve víře, že se semínko ujme...

25.02.2018

Sběratel Sběratel John Fowles

Moc zajímavý příběh, mrazí z něj, deformovaná láska, deformované sebepojetí, boj soucitu s mocí a egoismem, jehož následkem je tragédie pro všechny. Dokonce i pro hlavního hrdinu, jelikož se tím, co prožívá nemění k lepšímu, jenom propracovává do hloubi svoji patologii. Hezký vnor do vývoje struktury budoucího hromadného vraha. Sleduje vývoj od relativně neškodné myšlenky vlastnit k pocitu, že zabít je také zcela v pořádku.

28.12.2017

La Loba La Loba Alan Russell

Pozor, obsahuje spoiler. Vskutku dobře napsaný thriller s mystickým podtónem, oslavou ženství, z Aljašky, zanechá stopu. Jedno poselství zní - nevážíme si toho, co máme, dokud to neztratíme, další - mužům není co věřit (ne že bych se s tím ztotožňovala). Třetí: někdy nás fatální krize obrodí k novému a lepšímu životu. Poslední kapitoly jsou fakt drobet moc, jako další kniha v knize. Ale pro celkový efekt krimizápletky, myslím, nevyhnutné. P.S.: vztah hlavné hrdinky a její dcery na konci knihy je dost potíž, budí lítost k dítěti a otázku, jestli tato žena bude schopna naplno milovat (jak muže, tak děti, zejména své děti...).

27.12.2017 4 z 5

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Doporučuji. Stojí za přečtení.

25.11.2017

Neurotická osobnost naší doby Neurotická osobnost naší doby Karen Horney

Perfektní kniha, dobrá příručka pro terapeuty a všechny soudobé neurotiky. Doporučuji kombinaci s knihou Neuróza a lidský růst.

11.09.2017 5 z 5

Sedíš ve správném vlaku Sedíš ve správném vlaku Karel Spilko

Hutné shrnutí základních a zásadních myšlenek, které, pokud jim porozumíme a akceptujeme je, jsou schopny pozměnit pohled na sebe a svět, postoje a taky praktické žití.

01.09.2017 5 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Je úžasné vidět, jak extrémně rozporuplné a emotivní reakce Thoreau vyvolal zde v komentářích - až někteří zapomněli, že nejde o diskuzi a že napadat se vzájemně kvůli podivné a zajímavé osobnosti jednoho z prvních ekologů moderního světa, je zbytečné. Bude budit tak extrémní emoce právě tím, jak byl sám zvláštní. Díkybohu za to, jak jsme všichni jiní a ne stejní! Díky za jeho osobnost a jeho odlišný pohled na svět a jeho schopnost dokonce to vše popsat a dát těm vnímavějším podnět k zamyšlení. Například - od doby, co jsem ho četla, skoro denně přemýšlím, jestli to, co kupuji, opravdu potřebuji a jestli nestačí méně nebo jednodušší věci a co se děje s odpadem a jak se vlastně vyrábí věci, co denně používám. Ano, zůstala ve mně vězet otázka - jestli jednodušší život a taky mindfullness, jak trefně rozpoznala Laccaria, nedělat prostě nic - jen naplno být s tím, co je teď ve mně a kolem mně, v souladu s přírodou, není nejvíc naplněný čas, jaký kdy byl.

13.08.2017

Buddhovy pohádky na dobrou noc Buddhovy pohádky na dobrou noc Nagaraja Dharmachari

Moc hezky se čtou před spaním, poučení je hluboké a imprinting do dětských myslí jednoznačný. Navíc mé děti samy od sebe používají meditace z knížky jako záchranné aktivity, když se něčeho bojí, na zmírnění úzkosti. Ještě máme doma jeden díl...Pohádky pro malé Buddhy. O něm platí to samé.

13.08.2017 5 z 5

Symboly tibetského buddhismu Symboly tibetského buddhismu Robert Beer

Velmi dobře zpracováno, perokresby symbolů a vysvětlení souvislostí.

13.08.2017 5 z 5

Malá kniha prebudenia Malá kniha prebudenia Mark Nepo

Krátké statě, hezké shrnutí základních způsobů jak se v životě zastavit a zamyslet nad jeho tokem a svým prožitkem uprostřed něj. Autor necucá z prstu své témata, prožil je.

10.08.2017 5 z 5

Ilustrovaná encyklopedie starého Egypta Ilustrovaná encyklopedie starého Egypta Břetislav Vachala

Jedinečná, velmi dobrá, rozsáhlá kniha našich egyptologů, slova řazené dle abecedy, předchází popis historie. Pěkné fotografie.

06.08.2017