Zenová mysl, mysl začátečníka

Přehledná kniha instrukcí, jak cvičit zen. Je to kniha o postoji a porozumění, jež umožňují rozvíjet ducha a poznat sebe sama. Naučí vás správnému cvičení, správnému postoji, cílevědomému úsilí. Dosažením svobody dokážete změnit celý svůj dosavadní způsob života. Kniha vznikla z prvotního souboru rozprav vedených zenovým mistrem Sunrju Suzuki v malé zenové skupině v Los Altos v Kalifornii. Suzuki uplatňuje neformální přístup, klade důraz na zdravý rozum a zen objasňuje na příkladech z každodenního života. Zen je ted a tady, jak říká. Zen má stejný význam pro Západ, jako pro Východ. Základní zásady jeho učení a praxe vycházejí ze stoleté tradice zenového budhismu a zejména z učení Dógena, jednoho z nejvýznamnějších zenových mistrů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55180/zenova-mysl-mysl-zacatecnika-M8g-55180.jpg 4.448
Duchovní literatura, Filozofie, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Pragma

Zen Mind, Beginner's Mind - Informal Talks on Zen Meditation and Practice, 1970

Kniha Zenová mysl, mysl začátečníka

anansie

Tuto knihu, tedy myšlenky zenbuddhismu, nejde uchopit, pokud člověk nemá vlastní praktickou zkušenost s meditováním. Četla jsem ji znovu po dvaceti letech a ani teď si nedělám iluze, že jsem zen uchopila správně - jen o něm číst opravdu nestačí.

Akana
08.11.2019

Kolem zen-buddhismu čas od času jen tak zvědavě zakroužím. Ze všech duchovních nauk, o kterých vím, je mi zdaleka nejsympatičtější, ale popravdě jsem se nikdy nedostal ani za druhou fázi Deseti obrazů krocení býka, tedy za nalezení stop. Můj vztah se zenem zůstává setrvale spíš platonický a tato kniha na tom bohužel nic nezmění. Forma jednotlivých mistrových promluv k žákům mi úplně nesedla, vedla k častému opakování již řečeného (ne, že by opakování nebylo matkou víme čeho a v tomto případě obzvlášť) a způsob výkladu celkově jen těžko udržoval mojí pozornost. Já vím, že problém je s největší pravděpodobností na mé straně. Přitom jsou mi protivné různé ty příručky typu "meditujte cestou do práce", naředěné pro potřebu věčně zaneprázdněných štvanců všedního dne, ale obávám se, jestli nakonec mezi ně nepatřím taky. Příště třeba zkusím nějakou sbírku kóanů. Co to udělá.

Balsekar
12.03.2019

Přístup zenu je sám o sobě pro Evropana oříškem. Kniha pomáhá čtenáři uchopit "nauku" a užít jí prakticky v životě.

Zedbernik
02.02.2019

Úžasná kniha. Četl jsem jí několikrát v originále i přeloženou.

V knize se často objevuje slovo spirit, špatně přeloženo jako duch. V zenu není žádný duch, mystika, spiritualizmus apod. Je tím myšlena mysl.

Alteriol
26.12.2018

Zajímavá kniha, jednoduše pochopitelná, popularizačně vysvětlený/nevysvětlený zen („Nikdy byste neměli říct „Vím, co je zen.“ - strana 25). Příjemné čtení.

Sygi
25.11.2018

Kniha s perfektním smyslem.

Beebee
21.03.2018

Velmi doporučuji. Hutné, štíhlé, vydatné, trefné. Jako zen sám.

Ghandimaster
08.01.2018

Tohle byl docela nášup. Trochu mě děsilo, že kniha není vnímána jako filozofický hradcore ale jako čtivý bestseller. Abychom si rozuměli, mě se ta kniha líbila ale i přes jednoduchý sloh pro mě byla občas myšlenkově nestravitelná. Žádnou knihu jsem nečetl vícekrát, protože to považuji za ztrátu času ale tady to nepůjde pokud ji budu chtít pochopit. Jde vůbec pochopit? Neměl bych namísto snah o pochopení praktikovat zazen? Asi jo. Jdu na to! :)