b2z b2z komentáře u knih

Příběhy od kapitánova stolu Příběhy od kapitánova stolu Keith R. A. DeCandido

Povídková kniha má blíž k pojetí seriálového Star treku. Je to odlehčené a příjemné čtení, které čerpá z toho nejlepšího, co ST nabízí.

19.04.2019 5 z 5

Jednotný osud Jednotný osud Keith R. A. DeCandido

Směřování trek kontinua po Nemesis mne osobně moc neoslovilo. Mnoho předních důstojníků vykazuje labilitu, která mi nějak z dlouhodobého vývoje postav nesedí. Do toho noví členové posádky vykazují neprofesionalitu, kterou by člověk ve flotile nečekal. Ale to je pouze můj subjektivní názor. Na druhou stranu Volání osudu bylo nakonec zajímavé a „uklízecí“ Jednotný osud mne velmi mile překvapil. Za mne jednoznačně palec nahoru a těším se, co autoři pro Federaci nového vymyslí.

10.03.2019 5 z 5

Pouzí smrtelníci Pouzí smrtelníci David Alan Mack

Vše na svém místě. Druhý díl je odraz pro ukončení trilogie. A funguje velmi dobře. Je tu pár zkratek, které úplně nesedí do celku, ale z celku tolik nevyčnívají. Příjemné čtení.

15.09.2018 5 z 5

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Velmi příjemné čtení. Některé povídky nešly dějem dostatečně hluboko, což se u povídek dalo očekávat. Pro fandy super počin. Jdu si koupit druhý díl ...

01.05.2018 4 z 5

Popel Babylonu Popel Babylonu James S. A. Corey

Šestou knihu Expanze jsem zhltal stejně rychle jako ty předchozí. Toto "univerzum" je opravdu dobře propracované a stále má co nabídnout. Konec je formovaný tak, jako kdyby měla celá série končit. Tak jsem nakoukl do wikipedie a další díl mne vcelku překvapil ... tak jsem zvědavý, jak se s tímto skokem autoři vypořádají. Už se těším.

25.03.2018 5 z 5

Meč Damoklův Meč Damoklův Geoffrey Thorne

Paráda :-) Toto je styl výpravy, kterou na ST mám nejraději. Postavy jsou věrohodné a originální příběh, který má myšlenkový a duševní přesah. 10/5 ;-)

03.03.2018 5 z 5

Větší než pouhý součet Větší než pouhý součet Christopher L. Bennett

Paráda! Konečně se všechny známé postavy chovají tak, jak je známe ze seriálu. Děj je čtivý a příjemně plyne. Christopher L. Bennett zvládá velmi dobře nakombinovat dynamiku. Oproti „Titanu: Orionovi psi“ je zde méně postav na zapamatování a nová posádka není sestavena z totálních diletantů, kteří byly v předchozích dílech TNG po Nemesis (někdy člověk vrtěl hlavou, jestli Hvězdná flotila náhodou už do svých řad nebere jenom psychicky narušené jedince). Postavy jsou velmi sympatické a čtenář si je velmi rychle oblíbí. Stejně tak autor pomohl drabet (zpětně) vylepšit charakter postav z minulých dílů. Jediný, trošku zavádějící prvek, je opět využití motivu ze seriálu, který tu ční trošku uměle (buď jako „dám tam něco, co fanouškové znají nebo už nevím co nového, tak si vypomohu). Ale to je jenom spíše „moje osobní malichernost“. Užil jsem si to. Mimochodem velké poděkování a velké uznání patří Robertu Pilchovi – Brokilonu, který vydal za sebou v krátkém časovém horizontu tolik knižních „treků“ jako nikdo před ním. Překlad a cover design je na vysoké úrovni. Díky!

19.02.2018 5 z 5

Před zneuctěním Před zneuctěním Peter David

Další kniha Nové generace po událostech Nemesis. Peter David se čte velmi dobře, ale osobně začínám mít o této linii dost pochyb. Je to čtvrtá kniha v řadě a osobně mohu říct, že jsem čekal daleko více. Po přečtení se nemohu zbavit dojmu, že je příběh vystavěn primárně na recyklovaných prvcích. V první knize série to vypadalo, že se příběh bude někam posouvat, stejně jako je tomu u Titanu, který sice také sem tam recykluje (Hvězdůzy), ale není to nic do očí bijící. Druhá kniha vrátila zpět Borgy, třetí Q a čtvrtá Borgy včetně Q. O tom, že Borgové s jednou průměrnou krychlí jsou schopní smáznout Zemi je jasné, ale nikdy to neudělali. V tomto příběhu mají stokrát těžší kalibr a stejně to dopadne dobře? Požírač planet se objeví lusknutím prstu, velení flotily je totálně neschopné, Picardovi se jen tak vzbouří posádka a ostatní rasy federace se ani nesnaží pomoci při obraně Země. Problémy vyvstávají a jsou řešeny rychlostí warpu, bez hlubších a osudovějších vazeb.

17.11.2017 3 z 5

Odpor Odpor J. M. Dillard

Po dlouhé době jsem měl chuť knihu nedočíst. Téma Borgů je ještě s časovými paradoxy a výskytem jiných dimenzí moje nejoblíbenější. To nejlepší z obou světů a První kontakt jsem viděl stokrát. Odpor je ale opravdu velmi zvláštní. Postavy se chovají podivně, často v rozporu s dlouhodobým vývojem charakteru v seriálech. Skoro jako by to byl příběh z ST kontinua J. J. Abramse. Chvilku jsem měl pocit, že místo knižního příběhu čtu pouze nějakou synopsi jednoho z dílů televizního seriálu. Nové postavy nejsou představeny do hloubky, takže když jsou někteří členové „odejiti“, tak z toho máte stejný pocit, jako když to na začátku televizní epizody „schytá“ nějaký no name řadový člen posádky. Bohužel za mne palec dolů.

11.11.2017 1 z 5

Star Trek - Q: Otázky a odpovědi Star Trek - Q: Otázky a odpovědi Keith R. A. DeCandido

Příběh měl spád a celkově se kniha četla velmi příjemně. Bohužel autor se v celém příběhu stále dokola odvolával na události, které se staly v seriálových epizodách nebo předchozích knihách. Retrospektiva výskytu Q na lodích a stanicích Federace je logická, ale stálé, skoro encyklopedické upozorňování na každý fakt, který vysvětluje reakce postav, mne unavovalo.

11.11.2017 4 z 5