Arcticus Arcticus komentáře u knih

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Rovnako ako pri Húrinových deťoch by som aj v prípade Pádu Gondolinu odporúčal prečítať najskôr Silmarillion. Hoci som príbehmi z Tolkienovho sveta uchvátený musím priznať, že tentokrát som sa ku koncu knihy už trošku "trápil". A to predovšetkým kvôli štýlu akým je písaná. Samotný príbeh je opäť nádherný, nechýba mu nič z tolkienovskej atmosféry, no neskoršie porovnávanie jeho niekoľkých verzii/úprav môže byť úmorné a verím tomu, že niekoho po čase kniha začne nudiť. Určite by som Pád Gondolinu odporúčal iba tým, ktorí sa o Tolkienov fantasy svet zaujímajú podrobnejšie a baví ich do detailov skúmať jeho príbehy.

14.03.2021 4 z 5

Rytířské bitvy a osudy I. 1066–1214 - Meč a kříž Rytířské bitvy a osudy I. 1066–1214 - Meč a kříž Jiří Kovařík

Možno niekomu nesadnú miestami príliš kvetnato a prehnane romanticky opisované udalosti no myslím, že si Meč a kříž zaslúži 5*. Pútavo podané skutočné historické udalosti, doplnené o citácie z dobových kroník priblížia pútavo slávne bitky a rytierov danej doby. Kovařík naviac práve svojim štýlom popisu dodáva slávnym aktérom akúsi živú tvár, kedy si čitateľ dokáže konkrétnu osobnosť predstaviť s jeho dobrými i zlými vlastnosťami. Okrem opisu konkrétnych bitiek sa dozvedáme mnohé o dobovej taktike boja, výzbroji či výstroji bojovníkov, no napríklad i o morálnych zásadach či stredovekej rytierskej etike. Nadšencom, ktorí si okrem chladných faktov chcú užiť i romantický nádych rytierskosti určite knižku odporúčam.

12.01.2021 5 z 5

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Viac ako samotný príbeh Baudolina, notorického klamára a chvastúňa, ma bavilo odhaľovanie stredovekých tajomstiev, ktoré Eco do knihy ukryl. Práve odkrývanie týchto tajomstiev a následne i hľadanie informácii v iných zdrojoch má pre mňa neoceniteľnú pridanú hodnotu. Zábavnou formou sa možno čo to dozvedieť, naučiť a nahliadnuť do stredovekých mystických predstáv o nepoznaných miestach.

15.11.2020 4 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Priznám sa, tentokrát ma žiaľ Remarque trošku sklamal. Atmosféra Francúzska v predvečer druhej svetovej vojny z pohľadu lekára utekajuceho z vlasti, ktorú zachvátil ošiaľ nenávisti a vojnového štváčstva je podaná remarquovsky perfektne. No sledovať vzťah dvoch dospelých ľudí, z ktorých ani jeden nevie čo vlastne chce ma nebavil. Ba dokonca znervózňoval a vyrušoval. Okrem toho mi postava hlavného hrdinu a konečné vyvrcholenie príbehu v mnohom pripomínalo Troch kamarátov. Napriek tomu je však v knižke mnoho zaujímavých a pekných myšlienok. Najviac ma bavilo vykreslenie život ilegálneho imigranta so všetkými s tým spojenými úskaliami a epizóda s Haakem.

02.09.2020 3 z 5

Železný král Železný král Maurice Druon

Udalosti okolo kráľa Filipa IV Pekného ponúkajú vskutku dobrý námet na pútavý román. Druon zasadil svoj príbeh do skutočných historických udalostí, čo hodnotím maximálne pozitívne. V príbehu vystupuje viacero skutočných historických postáv, až sa neznalý čitateľ môže miestami v toľkých menách strácať, no našťastie sú na konci knihy vystvetlivky a informácie o každej z postáv. Škoda len, že dĺžka diela nedovolila rozvinúť príbeh trošku viac do hĺbky.

24.06.2020 4 z 5

Encyklopédia ruskej duše Encyklopédia ruskej duše Viktor Vladimírovič Jerofejev

Tvrdá kritika ruskej nátury. Človek čo má osobnú skúsenosť s Rusmi alebo bol v Rusku tu nájde kus pravdy. Miestami je však niektoré pasáže zložité pochopiť - to možno dokáže iba ruská duša :)

22.10.2019 3 z 5

Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu Michel Pastoureau

Veľmi inšpiratívna knižka, ktorá rozšíri obzory a priblíži svet stredovekého človeka z inej perspektívy. Kapitoly sú venované oblastiam, ktoré sú zatiaľ prebádané skôr okrajovo. To jednak prináša nové poznatky, ktoré autor pri svojom bádaní odhalil, no zároveň kladie otázky a otvára témy, ktoré sú výzvou pre budúci výskum.

15.05.2024 5 z 5

Stoletá válka 2. díl: Francouzské vítězství Stoletá válka 2. díl: Francouzské vítězství Jiří Kovařík

Ak je niekomu bližšie členenie Storočnej vojny na tri etapy, tak by sa dalo napísať , že sa druhý diel venuje udalostiam druhej a tretej etapy. Opäť nechýbajú výborne spracované najvýznamnejšie udalosti a detailné popisy kľúčových bitiek. Autor nezabúda i na vedľajšie udalosti, ktoré síce priamo s konfliktom nesúvisia no mali bezpochyby na jeho vývin vplyv. Utvára tak chronologicky ucelený "príbeh", ktorý pútavou formou zaujme.

31.12.2023 5 z 5

Dějiny Anglie Dějiny Anglie André Maurois

Hoci by sa našli drobné výhrady hodnotím knižku veľmi pozitívne. Výborné komentáre od jadrana, Corsa a Kozla snáď úplne vystihli aj moje pocity. Písané príjemným a prístupným štýlom, kde tu okorenené zaujímavosťami, nezaťažené suchými faktami bez šťavy. Môžem snáď iba odporučiť.

25.04.2023 5 z 5

Kronika Jána z Turca Kronika Jána z Turca Ján z Turca

Tak ako hovorí popisok, Kronika Jána z Turca je skutočnou ozdobou knižnice a jej čítanie je pôžitkom pre každého milovníka stredovekej histórie. Nádherná väzba a latinský originál kroniky v prvej časti knihy dodáva dielu tú správnu atmosféru. Prispieva tomu i výborný preklad, ktorý zachováva autentickosť dobového jazyka. Texty sú doplnené vysvetlivkami a upresneniami historikov, ktoré dopĺňajú a upresňujú informácie, ako aj vyvracajú nepresnosti a kronikárove subjektívne domnienky. Sú teda vhodné aj ako študijný materiál, no verím, že si čítanie užije i laik a stredoveký nadšenec, akým som i ja.

05.04.2022 5 z 5

Slovenské hrady Slovenské hrady Ľudovít Janota

Súbor povestí viažucich sa k niektorým z našich najznámejších hradov, obohatené o maľby, či dobové fotografie. Príjemné a nenáročné čítanie, ktoré rád čítam pred návštevou hradu a považujem to ako zaujímavý doplnok k praktickým informáciám.

04.04.2022 4 z 5

Biele: Ľadový ostrov Špicbergy Biele: Ľadový ostrov Špicbergy Ilona Wiśniewska

Nemožno poprieť, že je knižka zaujímavá, avšak čakal som niečo odlišné. Bezpochyby sú v nej pozoruhodné informácie o živote na Špicbergoch, no necítil som z čítania tú správnu atmosféru. Čakal som určite viac faktov z každodenného života, obohatených zaujímavými príbehmi. Špicbergy sú miestom, ktoré má určite na podobné príbehy obrovský potenciál, pár nám ich kniha aj predstavila, je ale zároveň dôležité ich pútavo prerozprávať.

01.02.2022 3 z 5

Křížové výpravy Křížové výpravy Antony Bridge

Nekomplikovane a populárne podaná stručná história križiackych výprav pomôže problematike porozumieť i tým, ktorí o nej nemajú hlbšie znalosti. Ako základ pre štúdium križiackych výprav určite odporúčam.

21.12.2020 5 z 5

Rytier a jeho kráľ Rytier a jeho kráľ Daniela Dvořáková

Knižku nazývajú i Bibliou uhorského stredoveku a mne neostáva iba súhlasiť. Vskutku výnimočné a veľmi hodnotné dielo plné viac či menej známych faktov, obohatené o mnoho zaujímavostí. Text bohato doplnený dobovými obrázkami nám podrobnejšie približuje život v Uhorsku v období vrcholného stredoveku. Dozvedáme sa viac o každodennom živote uhorskej šľachty, čo jedli, ako sa obliekali, ako bývali no napríklad i to ako doboví lekári liečili. Autorka sleduje konkrétne pôsobenie rodu Stiborovcov v Uhorsku, no popritom nám predstavuje spoločenské usporiadanie v kráľovstve, mocenské boje vplyvných magnátskych rodov, či vzťah kráľa a šľachty. Knižku môžem odporučiť všetkým, ktorí sa o stredovek hlbšie zaujímajú a chcú sa dozvedieť niečo viac ako iba holé fakty.

02.10.2020 5 z 5

Ohňom a mečom 2 Ohňom a mečom 2 Henryk Sienkiewicz

Pokračovanie príbehu našich hrdinov sa tentokrát nesie v trochu rozvláčnom tempe. Veľká časť druhého dielu je venovaná bojovým udalostiam, no neboli napísané tak pútavo aby ma dokázali pohltiť, ba skôr ma nudili. No príbeh ako celok, popis charakterov jednotlivých postáv a najmä záver knihy boli skvelé.

26.03.2020 4 z 5

Matrionina chalupa Matrionina chalupa Alexandr Isajevič Solženicyn

Solženicyn sa s hrdinami svojich diel nemazná a nie je tomu inak ani v prípade Matrioninej chalupy. Jednoduchý príbeh odohrávajúci sa na zapadlom ruskom vidieku, ktorého väčšiu časť tvoria spomienky strenky Matriony zaujme svojou surovou autentickosťou. Vtiahne do atmosféry tvrdého života človeka, ktorý ostal žiť sám v polorozpadnutej chalupe, človeka, ktorý prežil ťažký život a skúsil mnoho útrap, no napriek tomu to v ňom nezahubilo prirodzenú dobrotu.

21.12.2019 5 z 5

Železnica Železnica Juhani Aho

Dnešnému čitateľovi sa môže tento jednoduchý príbeh o bezdetnom páre starčekov, ktorí nikdy predtým nevideli železnicu a jedného dňa sa rozhodli ísť sa ňu pozieť zdať úsmevný, no Aho tu tak pekne a autenticky opisuje myslenie a život vtedajšieho jednoduchého dedinského človeka, že si knižku ihneď obľúbite.

30.10.2019 5 z 5

Dalo sa tak vôbec žiť? Dalo sa tak vôbec žiť? Cécile Vaissié

K Bogorazovej som sa dostal až cez jej manžela Anatolija Marčenka a jeho biografické dielo Žij jako všichni. Podobne ako u Marčenka aj Bogorazova nám predstaví hrozivé svedectvo o tom ako sovietsky režim zaobchádzal s tými, ktorí sa rozhodli nemlčať a aj napriek tvrdým represiám a s malou nádejou na to, že budú vypočutí a nebodaj niečo zmenia sa postavili na odpor.

24.10.2019 5 z 5

Současný politický extremismus a radikalismus Současný politický extremismus a radikalismus Jan Charvát

Okrem toho, že knižka približuje charakteristické črty extrémnych prúdov etablovaných na politickej scéne je výborné, že sa zaoberá aj extrémnymi prúdmi v prostredí undergroundu, povedzme skinheads, anarchisti, punk či národno socialistický black metal. Čitateľovi tak aspoň v skratke priblíži aj menej známe sféry extrémistickej činnosti.

22.10.2019 5 z 5

Poslední souboj Poslední souboj Eric Jager

Mám veľmi rád knihy, ktoré sú založené na reálnych udalostiach a zároveň má človek dojem, akoby čítal román. Posledný duel, dalo by sa s trochou nadsadenia povedať, je taký rytiersky román napísaný samotným životom. Je obdivuhodné, koľko si dal Eric Jager práce so zozbieraním a zosumarizovaním faktov z dobových zdrojov, ktoré sú mnohokrát tendenčné a skreslené a treba s nimi pracovať opatrne. Okrem toho dokázal všetky tieto informácie pretaviť do pútavého štýlu prerozprávania, až má čitateľ skutočne dojem, že číta beletriu. Popis prípravy a samotného duelu poskytuje precízny obraz o tom, ako taký stredoveký zápas na život a na smrť vyzeral. Najmä tým je kniha výnimočná.

11.03.2024 5 z 5