Rytier a jeho kráľ

Rytier a jeho kráľ https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128767/bmid_rytier-a-jeho-kral-9AA-128767.jpg 5 16 3

Sonda do života stredovekého šľachtica s osobitným zreteľom na územie Slovenska "Rytier a jeho kráľ" je jedinečná, v slovenskej historiografii prvá kniha, ktorá rozpráva o šľachte v stredoveku, o jej bojoch, hrdinstvách i zradách, o hradoch a o živote, ktorý sa nich odohrával – a to všetko na podklade pôvodného archívneho, doteraz zväčša neznámeho materiálu. Je to rozprávanie o legendami opradenom rytierovi, ktorý sa cez Beckov a svojho šaša dostal aj do historického vedomia Slovákov, žiaľ, v neuveriteľne skreslenej podobe – ako krutý a rozmarný pán. Stibor Daniely Dvořákovej je celkom iný, ušľachtilý, hrdinský, ochranca vdov, sirôt a starých ľudí, navyše zakladateľ stiborovskej dynastie, ktorá zohrala významnú úlohu nielen v dejinách Slovenska, ale aj celého Uhorska, ba aj Poľska. V poľskom historickom vedomí hrá Stibor úlohu hrdinu. K jeho osobe sa viaže povesť ako zachránil svojho kráľa pred Turkami a potom skočil na koni oblečený v brnení do Dunaja a preplával ho. Autorke knihy Rytier a jeho kráľ sa podarilo zistiť, že táto na prvý pohľad fantastická historka (brnenie vážilo vyše 50 kilogramov) má reálne jadro. V knihe je celý rad aj ďalších príbehov a faktov, ktoré zobrazujú život stredovekého šľachtica na území Slovenska v reálnej, rôznymi schémami neskreslenej podobe.... celý text

Arcticus
02.10.2020 5 z 5

Knižku nazývajú i Bibliou uhorského stredoveku a mne neostáva iba súhlasiť. Vskutku výnimočné a veľmi hodnotné dielo plné viac či menej známych faktov, obohatené o mnoho zaujímavostí. Text bohato doplnený dobovými obrázkami nám podrobnejšie približuje život v Uhorsku v období vrcholného stredoveku. Dozvedáme sa viac o každodennom živote uhorskej šľachty, čo jedli, ako sa obliekali, ako bývali no napríklad i to ako doboví lekári liečili. Autorka sleduje konkrétne pôsobenie rodu Stiborovcov v Uhorsku, no popritom nám predstavuje spoločenské usporiadanie v kráľovstve, mocenské boje vplyvných magnátskych rodov, či vzťah kráľa a šľachty. Knižku môžem odporučiť všetkým, ktorí sa o stredovek hlbšie zaujímajú a chcú sa dozvedieť niečo viac ako iba holé fakty.

Petok
18.03.2020 5 z 5

Super kniha

Martin1974
27.02.2019 5 z 5

Podrobný pohľad do života ľudí v stredoveku, do všetkého, čo sa ich života týkalo. Ako milovník histórie som z tejto knihy nadšený..