Arcticus Arcticus komentáře u knih

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Čítanie pre otrlé povahy. Uznávam, že nie každý dokáže knihu dočítať a mnohých môže pobúriť. No svojim spôsobom je to dielo hodnotné minimálne ako ukážka rôznych typov sexuálnych úchyliek.

23.10.2019 4 z 5

Kronika a činy polských knížat a vládců Kronika a činy polských knížat a vládců Gallus Anonymus

Ku Gallovej Anonymovej kronike som sa dostal po tom ako som prečítal Dějiny Polska z edície Dějiny států od NLN teda som už čo to zo stredovekých dejín Poľského kráľovstva poznal. Kronika je písaná typickým stredovekým štýlom a teda ako to už v prípade stredovekých kroník býva je tam množstvo faktov viac či menej skreslených a zveličených. Aj napriek tomu je to však veľmi príjemné a zaujímavé čítanie. Okrem známych udalostí, ktoré sú tu popisované môžeme prostredníctvo štýlu akým je písaná spoznať aj vtedajšie myslenie a vnímanie sveta.

23.10.2019 4 z 5

Antikrist Antikrist Friedrich Nietzsche

Veľmi náročná knižka, pri ktorej sa človek musí plne koncentrovať. Určite to nie je na čítanie pred spaním. Nietzsche v diele podrobil kresťanstvo naozaj tvrdej a na tú dobu nevídanej kritike. Po prečítaní som sa iba utvrdil v tom, že akékoľvek náboženstvo (ak teda už niekto v nejakého boha/bohov verí) by malo ostať čiste v rovine hlboko osobnej. Všetky možné prejavy náboženstva navonok a nebodaj nútenie náboženských dogiem druhým je iba zabíjanie kritického a slobodného myslenia.

Válka Mohykánů Válka Mohykánů Josef Opatrný

Výborná kniha o v našich končinách nie príliš známych udalostiach Sedemročnej vojny na Americkom kontinente. Vôbec nenudí, fakty sú spracované pútavo a obohatené o množstvo zaujímavostí.

Kráľovstvo Slovanov Kráľovstvo Slovanov Pop Dukljanin

Aby som dokázal verifikovať tvrdenia v nejakom diele, ktoré chcem považovať za relevantný zdroj, je nutné podrobiť ho hlbšiemu preskúmaniu, pristupovať k nemu kriticky, vidieť veci v širších súvislostiach, ako napríklad obdobiu, v ktorom vzniklo. To je v tomto prípade vysoko nedostačujúce. Citácie pod čiarou a odvolávanie sa na iných autorov, či historické texty mi príde príliš povrchné, ťažko overiteľné a nekritické. Už po pár stranách mi bolo jasné, že sa exaktnej analýzy textu nedočkám. Isteže, výklad dejín nie je vždy jednoznačný a o to viac je nutné čerpať z maximálneho možného množstva zdrojov. Neobmedzovať sa iba na dobové dokumenty, ktoré ako dobre vieme bývajú veľakrát tendenčné, no je nutné brať do úvahy aj poznatky z iných vedných odborov. Okrem toho moderné technológie sú nám dnes neoceniteľným pomocníkom a odkrývajú doposiaľ nepoznané.

Čítal som napriek tomu ďalej. Dočítal som sa viac a viac tvrdení protichodných s tými, ktoré sú vo vedeckých kruhoch prijaté a verifikované. Napríklad, že mnoho germánskych kmeňov bolo vlastne slovanských, alebo, že akýsi Jaromír, syn rujanského vládcu Vitislava vládol niekedy (zrejme) v druhej polovici 10teho storočia ako dánsky kráľ ... Harald I Modrozub, či Sven I Rozčesnutá brada sa niekde asi stratili. Zvláštností pribúdalo a mne to nedalo a začal som hľadať, kto je vlastne autor prekladu.

Po vypočutí si pár prednášok mi došlo, že je pán autor ďalším z tých, ktorí kĺžu niekde po povrchu, vyberajú si iba informácie, ktoré sa im hodia a zámerne ignorujú fakty, ktoré im do kontextu nepasujú.
Najúsmevnejšie mi prišli etymologické vysvetlenia výrazov a mien. Tak napríklad meno Alexandra Veľkého údajne vychádza zo slovanského Lesandar, alebo lesa dar. Alebo španielske slovo caballero má pôvod v slovanskom slove kobyla.
Nechcem tu však písať o autorovi prekladu, o tom si každý môže informácie dohľadať a utvoriť názor sám.
Čo som si vypočul a dočítal sa mi určite pomohlo dotvoriť si obraz a dalo odpoveď na štruktúru prekladu.

Jednu hviezdu aspoň dávam za to, že ma kniha donútila hľadať hlbšie. Nedokážem ju ale z dôvodov vyššie uvedených považovať za relevantný zdroj.

08.01.2023 1 z 5

Vikingové - sága tří staletí Vikingové - sága tří staletí Johannes Brøndsted

Hoci od vydania knihy uplynulo mnoho rokov a poznatky a výskum sa odvtedy posunuli, je tu stále mnoho cenných a zaujímavých informácii. Oceňujem najmä široký záber a pohľad na rôzne sféry života Severanov. Neoboznamujeme sa tak iba s notoricky známymi vikingskými výpravami a ich príčinami, no dozvedáme sa mnoho i o myslení ľudí, kultúre, umení, architektúre, pohanskej viere ... Možno odporučiť či už pre čitateľa, ktorý sa v problematike neorientuje, no rovnako tak určite svoje znalosti doplní aj čitateľ problematiky znalý.

01.12.2022 5 z 5

Ak by som mal definovať to, čo najviac obidve diela vystihuje, tak je to predovšetkým autentickosť. Pocity a udalosti sú opísané tak verne a detailne, že dokážu vtiahnuť do deja a umožnia prežiť príbeh, akoby sme boli priamo jeho súčasťou. Príbeh generácie, ktorá zbytočne stratila najkrajšie roky života. Mladíci, ktorí sú priamo zo školských lavíc vrhnutí do vojnového besnenia skôr, než vôbec okúsili život. Udalosti na bojisku Remarque popisuje tak živo a drsne, že to dokáže s čitateľom pohnúť ešte aj dnes, v dobe, kedy zobrazenie násilia, nie je nič výnimočné. Tí, ktorí tie hrôzy so šťastím prežili, ešte ani zďaleka nezvíťazili. Mnohí stratili schopnosť adaptovať sa na život v tak túžobne očakávanom miery. To, čo prežili ich natoľko poznačilo, až zrazu prichádzajú na to, že nedokážu žiť. Práve o tom pojednáva druhá časť Cesta späť. Je to cesta, ktorá je vlastne bez cieľa, bez nádeje, bez istoty.

06.09.2022 5 z 5

Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Peter Pišťanek

Pišťanek opäť ukázal svoje nadanie na dokonalý opis rôznych podivínov, exótov, lumpenproletárov a iné "živly", ktoré sú bežným koloritom snáď každého mesta (a nielen). Tristné prostredie kde sa tieto živly pohybujú je zároveň studnicou inšpirácie autora, ktorý do neho dokáže zasadiť množstvo vtipných (viac či menej pravdivých) príbehov. Okrem príbehov z Drevenej dediny pri bratislavskom hotely sledujeme i príbeh slovenského amerikána, ktorý po pár rokoch v júesej skoro zabudol rodný jazyk a myslí si, že mu doma všetci padnú k nohám, či jeho dávneho kamaráta "falošného liečiteľa". Okrem toho sa v knihe objavujú i známe postavy z prvého dielu, ktoré sa pretĺkajú životom a snažia sa naplniť svoje sny. Niekomu sa to podarí, niekomu nie. Drsný jazyk, s nikým sa nemaznajúce prostredie, kde prežijú tí najsilnejší, kopec vtipných príhod, komu sa páčil prvý diel Rivers of Babylon sa určite bude páčiť aj Drevená dedina.

14.07.2020 5 z 5

Kacířka Kacířka Bernard Cornwell

V poslednej časti trilógie som mal pocit, akoby autor chodil okolo horúcej kaše až konečne našiel spôsob ako celé hľadanie grálu ukončiť. Kým zasadenie príbehu v predošlých dvoch dieloch do skutočných historických udalostí bolo presne to čo ma najviac bavilo, posledný diel je už iba akýmsi fiktívnym zakončením celého diela. Práve preto som vo svojom hodnotení tentokrát jednu hviezdičku odobral. Ani to však nič nemení na tom, že aj posledný diel je napísaný skvelým, pútavým štýlom. Detailné a pravdivé opisy spôsobu boja, kedy som sa dokázal úplne vžiť do situácie zvláda Cornwell bravúrne. Hlavne opis celej procedúry prípravy a streľby z v tej dobe ešte nie príliš používaného dela je veľmi zaujímavý a poučný.

14.02.2020 4 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Po prečítaní prvého dielu trilógie som ostal veľmi milo prekvapený. Nečakal som, že si prečítam zaujímavý príbeh obyčajného anglického lukostrelca, ktorý je navyše zasadený do skutočných historických udalostí, ktoré autor ešte k tomu opisuje naozaj verne. Niekomu možno detailné opisy bitiek prídu nezaujímavé, no pre mňa ako nadšenca zaujímajúceho sa o stredovek to bol perfektný zážitok. Najmä veľké vyvrcholenie bitkou pri Kresčaku, kde by som neznalým odporučil vyhľadať si mapu s rozložením vojsk na bojisku pre ľahšiu orientáciu, je rozpísané dokonale. Pri čítaní som sa dokázal úplne vžiť do deja a predstaviť si čo sa odohrávalo pred zrakmi dobového účastníka. Čo hodnotím vysoko pozitívne je, že autor postavil príbeh na obyčajnom radovom bojovníkovi, žiadna prehnaná romantika ani zbytočné klišé. Thomas nie je žiadnym super hrdinom s dokonalými schopnosťami a práve tým si získal moje sympatie. Verím, že rovnako výborné budú aj ďalšie diely trilógie.

Na záver si dovolím možno takú malú zaujímavosť, ktorá pretrvala dodnes, má údajne pôvod v Storočnej vojne a súvisí práve so slávnymi anglickými lukostrelcami. V Británii sa za urážlivé gesto považuje keď na niekoho ukážete vystrčený ukazovák a prostredník, avšak dlaňou otočenou k sebe (nie ako v prípade Victory). Vysvetľuje sa to ako že niekoho posielate medzi ženské nohy a prsty práve predstavujú rozkročené nohy, no v Británii som sa dozvedel aj iné vysvetlenie pre toto hanlivé gesto. Údajne sa týmto gestom z diaľky posmievali anglickí lukostrelci svojim francúzskym sokom, ktorí anglickým zajatcom práve tieto dva prsty utínali, aby im znemožnili strielať z luku.

01.01.2020 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Musím priznať, že síce sú v knihe občas nudne obsiahle nezáživné pasáže má pre mňa určité kúzlo. Po svojej babičke mám obidva diely s nádhernými ilustráciami Gustava Dorého, ktoré mi pri čítani dodávali ten pravý pôžitok z knihy.

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Toľkokrát omieľaná téma nórskeho black metalu sa dostala aj do beletrie. Fiktívny príbeh, ktorý je založený na niektorých udalostiach, ktoré sa v Nórsku na začiatku 90tych rokov skutočne udiali je sondou do duše dospievajúceho mladíka, ktorý ako to už býva chce zapadnúť do party a ako sa to v black metalovom prostredí niekedy pejoratívne označuje byť "true and pure".

Kamoš obor Kamoš obor Roald Dahl

Ako chlapec som miloval rozprávky Roalda Dahla, trochu desivé, no hlavne originálne. Práve Kamoš obor bola mojou najobľúbenejšou.

Rivers of Babylon Rivers of Babylon Peter Pišťanek

Parádny tragikomický pohľad do sveta tesne porevolučného Československa.

22.10.2019 5 z 5

Čierna kráľovná Barbora Celjská Čierna kráľovná Barbora Celjská Daniela Dvořáková

Daniela Dvořáková ma neprestáva príjemne prekvapovať. Všetky knihy, ktoré som doposiaľ prečítal sú úžasné. Dozvedel som sa opäť mnoho nových informácii, ktoré ostávajú ukryté niekde medzi riadkami kroník a dobových dokumentov. Zároveň je monografia o Barbore Celjskej príkladnou ukážkou toho, ako dokážu cielene a nie úplne pravdivé informácie pokriviť reputáciu a vytvoriť vymyslenú legendu. Autorka výborne, systematicky pracuje s dostupnými zdrojmi a snaží sa vyvrátiť zaužívané domnienky. Zároveň ale nerobí jednoznačné závery a necháva tak priestor na polemiku. Koľko len takých nepravdivých legiend o postavách našej histórie vzniklo a prežíva dodnes. Okrem vynikajúceho obsahu je zároveň zážitkom i celkový vizuál knihy. Nádherná obrázková príloha vhodne dopĺňa text a perfektne dotvára atmosféru.

06.09.2023 5 z 5

Sága Vikingov Sága Vikingov Peter Brent

Pomerne náročné čítanie. Oceňujem členenie na kapitoly, ktoré sa vždy venujú pôsobeniu Severanov v konkrétnej oblasti, no nejde ani tak o nejakú hlbšiu analýzu - kultúrny a spoločenský vplyv, ako skôr o popis mocenského pôsobenia a dobrodružných výbojov . Autor sa síce snaží textu dodať akúsi epickosť, no veľakrát som sa strácal v tom množstve mien a udalostí. Mal som pocit, akoby príliš rýchlo skákal z udalosti na udalosť, kvôli čomu som mal mnohokrát problém sústrediť sa a pamätať si súvislosti

22.12.2022 3 z 5

Splněný sen majora Rogerse: Cesta Lewise a Clarka k Pacifiku Splněný sen majora Rogerse: Cesta Lewise a Clarka k Pacifiku Josef Opatrný

Keď som kedysi prečítal Válku Mohykánů kniha ma veľmi nadchla a bavila. Nepochyboval som, že podobným zážitkom bude i táto kniha. S miernym sklamaním však musím priznať, že mi miestami myseľ utekala od textu. Možno je to tým, že nepoznám dejinné súvislosti podrobnejšie a ťažšie sa mi tak orientovalo. No na druhej strane som sa dozvedel mnoho zaujímavých informácii. Bavila ma predovšetkým posledná zhruba tretina knihy, ktorá je venovaná samotnému priebehu výpravy. Tu už sú fakty podané zároveň dobrodružne a to je presne to, čo ma tak veľmi bavilo aj na Válce Mohykánů.

01.11.2022 4 z 5

Dejiny Slovenska Dejiny Slovenska Dušan Kováč

Hoci sú niektoré pasáže značne zostručnené, myslím si, že ako celok ponúka knižka obstojný a nezaujatý pohľad. Oceňujem objektívne i kritické zdôvodnenie udalostí, ich príčin a následkov. Škoda, že sa viac priestoru nevenuje obdobiu stredoveku, ktoré ma práve zaujímalo najviac.

19.10.2022 4 z 5

Kolymské denníky Kolymské denníky Jacek Hugo-Bader

Príbehy z miest, kde sú extrémne podmienky prežitia ma vždy veľmi zaujímali a bavili. Na ďalekom ruskom východe však okrem neľútostného počasia dlhé desaťročia ovplyvňovala životy ľudí i totalitná ideológia štátnej moci a pracovné tábory. Práve tie tu zanechali stopu, ktorá je citeľná dodnes. Štátny režim sem vysídľoval nepohodlných ľudí, ktorí si prešli peklom. A ak to peklo aj prežili, mnohí z nich boli nútení ostať tu aj po odkrútení si trestu. Dodnes tu žijú ľudia, ktorí sú buď potomkami bývalých väzňov, alebo sami zakúsili krutosť gulagu. Jacek Hugo-Bader sa odhodlať na dlhú cestu z Magadanu až do Jakutska a prináša nám príbehy ľudí, ktorých po ceste stretol. A sú to príbehy skutočne zaujímavé a pútavé. Od alkoholom opojených zlatokopov, arogantných zbohatlíkov, bývalých väzňov gulagov, vodičov kamiónov, až k na perifériu vytláčaným pôvodným sibírskym obyvateľom. Na ceste stretáme skutočne pestrú zmes ľudí, ktorí vyrozprávali svoje obyčajné-neobyčajné životné príbehy. Kniha sa naviac číta perfektne a je napísaná veľmi pútavo, až je ťažké čítanie prerušiť a knihu odložiť :)

08.11.2021 5 z 5

Putovanie po hradoch slovenských Putovanie po hradoch slovenských Rudolf Mladý

S podobnou publikáciou som sa na našom trhu ešte nestretol a som veľmi milo prekvapený. Knižka je výborným spoločníkom pre plánovanie návštev hradov a najmä odkrývaní lokalít, kde v minulosti stáli viac či menej známe hrady, hrádky alebo drevené opevnenia a sú dnes dávno zabudnuté. Sám som objavil niekoľko lokalít vo svojom blízkom okolí, o ktorých som ani netušil, že tu v minulosti stálo opevnenie. Jednotlivé lokality sú zoradené abecedne, ku každej je mapka s vyznačenou prístupovou cestou a fotografie priamo z miesta. Na začiatku knižky sú tiež informácie s vysvetlivkami a mapky jednotlivých krajov s vyznačenými miestami, kde sa ktorá lokalita nachádza.

17.09.2021 5 z 5