Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina

Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29631/rivers-of-babylon-alebo-drevena-dedina-29631.jpg 4 61 11

Rivers of Babylon série

Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina je voľné pokračovanie debutového románu Petra Pišťanka. Autor v ňom predviedol to, čo sa už v náznakoch dalo zistiť v jeho predchádzajúcej tvorbe - motivické a najmä personálne prepájanie jednotlivých príbehov samostatných textov. Rivers of Babylon II nie je len pokračovaním a rozvíjaním osudov hrdinov prvého autorovho románu, ale zároveň nadväzuje aj na novelu Muzika z knižky Mladý Dônč. Do popredia sa dostáva jej hlavný hrdinovia (Martin Junec) avšak i postavy, ktorých výstupy mali v prvej časti len epizódny charakter. Ústredný protagonista z prvého románu Rácz sa tu už iba mihne.... celý text

Majto
02.02.2024 5 z 5

To, čo mi liezlo na nervy v prvom dieli, tu našťastie absentuje, tak som sa mohol nechať unášať dejom bez zbytočných nepríjemných dojmov. Aj sme sa stretli s postavami z minulosti... Bez zbytočných kŕčov a kecov: som spokojný.

LittleAndy
05.12.2022 5 z 5

Pokračovanie Riek Babylonu nadviazalo na svoj prvý diel a neostalo mu nič dlžné. Najsilnejšími stránkami knihy sú jej štýl a obraz doby.
Autor sa veľmi dobre pohral so slovenským jazykom, nešetril expresivitou, experimentálnymi výrazmi či celkovo zvládnutou štylizáciou. Vzniká tak množstvo úsmevných, ba vyložene smiešnych situácií. Mám pocit, že preklad do akéhokoľvek jazyka nikdy úplne nevystihne tón, akým to autor podal.
Obraz doby možno oceniť najmä s odstupom času. Ponúka opis Bratislavy krátko po novembrovej revolúcii spolu s bizarnými postavami a postavičkami, ktoré sa s nástupom nového demokratického režimu snažia nájsť všemožné cesty, ako zbohatnúť, a vo svojej snahe idú aj cez mŕtvoly.
Autor parodicky a s nadhľadom zachytil spôsoby menej či viac ambicióznych postáv, ktoré sa až nepríjemne podobajú skutočným príbehom. Erotika všetkému dodávala grády a skutočne hodnotné dielo z toho urobili explicitné i skryté odkazy, ktoré autor zvýraznil najmä v závere.

Radoľa
22.10.2021 5 z 5

O hodnotení dvojky Babylonských riek u mňa stačí jediné: kdekoľvek knižku po čase otvorím a začítam sa do nej, za chvíľu sa nahlas rehocem. Údernejšie a humornejšie než jednotka. A to už je čo povedať!!!

Ako časť za celok pripomeniem jednu geniálnu scénku. Starý, životom a monotónnou prácou zodretý pán Mešťánek, z tehliarskej kolónie na kraji mesta sa vyberie za svojím synom Fredy Špáršvajnom zaniesť mu do práce v obedári jeho obľúbené dukátové buchtičky, preliate štedrou dávkou voňavého vanilkového krému. Dozvie sa pritom veci nevídané!

ViktorieMars
19.09.2021 4 z 5

Stejně jako první díl se knížka parádně četla, ovšem tato byla více zaměřená na sex a to vůbec nevadilo. První díl byl pro mě akorát trochu víc zajímavý.

Ivan F
25.12.2020 5 z 5

Ešte lepšie než prvý diel, vo všetkom - v štylistike, v príbehu, v použitých vulgarizmoch zdôrazňujúcich podstatu vypovedaného, v opísaných (ne)charakteroch, v ... vo všetkom. Najobludnejšie na tom celom je to, že drevená dedina naozaj existovala takmer uprostred centra a bolo mi z toho vždy na grc, keď som šiel okolo. Možno ak by som bol miestny, by som si zvykol, ale ako občasný návštevník frustrovaný z toho, čo musia vidieť turisti - no ťažko sa mi to predýchavalo. No a k tomu množstvo stratených existencií, producírujúcich sa okolo zabryndaných stolov, ktoré mi Pišťanek pripomenul. Ako doplnok koloritu boli odpadkové koše pretekajúce premastenými táckami so zvyškami horčice, no hnus. Ktovie, či sa tam autor aj nezastavil na samoser a klobásu utopenú v prepálenom tuku, v ktorom sa predtým piekla a nepodiškuroval s indivíduami a nezobral si inšpiráciu. Okrem toho blízko hlavnej stanice je "bordel", ktorý vidno z okna vlaku - len ten bičík v znaku nie je.

Allla9
04.10.2020 5 z 5

Za mě knížka nemá chybu. Bavila jsem se.

Arcticus
14.07.2020 5 z 5

Pišťanek opäť ukázal svoje nadanie na dokonalý opis rôznych podivínov, exótov, lumpenproletárov a iné "živly", ktoré sú bežným koloritom snáď každého mesta (a nielen). Tristné prostredie kde sa tieto živly pohybujú je zároveň studnicou inšpirácie autora, ktorý do neho dokáže zasadiť množstvo vtipných (viac či menej pravdivých) príbehov. Okrem príbehov z Drevenej dediny pri bratislavskom hotely sledujeme i príbeh slovenského amerikána, ktorý po pár rokoch v júesej skoro zabudol rodný jazyk a myslí si, že mu doma všetci padnú k nohám, či jeho dávneho kamaráta "falošného liečiteľa". Okrem toho sa v knihe objavujú i známe postavy z prvého dielu, ktoré sa pretĺkajú životom a snažia sa naplniť svoje sny. Niekomu sa to podarí, niekomu nie. Drsný jazyk, s nikým sa nemaznajúce prostredie, kde prežijú tí najsilnejší, kopec vtipných príhod, komu sa páčil prvý diel Rivers of Babylon sa určite bude páčiť aj Drevená dedina.

petgona
09.06.2018 5 z 5

Obe casti, boli pre mna absolutne fascinujuce, az hypnoticke. Tak neuveritelne obmedzeni ludia ale zaroven desivo schopni, akych Pistanek vykreslil, snad ani nemozu existovat. Necita sa to uplne najjednoduchsie, aspon mne nie, ale neda sa od toho odtrhnut.

Koka
24.05.2013 5 z 5

Mártin Džúnek a Panicska - to sú literárne postavy, ako má byť! Celé bratislavské podsvetie ako vyšité. Opis založenia SM klubu pôsobí tak autenticky, akoby ho sám autor prevádzkoval. Hnusné a neodolateľné čítanie.

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Dvojka bola super ... o trojke to už povedať nemôžem.

Komnenos
30.11.-0001 5 z 5

Úspešné pokračovanie hrdinov jednotky, najmä Alfréda Mešťánka.

Kniha Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina je v