anna2328 anna2328 komentáře u knih

Dům hedvábí Dům hedvábí Anthony Horowitz

Skvělá pocta A. C. Doylovi, výborně vystavěná zápletka od začátku do konce. Dvě vyústění, obě dvě stejně překvapivé. Lákavý obraz společenských rozdílů a mravního úpadku zdánlivě šedivé viktoriánské Anglie. Dědicové práv A. C. Doyla rozhodně neprohloupili, že svěřili důvěru právě tomuto spisovateli. Pokud si chcete u něčeho odpočinout a zároveň se nechat unášet napínavým, avšak ne dějově chudým příběhem, vřele doporučuji.

14.10.2017 5 z 5

Vyčuraná máma Vyčuraná máma Laurie Kilmartin

Dokonalá, válela jsem se smíchy, asi jsem ji měla přečíst než jsem porodila :-D

17.08.2017 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Příběh, který skrývá hon na ovci, je mysteriózním skrytým historickým dramatem. Vyprávění v ich formě je napínavé, smutné i vtipné zároveň s magickými prvky. Teprve doslov dodal celé knize skrytý význam, který jsem jako čtenář plně nepochopila (cele se neorientuji v japonské historii). Asi nejlepší Murakamiho dílo, které jsem četla. Vřela doporučuji

15.06.2017 5 z 5

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

Oproti jiným McEwanovým knihám se mi kniha nečetla moc dobře, příběh nebyl tolik napínavý, jak jsem od autora zvyklá. Příběh mě nevtáhl, nebyla jsem mu schopná uvěřit nebo si dokonce najít někoho, s kým budu sympatizovat. Když se to u knihy nepovede, mám vždycky problém se s ní ztotožnit. Dost dobře nechápu, proč zrovna tento román dostal Man Brookrovu cenu, autor měl mnohem lepší kandidáty.

21.05.2017 3 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Stejně jak už jsem v hodnoceních četla, vybrala jsem si knihu pouze kvůli tomu, že jsem ji potřebovala do čtenářské výzvy. Autora mám ráda, četla jsem od něho Velkého géze a část Italské trilogie. Čínské dějiny (asijské obecně) mě nepřitahují, připadají mi nepochopitelně škrobené, rovněž asijská mentalita je mi záhadou. I když kniha líčí nepřeberné množství intrik, je do značné míry nudná. Vzorce se stále opakují, dojde k puči, ke svržení pučistů, k jejich popravě a na trůn se opět vrací čínská císařovna. Jediné, co mě na knize upoutalo bylo líčení jejího dětství a jejího přijetí ke trůnu. Rituály na císařském dvoře jsou strojené a upjaté. Stejně jako jsem nikdy nechápala vášeň pro čínské umění, nedokázala jsem zřejmě porozumět ani tajům čínské mysli, i když se ji Fabricius pokusil vysvětlit opravdu mistrně. Kniha mě vyloženě nudila, měla jsem obrovský problém ji dočíst, ale kvůli čtenářské výzvě jsem to nějak překonala.

21.05.2017 1 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Velmi pěkná sonda do českého školství těsně po revoluci, film jsem neviděla, takže nemám srovnání. Líbilo se mi střídání vypravěčských stylů i zařazené citáty. Brala jsem knihu jako oddychovou četbu, v tomto ohledu mě nezklamala. Jediné, co bych autorovi vytkla, je že konec prozradí velmi brzy.

07.03.2017

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Od Miloše Urbana jsem zvyklá na skvělou literární fabulaci, na děj, který vás chytne a nepustí až do konce. Kdybych si nevybrala knihu jako součást čtenářské výzvy, asi bych ji nedočetla. Kniha je pomalá, zbytečně zaplavená detaily z doby asanace starého židovského města. Chytlavých je asi posledních 50 stran, což je celkem smutné, protože většina čtenářů se po tak nudném úvodu ke konci ani nepropracuje. Zajímavé je také vykreslení poměrů panujícím v Josefově v době asanace starého města a prostředí tzv. vykřičených domů. To je však trochu málo. Autorův vztah k ženám je podobný jako vztah zákazníka v řeznictví k masu na krámě. Román mi trochu připomíná Pražský hřbitov od Umberta Eca, zejména svou rozvláčností a také tématy souvisejícími se židovskou kulturou, možným spiknutím apod. Celkově dávám palec dolů, autor umí i lepší kusy.

02.03.2017