Aladinka89 Aladinka89 komentáře u knih

Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty i laiky Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty i laiky Jan Poněšický

Na trhu je v dnešní době o tomto tématu mnoho lépe zpracovaných, obsáhlejších a čtivějších knih. Mně tato kniha prakticky nic nedala. Ale možná pro ty, kterým je tato problematika absolutně neznámá, může mít kniha nějaký smysl.

09.08.2016 2 z 5

Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč (a jak) psychosomatika funguje? Jarmila Klímová

V knize jsou cenné poznatky o psychosomatice a kniha určitě stojí za přečtení, ale já bych ji zařadilo do náročnější literatury. Na mě byly nějaké pasáže až příliš vědecké a jiné se, z mého úhlu pohledu, až zbytečně odkláněly od ústředního tématu. Ale autorka chtěla podle mě ukázat, že vše se vším souvisí. V čemž má nepochybně pravdu, jen pro čtenáře to pak může působit jako trochu nesourodé dílo.
Přesto si této publikace vážím, stejně jako si vážím jiných publikací tohoto zaměření, které napíší vystudovaní lékaři. Je příjemné vědět, že takových lékařů přibývá. Ale ve své podstatě, jak kniha praví, zodpovědnost za naše zdraví je jen naše, přehazovat ji na lékaře je zbabělost. Začněme u sebe.

04.08.2016 3 z 5

Most přes navždy Most přes navždy Richard David Bach

Miluji knihy, které jako by jen vypráví příběh o jedné lásce, a přesto říkají mnohem víc. Popisují celý svět a život každého jedince z perspektivy, které se lidstvo bude muset asi ještě dlouho učit. Perspektivy, ve které láska není jen slovo a krása není jen symetrie.

26.07.2016 4 z 5

Nemoc jako cesta Nemoc jako cesta Ruediger Dahlke

Kniha, kterou člověk může přečíst mnohokrát a stále v ní objeví něco nového.
Na rozdíl od jiných knih zabývajících se psychosomatikou se tato kniha neomezuje jen na výčet nemocí a jejich odůvodnění, ale snaží se čtenáři přiblížit způsob myšlení/náhledu na svět tak. Zabývá se mimo jiné problematikou polarity a jednoty, dobra a zla atd., což mohou být pro některé čtenáře hůř uchopitelné myšlenky.
Knihu určitě doporučuji, pro mě je to kniha, ke které se budu jistě ještě mnohokrát vracet.

26.07.2016 4 z 5

Samota Samota Natalio Grueso

"Pod hvězdami, i když jsou sebekrásnější, jsme nakonec všichni bezmocní a sami."

Krásná kniha. Nezabývá se samotou, která s sebou nese melancholii či smutek, ale samotou jako uměleckým dílem, jako příležitostí k pochopení sebe sama, k nalezení toho, co nás všechny lidi spojuje v jedno.
Vřele doporučuji.

10.01.2016 4 z 5

Prodavač snů Prodavač snů Augusto Cury

Na knihu jsem se moc těšila, ale byla pro mě spíš zklamáním. Jazyk postrádal jakékoli prvky umělecké tvorby, takže z mého úhlu pohledu šlo o předání zprávy/poselství, ale forma zde byla již sekundární. Občas mi nějaké pasáže přišly trochu naivní, ale přesto všechno se v té knize dají objevit nějaké hodnotné myšlenky. Celkově mě kniha nenadchla, ale ani to nebyla úplná ztráta času. Jen asi potřebuji knihy, které jdou více do hloubky. Tady se mi zdá, že se autor snaží oslovit co největší publikum, zprostředkovat své "poselství" co největšímu počtu lidí. A z toho pro některé lidi vznikají trošku nudnější pasáže.
Všeobecně ale knihu doporučuji. Jen se mi v tomto případě potvrdilo, že není dobré mít velká očekávání.

03.01.2016 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Odpočinková kniha, která staví na stereotypech a černobílém pojetí světa. Muž - nedoceněný a utlačovaný chudák, na kterého žena, zaměstnaná svou emancipací, nemá čas. Žena, která buduje a míří kupředu a oproti ní muž, který vzhlíží k minulosti a touží po konvenčním a tradičním manželství podle vzoru muže coby hlavy rodiny.
Vše je líčeno s trochou nadsázky a ostrého sarkasmu, autor sám si je, dle všeho, vědom své dětinskosti a nemužného chování, ale přesto od čtenáře vyžaduje alespoň náznak politování. Ačkoli je vypravěčem žena, celé vyprávění v knize se nese po vlnách stereotypního mužského machismu. Autor se občas zbytečně opakuje, ale v knize se najdou i zajímavé pasáže, které jdou hlouběji pod povrch dané problematiky (tedy alternativní vs konvenční způsob života).
Příjemná odpočinková četba, která, navzdory různým možným výtkám, stojí za přečtení.

29.09.2015 3 z 5

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Brad Stone

Poučné. Po přečtení knihy budete mít jasný obrázek o tom, na čem staví tato nadnárodní společnost. A je dost možné, že se vám z toho zvedne žaludek. Pokud tyto informace potřebujete mít, doporučuji k přečtení. Ale za odpočinkovou a příjemnou četbu bych to neoznačila.

28.09.2015 2 z 5