Ája27 Ája27 komentáře u knih

Vegetariánská kuchařka Vegetariánská kuchařka Karel Červený

Jedna z prvních kuchařek tohoto druhu, co mi přišla do ruky. Udala mi směr a do dnešního dne je v ní mnoho zajímavých receptů k využití.

Lékárna na dosah ruky Lékárna na dosah ruky Sergej Andrejev

Pro inspiraci dobrá, ale ne prostá zavádějících informací.

18.06.2018 3 z 5

Síla přírodní fermentace - Jedinečná chuť a léčivá síla živých kultur Síla přírodní fermentace - Jedinečná chuť a léčivá síla živých kultur Sandor Ellix Katz

Po pár stránkách i zapřisáhlý odpůrce kvašáků přemýšlí nad tím, kde pořídí soudek na zelí. :D
Dle mých znalostí kniha nabízí opravdu relevantní informace.

Kalendář / Zahradníkův rok Kalendář / Zahradníkův rok Karel Čapek

Zdá-li se Vám, že je vaše mluva nedostatečně rozvinutá, slovní zásoba chatrná a věty příliš jednoduché, vězte, že stačí ponořit se do Čapka. "Tedy náruživě a úsilovně chce, to se rozumí samo sebou: chce jenom sejmout chvojí a odkrýt kytky, rýt, mrvit, rigolovat, kopat, přerývat, kypřit, hrabat, rovnat, zalévat, množit, řízky dělat, ořezávat, sázet, přesazovat, přivazovat, kropit, přihnojovat, plet, doplňovat, vysévat, čistit, ostřihovat, zahánět vrabce a kosy, čichat k půdě, vyhrabávat prstem klíčky, jásat nad kvetoucími sněženkami, stírat si pot, narovnávat v kříži, jíst jako vlk a pít jako duha, chodit do postele s rýčem a vstávat se skřivánkem, velebit slunce a nebeskou vlažičku, ohmatávat tvrdé pupence, vypěstovat si první jarní mozoly a puchýře a vůbec široce, jarně a kypře po zahradnicku žít."
Jak já jej (to dílo) miluji! :)

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knížku jsem si přečetla, ještě než jsem ji měla za povinnou četbu, takže nedopadla jako Babička, na kterou díky tomu došlo až v dospělosti. S hrdinkou Leni jsem žila její příběh se slzičkami v očích i bez toho, abych tou dobou chápala, co za hrůzy se v době války dělo. Dobře napsaný příběh uvádějící mne jako dítě polehoučku do realit života.

Kryštof a Karel Kryštof a Karel Martina Drijverová

Četla jsem na konci prvního stupně a s Kryštofem jsem jeho příběh doslova odžila. Krásná dětská kniha. Rozhodně doporučuji. :)

Školní výlet a jiné povídky Školní výlet a jiné povídky Jaroslav Hašek

Hašek, Hašek a zase Hašek! Jeho brilantní jazyk český - pražský!

Útrapy vychovatele Útrapy vychovatele Jaroslav Hašek

Po Švejkovi druhá Haškovina, co jsem četla. Dodnes zanechala následky! :D

Lesní noviny Lesní noviny Vitalij Valentinovič Bianki

Jedna z mých oblíbených knih v dětství. I s její pomocí jsem poznávala svět kolem sebe. Odpověděla mi na mnoho otázek, na které jiní neměli čas! Dodnes jsem za ni ráda. :)

Psí sny a jiné povídky Psí sny a jiné povídky Jevgenij Ivanovič Čarušin

Dětství, co jiného k tomu říct! :)

Zelenina a bylinky v zahradě Zelenina a bylinky v zahradě David Gerald Hessayon

Přehledná, pro základní představu o udržitelném zahradničení dobrý start!

Encyklopedie bylin a koření Encyklopedie bylin a koření Nico Vermeulen

Přehledná pro laika hodně relevantních informací! Což se o všech rádoby populárně naučných knih dnes říct nedá! :)

18.06.2018 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Kostěj Nesmrtelný, Baba Jaga, carevič, Ivan,... velká Rus, velká srdce a velké činy, co dodat. ☺ Krásně se četla. ☺

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Dlouho tomu, co jsem ji jako dítě četla s očima dokořán. A po letech dětem s nostalgií a radostí. Dodnes utkvělé pasáže "Družstevní, to je všech. - Babičko, a proč si to vajíčko si nemůžu vzít, když je družstevní?" "Naše koza je mlsná. Vem akátovou větvičku a uvidíš, jak za tebou půjde." - nejsou to citace, ale význam odpovídá.

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

Četba pro pubertální holku jak vyšitá! :)

Hmyz je docela jiný Hmyz je docela jiný Marcel Safír

Jedna z mých velmi oblíbených knih o přírodě z mládí. Nejen fotografiemi, ale i textem dokázal autor zaujmout pubertální školačku a to je výkon hodný uznání. :) Dodnes ji občasně vezmu do ruky a když na zahradě či v přírodě uvidím běžníka kopretinového, vždy mi tato knížka vytane na mysli.

Konec starých časů Konec starých časů Vladislav Vančura

Ráda čtu staré texty, starší čeština plná příčestí je mi milá. Kniha mne obsahem nenadchla tak, jak bych čekala.
Nicméně může to být naladěním ducha, možná se k ní jednou vrátím a budu z ní unešená.

25.05.2018 4 z 5

Autorehabilitační sestava Autorehabilitační sestava Jana Kombercová

Léta tuto knihu již vlastním a používám. Dle mého unikátně a srozumitelně sestavená kniha pro potřeby cvičenců doma, ale i pro lektory rekondičních cvičení v zájmových sdruženích. Děkuji autorkám.

16.11.2017 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Povinná četba přečtená dobrovolně. Mluví za vše. :)

16.11.2017

Četla jsem někdy ve 12 letech jedním dechem. Můžu dát jedině palec nahoru. :)

16.11.2017 5 z 5