Ahmose Ahmose komentáře u knih

Niečo malé, čo každú chvíľu vybuchne Niečo malé, čo každú chvíľu vybuchne Paolo Cognetti

Spoločným znakom poviedok je, že mladé postavy niečo stratili, niečo im chýba, no zároveň nachádzajú lásku. Lásku k druhému, sebe samému, lásku k bohu a tým získavajú istým spôsobom nezávislosť od toho, čo ich ťaží. V knihe nechýba sugestívnosť, drsnosť a stret s krutou realitou. Štýl písania Paola Cognettiho je na slová pomerne strohý. Nedáva si veľa práce s vysvetľovaním okolností či opismi postáv. Necháva čitateľa nech si sám vytvorí obraz, ale miestami to môže chýbať. Smer, ktorým sa autor uberá nie je v každej poviedke jasný a z niektorých koncov som bol rozpačitý. Pristihol som sa, že častejšie premýšľam či vôbec správne chápem, čo chcel autor povedať. Je potrebné čítať medzi riadkami. Odporúčam, ak chcete skúsiť niečo iné, vystúpiť z svojej knižnej komfortnej zóny, ale sú na trhu lepšie zbierky poviedok.

13.05.2022 3 z 5

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Po Mechanickom anjelovi, ktorý sa mi páčil, som si myslel, že jeho pokračovaním nemôžem šliapnuť vedľa. Viac som sa mýliť nemohol. Celú dobu som mal pocit, že autorka tento diel napísala iba preto, lebo sa rozhodla, že chce aby táto séria bola trilógiou, pretože duológie predsa nie sú v móde. Dej sa od konca prvého dielu neposunul nikam. O svete sme nedozvedeli nič nové. O pôvode Tessy taktiež nie. Tessa nie len, že ostala naivná, ale navyše je aj zmätená, pretože sama nevie čo, respektíve koho chce. Pri milostných scénach som nestačil pretáčať oči. Hlavný záporák série nespravil taktiež nič. Nedozvedeli sme sa nič o jeho motívoch ani cieľoch. Akcia, ktorá prvému dielu dominovala je v tomto na nule. To minimum, čo sa v knihe stalo by sa pokojne zmestilo prerozdeliť medzi jednotku a trojku. Samozrejme, je to Cassandra Clare, takže je to napísané dobre, je to plynulé a číta sa to ľahko a rýchlo, ale... tento diel vám fakt nič nedá. Takže pokiaľ ste už prečítali všetko vo svojej knižnici, pozreli všetky seriály na Netflixe a nechcete si nechať vygumovať mozog reality show, ktoré ponúkajú naše TV stanice, tak to je presne ten čas, kedy je lepšie čítať toto ako nič. Žiaľ, ak chcete ako ja, len dočítať sériu, neostáva vám nič iné, len sa touto nudou prehrýzť. Dúfajme, že tretí diel bude lepší.

27.03.2022 2 z 5

Zabudnutý príbeh Zabudnutý príbeh Ján Spišiak

Zabudnutý príbeh je kniha, ktorá mi vzdialene pripomína príbeh Malého princa. Žánrovo sa jedná o filozofickú rozprávku pre dospelých. Je vidieť, že autor si dal pri písaní záležať a do príbehu vložil kus seba. Obsahuje veľké množstvo krásnych myšlienok a úvah na hlbšie zamyslenie. Autor nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti a preto mi z príbehu bolo miestami dosť smutno. Dynamika príbehu alebo skôr príbehov, pretože každá kapitola by sa dala považovať za samostatnú poviedku a tie dohromady tvoria celok, je pomalá. Tu sa dostávam k podľa mňa jedinému zásadnému problému, ktorý s knihou mám. Kapitoly dlhé niekedy viac ako 50 strán sú pre mňa príliš. Viem, že je to veľmi subjektívne, ale myslím, že žiadny čitateľ nekončí čítanie rád uprostred kapitoly. Je veľký rozdiel prečítať 50 strán na jeden záťah v nejakej youngadultovke (kde by som to tiež vytkol) a prečítať to isté v knihe tohto typu. Čo sa týka postáv, boli buď dobré alebo zlé, nič medzi, ale vzhľadom na žáner, je to úplne v poriadku. Zabudnutý príbeh, by som zhrnul ako bezpochyby pozoruhodnú knihu, ktorá sa v slovenskej literatúre nemá obdobu, ale určenú skôr pre pokročilejšieho, náročnejšieho čitateľa.

20.02.2022 4 z 5

Modlitba za krutých Modlitba za krutých Andrea Rimová

Moje prvé stretnutie s knihou autorky, ktorej vo vydavateľstve motýľ vyšlo už 11 kníh a zároveň prvé stretnutie so žánrom temná romanca. Na knihe sa mi najviac páči ako krásne autorka vykreslila postavy a medziľudské vzťahy. Dokázala vytvoriť charaktery, ktoré pôsobia skutočne a zároveň nie sú nudné. Myslím si, že vo vzťahoch, ktoré mala hlavná postava či už s rodinou, alebo priateľmi sa nájde nejeden čitateľ. Samotná hlavná postava Laury pôsobí veľmi autenticky. Ďalším veľkým plusom knihy sú krátke kapitoly, ktoré robia knihu veľmi plynulou a dynamickou.
Ak by som už mal niečo vytknúť, tak jedine možno trochu skrátiť časti, ktoré popisujú Laurino cestovanie a naopak dať trochu viac priestoru času, ktorý trávi Laura s Viktorom. Ale to je ozaj len drobnosť.
Čo sa týka celkového dojmu, tak prakticky počas celej doby čítania som mal pocit, že čítam príbeh, ktorý sa naozaj stal. Zápletku knihy som až do konca neodhalil, čo je len ďalší dôkaz toho, že autorka to mala skvele premyslené. Odporúčam!

03.05.2021 5 z 5

24 hodín v starovekom Ríme 24 hodín v starovekom Ríme Philip Matyszak

Toto je prvá kniha zo série 24 hodín v Starovekej knihe dejín. Na jeseň minulého roka som z tejto série čítal knihu 24 hodín v starovekých Aténach a tá sa mi páčila viac. Na knihe je vidieť, že autor s týmto konceptom ešte len začínal a nebol s nim ešte celkom zžitý. Samozrejme po stránke presnoti prezentovaných historických faktov si knihu netrúfam hodnotiť, nie som historik. Ale v porovnaní s Aténami mu niektoré z príbehov prišli napísané trošku ťažkopádne a kostrbato. Myslím si, že to bolo spôsobené tým, že autor sa snažil prednostne prezentovať historické fakty a beletrizovaná časť niektorých príbehov ostala miestami nedotiahnutá. Taktiež mi v knihe chýbala kapitola, ktorá by čitateľovi trochu osvetlila, ako fungovalo Rímske vojsko.
Každopádne aj napriek negatívam, ktoré kniha má, ju milovníkom starovekej histórie odporúčam. Stále totiž platí to, čo som písal aj minule. Toto je podľa mňa presne ten spôsob, akým by sa mala história učiť na školách.

21.04.2021 3 z 5

Na dvore z tŕňov a ruží Na dvore z tŕňov a ruží Sarah J. Maas

Na Dvore z trňov a ruží je prvý diel série na motív Krásky a Zviera so štipkou Popolušky a myslím, že ako úvodný diel postavil celkom solídny základ. Ako som sa už presvedčil pri Meste Luny, Maas naozaj vie písať. Svet Férov, ktorý vytvorila je zaujímavý, originálny, nie je síce až tak dopodrobna vykreslený, ale je to prvý diel, takže sa to dá odpustiť. Dej je pútavý, má spád takže sa to číta v podstate samo. Hviezdu dolu dávam za to, že to bolo dosť predvídateľné. Chýbal mi tam moment prekvapenia, ktorý by ma „posadil na zadok.“ Čo sa týka hlavnej hrdinky, tak mam svoje výhrady. Feyre je silná, odhodlaná, krásna, ale má celú knihu podstatne viac šťastia, než rozumu. Som veľmi zvedavý na ďalší vývoj postáv. Hlavne Luciena a Rhysanda. Celkovo mám z knihy veľmi dobrý dojem. Milovníkom fantasy odporúčam !

10.04.2021 4 z 5

Antonius a Kleopatra Antonius a Kleopatra William Shakespeare

Vždy keď čítam Shakespeara, tak jeho hry porovnávam medzi sebou a staviam si tak vlastný rebríček, aby som bol schopný dať aj iné hodnotenie ako päť hviezdičiek, pretože Shakespeare bol majster pera a všetky hry sú majstrovké diela.
Už podľa názvu si kniha priam pýta porovanať ju s Romeom a Júliou. Ich láska je mladá, naivná, nárazová a plná nerozvážnosti. Naproti tomu Antonius a Kleopatra už dávno nie su deti. Svojho času to boli mocní panovníci. Láska a moc - vražedná kombinácia. Veľmi milo ma prekvapilo, že dej hry je zamotaný viac, ako sme u Shakespeara zvyknutí a mrzí ma, že si človek momentálne nemá možnosť zájsť do divadla a pozrieť si predstavenie naživo. Vypočuť si tie dôkladne vyberané slová, poetické myšlienky a dokonalé rozhovory, ktoré v dnešnej dobe už asi okrem divadla nikde nenájdete.
Štyri hviezdičky dávam len preto, lebo sa mi hra nepáčila až tak ako sa mi páči Hamlet alebo Othello. Nečítala sa s takou ľahkosťou. Takže sú to štyri hviezdičky v ramci kategórie Shakespeare, nie v rámci kníh celkovo.

05.04.2021 4 z 5

Toto je náš príbeh Toto je náš príbeh Ashley Elston

Oddychovka
Námet knihy je veľmi zaujímavý. Päť chlapcov šlo po noci bujarej zábavy na poľovačku. Vrátili sa len štyria. Držia spolu a nepriznajú, kto vystrelil guľku, ktorá zabila ich kamaráta. Mladá stážistka a fotografka v právnickej kancelárii Kate sa snaží záhadu vyriešiť a pri tom zistí niekoľko zaujímavých vecí, ktoré sa týkajú aj jej života. Zaradiť však túto knihu medzi trilery mi príde trošku prehnané. Podľa mňa to má bližšie k detektívke, za celú dobu sa nedočkáme v podstate žiadnej veľkej akcie či záhadného zvratu. Postavám chlapcov tiež chýba akákoľvek hlbšia charakteristika, takže človek si len ťažko vytvorí vlastnú teóriu o tom kto by mohol byť vrahom. Ak hľadáte niečo pri čom budete chcieť vypnúť a nebudete nad tým musieť vôbec rozmýšľať, tak toto je presne pre vás. Priemer.

08.01.2021 3 z 5

24 hodín v starovekých Aténach 24 hodín v starovekých Aténach Philip Matyszak

Keďže starovek je moje najobľúbenejšie obdobie dejín a obzvlášť staroveké Grécko milujem, som z knihy nadšený. Želám si aby sa dejepis na školách učil formou, akou je písaná táto kniha. Autor neopisuje len suché fakty, ale dozvedáme sa ich zaujímavou beletrizovanou formou. Každá kapitola je písaná z pohľadu inej osoby, napríklad chrámového strážcu, lekára, bežca, hoplita či dokonca kurtizány. Strávime hodinu v ich spoločnost, spoznáme ich nie len z hladiska povrchného ale aj psychického a pri pohľade na ich život zistíme, ako vyzerali skutočné staroveké Atény. Zároveň sa v každej kapitole nachádzajú vysvetlivky a veľkým plusom sú aj náučné okienka, kde autor vysvetľuje udalosť, osobnosť, predmet či trádíciu. Vďaka tejto knihe sa dozviete kopu širších súvislostí. Hneď som si musel kúpiť aj dve predchádazjúce knihy zo série - 24 hodín v starovekom Ríme a Egypte. ODPORÚČAM !!!!

16.11.2020 5 z 5

Tyranova hrobka Tyranova hrobka Rick Riordan

Napriek veľa 5-hviezdičkových hodnotení, ja si nemôžem pomôcť, pre mňa séria Apolónov pád je v porovnaní s Percy Jacksonom a Bohoch Olympu slabšia. Autor sa síce opäť púšťa do odvážnejšich zvratov a prvýkrát mi v tejto knihe postava Meg neprišla neznesitelná, ale už cítim únavu série. Som zvedavý ako sa to skončí a teším sa na posledný diel.

20.09.2020 4 z 5

Čarovné zaklínadlo Čarovné zaklínadlo Chris Colfer

Hoci nepatrím do cieľovej skupiny, viem, že je to kniha určená hlavne deťom, nemôžem si pomôcť, toto by ma zrejme nebavilo ani moje dvanásťročné ja.
Kniha má celkom solídny začiatok, ale po ňom sa už dočkáme len neuveriťeľne predvídateľného príbehu. Samozrejme príbeh má dynamiku, takže čítať sa to dá, akurát už po pár stranách budete vedieť čo sa stane a ako to dopadne.
Za mňa slabší priemer a na pokračovanie sa v najbližšej dobe nechystám.

05.06.2020 3 z 5

Prokletá pevnost Prokletá pevnost Markéta Prášková

Väčšinou bývam skeptický keď siaham po knihe od českého alebo slovenského autora, v tomto prípade som však veľmi milo prekvapený. Dlho som mal chuť na nejaké "klasické" oddychové fantasy plné čarodejníkov, drakov, kúziel a hrdinských skutkov v krásnom prostredí bez výrazného politikárčenia a zrady všade navôkol. Táto kniha presne toto všetko má a myslím, že hlavne v týchto nie práve najľahších časoch pri nej človek príde na iné myšlienky a oddýchne si pri nej. A čo si budeme hovoriť... tá obálka je neskutočná, keď som ju uvidel tak som vedel, že tú knihu musim mať vo svojej knižnici. Jediný zápor, ktorý by som zmienil je, že kniha v sebe nemá mapu Agarveny, pomohla by v orientácií a lepšej predstave. Každopádne odporúčam !!!!

21.03.2020 5 z 5

Tieň kostí Tieň kostí Leigh Bardugo

Prvý diel kultovej fantasy série zo sveta gríš od autorky Vranej šestky mal dobrý začiatok, klišé YA stred a celkom slušný koniec. Je vidieť, že je to autorkyn debut, napísala ju ešte pred Vraňou šestkou a sama sa na nej eštelen učila písať. Rozhodne ale stojí za prečítanie a uvidíme čo prinesie ďalší diel.

15.02.2020 4 z 5

Čas opovrhnutia Čas opovrhnutia Andrzej Sapkowski

Ságu o Zaklínačovi ťahám už 2 roky, vždy prečítam jednu knihu a musím si dať pauzu. Tieto knihy majú vysoké hodnotenie a ja som si stále hovoril, že : "no ďaľší diel už bude lepší." No, nemôžem si pomôcť aj keď sa mi príbeh ako taký páči, Sapkowskeho štýl písania mi jednoducho nesedí, nevyhovuje a tie skoky v deji ma rozčuľujú, využíva veľmi zložité, skoro nezapamätateľné mená, takže vo vedlajších postavách sa vždy strácam a tým aj pochopenie politiky a intríg ide mimo mňa. Na druhú stranu posledné dve kapitoly boli veľmi pekne prepracované a dynamické. Ďaľší diel, Krst ohňom, mám síce kúpený, ale uvidím kedy budem v čítaní pokračovať.

14.02.2020 3 z 5

Černý tulipán - zkrácené vydání Černý tulipán - zkrácené vydání Alexandre Dumas, st.

Po pravde som po tejto knihe stiahol pre 2 veci : 1. Dej sa odohrava v Holandsku a tak sa mi hodilo ČV2019 (kniha o vašem oblibenem miste, zemi) 2. Bola na Martinuse v zlave. Musim povedať, že ma dost sklamala, moju pozornost si udržala hadam prvych 40 stran a potom to šlo už dolu vodou a mal som problem sa ju prinutit vobec čitat až som si povedal dosť a knihu som nedočytal. Ako už bolo spominane v komentaroch pod mojim, táto kniha je parodia sama na seba. Postavy vedu hlupe dialogy viac menej o ničom, dej je neskutočne predvidatelny a nudný, postavy sa spravaju iracionalne a neskutočne naivne. Velmi slabe!!!

07.11.2019 1 z 5

O pôvode druhov O pôvode druhov Charles Darwin

Pri všetkej úcte k pánovi Darwinovi, s prihliadnutím na obdobie, kedy bola kniha napísaná viac ako 3 hviezdičky dať nemôžem. Kniha sa číta veľmi ťažko a to nie som uplne laik, pretože v kruhoch prírodných vied sa pohybujem už istý čas, aj keď nie priamo v evolučnej biológii. Viem pochopiť prečo toto dielo svojho času spôsobilo taký rozruch a je to docela zaujímavé čítanie, ale Darwinove myšlienky sú už dávno prekonané a čo mi najviac na knihe vadí, že sa v knihe informácie často opakujú a zbytočne rozvádzajú do takých podrobností, že sa v tom človek stráca.

09.08.2019 3 z 5

Kráľovstvo podvodníkov Kráľovstvo podvodníkov Leigh Bardugo

Po prvom diely som išiel do druhého s veľkým očakvánim (laťka bola nastavená vysoko) a teda môžem povedať, že som veľmi príjemne prekvapený. Druhý diel je ešte lepší ako prvý. Opäť nechýbalo napätie a dej ma neskutočne bavil. Postavy sa nedá nezamilovať. Skutočne sa nestáva, že by si človek obľúbil všetky postavy, ale tu to inak nejde.
Dnes je ťažké nájsť kvalitné fantasy, ale séria Vrania šestka k nim určite patrí ! Odporúčam !!!!!

31.07.2018 5 z 5

Krev polobohů Krev polobohů Rick Riordan

Čítal som aj sériu Percy Jackson aj Bohovia Olympu a myslím ,že táto kniha je zo všetkých najlepšia. Celkovo je príbeh úžasný a výborne napísaný :-) nechýba napätie, človek sa aj z chuti zasmeje a dej sa hýbe nestojí na mieste. Myslím ,že na svoje si prídu všetci milovníci fantasy a dobrodružných príbehov :-) . Túto sériu jednoznačne odporúčam.

09.03.2018 5 z 5

Neočekávané dýchánky Neočekávané dýchánky Jan Dobiáš

Je mi ľúto ,že to sem musím takto napísať ale táto kniha bola pre mňa sklamaním, ani som ju nedočítal do konca. Z 15 poviedok som prečítal osem a páčila sa mi iba jedna a to poviedka Prameň života(len preto dávam 2 hviezdičky inak by bola iba 1). Kniha možno niekomu, kto má rád krátke príbehy bude páčiť, ale mne tento štýl nesadol. Chýbalo mi tam napätie, postavy viedli úplne zbytočné, hlúpe dialógy alebo príbehu chýbala hlava a päta. Neodporúčam !!!

12.02.2017 2 z 5