Adigiotto Adigiotto komentáře u knih

Burina Burina William Kennedy

William Kennedy napísal aj scenár k filmu Ironweed z roku 1987. Jack Nicholson a Tom Waits sú ako tuláci rozkošní. Uveríte im každý hlt whisky.

22.04.2022 4 z 5

Posledné stránky denníka Posledné stránky denníka Valerij Jakovlevič Brjusov

Pre Briusovov výber poviedok v troch cykloch: "vtedy, dnes a potom" platí, že na minulosť zabudnite, budúcnosťou sa netrápte, jedine prítomnosť má význam a stojí za prečítanie.

16.04.2022 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Zadajte do vyhľadávača v Databáze kníh My a ten premúdry algoritmus vám odpovie: "Hledaný výraz musí mít alespoň 3 znaky."

Update: https://www.databazeknih.cz/seznamy/nejkratsi-nazvy-knih-20952

20.03.2022 4 z 5

Na ceste Na ceste Jack Kerouac

K nedožitej storočnici: Je po všetkom, už nemusíš byť na ceste. Už sa nemusíš rýpať v mystike. Už je jedno, či tvoj román zle pochopili (I'm not a beatnik. I'm a Catholic). Veď vieš, dielo žije vlastným životom.
Čo navždy zostane, je tvoja túžba po naplnení. Je veľa ciest, ako ho dosiahnuť. Ty si sa vybral tou, čo skončila priskoro...

Happy birthday, dear Jack!

12.03.2022 4 z 5

Most Svatého Ludvíka krále Most Svatého Ludvíka krále Thornton Wilder

Náhoda nemá dobrú povesť. Akosi nesedí s našou túžbou po kontrole. Ach, aké by to bolo krásne držať volant pevne v rukách a umne manévrovať na ceste životom. Zastaviť sa pred mostom, ktorý sa čoskoro zrúti... Ale bola to náhoda, že päť ľudí vkročilo na most pred bratom Juniperom. Skláňam sa pred princípom náhody, pred tou presilou, ktorej však nie som ochotný obetovať. Bôžikov a modiel už bolo dosť.
Je čas dospieť.

10.03.2022 4 z 5

A biblia má predsa pravdu A biblia má predsa pravdu Werner Keller

Kniha vyšla v krátkom časovom okne 1968-69, kedy sa na trh dostali diela predtým nepredstaviteľné. Už ten názov bol revolučný: biblia a pravda. Neskôr v čase normalizácie to boli publikácie typu "Biblia očami vedy", teda že všetko sú to báchorky.
Kellerova kniha sa číta dobre. Archeológia je dobrodružstvo, ktoré popisuje čitateľsky príťažlivým spôsobom. Problém je samozrejme v tej "pravde", východiskový princíp vhodný skôr pre kresťanský bulvár ako pre serióznu odbornú prácu. Ale Keller si dal námahu niečo "dokázať" a urobil to z jeho pozície celkom dobre. Chcel dokázať, že biblické príbehy nie sú mýty, ale historické udalosti. Či to však niekoho vo viere upevní alebo na vieru obráti, silno pochybujem. Veríme alebo neveríme pre iné veci než odkryté múry Jericha.

09.03.2022 3 z 5

Odysseova závěť Odysseova závěť Walter Jens

Krása jazyka niekedy zvíťazila nad obsahom.

09.03.2022 4 z 5

Morská ľalia Morská ľalia André Pieyre de Mandiargues

Áno, cítil som teplo sardínskeho slnka na koži a chuť slanej morskej vody na perách. Bolo to magické čítanie.

06.03.2022 5 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Priveľa "vynechaných scén".

03.03.2022 3 z 5

Filozofia pre každého Filozofia pre každého Karl Rahner

Milá knižka na jeden záťah. Tréning mozgu zaručený.

Katolícka cirkev Katolícka cirkev Hans Küng

Profesora Künga som videl a počul na prednáške v ramci Katolíckych dní v Nemecku. Boli tam všetky súčasné prúdy katolicizmu, najmä tie liberálne. Na Slovensku dačo neslýchané. Konzervatívne sily tu poznajú jedinú rovnicu. Ak niekto píše zo svojej neortodoxnej pozície, je tendenčný. Ak sa niekto snaží spojiť prúdy, je eklektický a modernistický...
Fundamentalistom je podozrivé všetko, čo sa odkláňa od "pravej viery". Nepripúšťajú iné názory a diskusia je vylúčená. Namiesto toho, aby sa s autorom pustili do vnútorného dialógu, ohodnotia knihu ako odpad.
"Koniec diskusie! Ideme sa pomodliť ruženec za obrátenie sveta!"

Za církev sloužící a chudou Za církev sloužící a chudou Yves Maria J. Congar

O tom, aká by katolícka cirkev mala byť, a nie je.

03.03.2022 4 z 5

Muhammad. Prorok, jeho život a poselství našemu času Muhammad. Prorok, jeho život a poselství našemu času Karen Armstrong

Poprava protivníkov ako nástroj politiky? Možno. Ale čo to má spoločné s mierom?

13.02.2022 4 z 5

Pastvina Derborence Pastvina Derborence Charles-Ferdinand Ramuz

Po celý čas som sa pýtal sám seba, čo tak veľmi zaujalo na knihe pána prof. Jozefa Felixa, že sa podujal ju preložiť.

13.02.2022 3 z 5

Vráť sa, Eppie Vráť sa, Eppie Mary Ann (Marian) Evans

Po tejto knihe siahnu dnes asi len milovníci staršej literatúry alebo ľudia v karanténe, čo z nudy prekutávajú knižné police.

13.02.2022 3 z 5

Vodníci Vodníci Rjúnosuke Akutagawa

Veľký talent odišiel priskoro.

16.01.2022 5 z 5

Pan Ibrahim a květy koránu Pan Ibrahim a květy koránu Éric-Emmanuel Schmitt

Ani po druhom prečítaní ma knižka nenadchla a nevytrhla sa z priemeru. Áno, je to útle v pase, pekné v tvári, aj srdce to má. Ale chce to byť za každú cenu múdre. Chce sa to nasilu páčiť. Cítil som sa ako v nevydarenej divadelnej hre, kde som hercom neuveril jediné slovo.

08.01.2022 3 z 5

Bez loga Bez loga Naomi Klein

Knihe byť prospelo skrátenie. Niekedy som mal pocit, že čítam nekonečne dlhý novinový článok. Naomi Klein však už v prvej knihe preukázala cit pre výber veľkých tém.

19.08.2021 3 z 5

Hora duchů Hora duchů Gustavo Adolfo Bécquer

Legendy boli rozprávky pre dospelých. Tak ich treba aj čítať.

06.03.2021 3 z 5

Buď svetlo Buď svetlo Steven Pinker

Enlightment Now: Dobre padlo prečítať si pozitívnu knihu. Áno, bolo to osviežujúce... napriek tomu, že v optimistickom období asi nežijeme. Ale súhlasím, že pokrok je pokrok. Nikdy sa už nevrátime ku konským povozom, motyke a kolovrátku. Obdivujeme prírodné národy, no kto z nás by tak chcel natrvalo žiť? Ja nemám mystickú hrôzu z modernity. Nevidím pokrok s tvárou satana. Mám však pochybnosti. Neustále si kladiem otázky a neprestávam byť v strehu. Som synom osvietenstva.

22.02.2021 4 z 5