Posledné stránky denníka

Posledné stránky denníka https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84692/posledne-stranky-dennika-84692.jpg 4 6 3

Výber z poviedkovej a novelistickej tvorby ruského symbolistu je tématicky a žánrovo pestrým literárnym dielom. Pozostáva z troch cyklov: O dávnej minulosti, O smutnej prítomnosti a O možnej budúcnosti.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Последние мечты (Povesti i rasskazy Sovetskaja Rossia) , 1923

Adigiotto
16.04.2022 3 z 5

Pre Briusovov výber poviedok v troch cykloch: "vtedy, dnes a potom" platí, že na minulosť zabudnite, budúcnosťou sa netrápte, jedine prítomnosť má význam a stojí za prečítanie.

Vierka_kikanika
14.06.2017 5 z 5

Musím napísať, že autor urobil na mňa naozaj dojem. V celom cykle jeho krátkych próz nie je ani jedna, ktorá by sa mi nepáčila alebo by ma nudila. Práve naopak, od knihy som sa neodtrhla celé popoludnie, kým som ju nedočítala do konca. Briusov dokázal majstrovsky presne a uveriteľne(!) vykresliť rôzne charaktery postáv, ktoré sa zmietajú vo víre svojich vášní akéhokoľvek druhu, často balansujú nad priepasťou, na hrane, strácajú zdravý rozum... V zbierke próz dominujú metamorfózy lásky, vášne a smrti v pozitívnom aj negatívnom zmysle slova.

zipporah
10.11.2014 4 z 5

Musím vynadať korektorom tejto publikácie, v živote som toľko tlačových chýb nečítala v jednej knihe. Úbohý Briusov! Inak je to vynikajúci trojitý cyklus, z minulosti, prít. a budúcnosti. Najväčšmi sa mi páčila poviedka V zrkadle a B mol, to sú malé príbehy malých ľudí, pekné zo života. Zdá sa však, že po Schopenhauerovej odvahe vyložiť pravdu na povrch v súvislosti so vzťahmi, do ktorých zahrnul najmä "sex", vznikol prúd ďalších odvážlivcov, Freud, Nietszche, zo spisovateľov Nabokov a ... spomínaný Briusov. Určite je ich viac. Briusova tvorba takisto ukazuje zrýchlenie doby, v literatúre sa už na prelome 19. a 20. storočia píšu krátke a rýchle žánre. Briusov je v tejto knihe aj predchodca Orwella, Huxleyho a spol., čo písali o budúcnosti. Dojem zanechal aj jeden príbeh o menej mravnej ženy, ktorú vystriedal nasledovne príbeh o menej mravnom mužovi (dosť totožný s príbehom od marí sa mi, Nabokova, alebo iného?). Pekný citát je tento: "Láska a vášeň sú nádherné, ale slobodu si oveľa vyššie cením." ...... K diskusii: myslím, že žena beztak omnoho viac obetuje vo vzťahu než muž

Kniha Posledné stránky denníka je v