A biblia má predsa pravdu

A biblia má predsa pravdu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143013/bmid_a-biblia-ma-predsa-pravdu-fKZ-143013.jpg 4 7 3

Nijaká kniha v ľudských dejinách nepôsobila tak prevratne, neovplyvnila tak rozhodujúco celý vývoj západného sveta a nerozšírila sa tak po celom svete ako ´Kniha kníh´, Biblia. Dnes je už preložená do viac ako tisíc jazykov a dialektov a ani po dvoch tisícročiach niet nijakých náznakov, že by jej víťazné napredovanie zastavilo. Pri zozbieraní a spracovaní materiálu si autor nekládol nároky na úplnosť. Viedla ho pri tom myšlienka, že je najvyšší čas, aby čitateľovi i odporcovi Biblie, veriacemu, ako aj pochybovačovi, umožnil účasť na vzrušujúcich objavoch tejto triezvej vedy, pozostávajúcej z mnohých vedných disciplín.... celý text

Náboženství Literatura naučná Historie
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Und die Biblel hat doch recht

LordByron
20.11.2023

Knižka sa mi ako malému čítala dobre. A prináša kopec zaujímavých a plne pravdivých info. Brať ju ale moc ako základný zdroj moc teda neodporúčam.
Polku z autorových uzáverov by mu dnes už veľmi neuznali. A daktoré sú otázne.
Babylonský príbeh o Potope berie ako nejaký dokaz pravdivosti Biblie aj ked v tom čase keď ho objavili (právom)bol braný ako dôkaz o jej omylnosti. Niet divu- však jediné čo to dokazuje, je ze hebrejci plagiarizovali mýty cudzej civilizácie.
Abraháma dnes už za historickú postavu nepovažuje skoro nik (aj keď mesto Charán skutočne jestvovalo a kapitolka o Marijcoch bola z najzaujmavejsich) a aj o Exode sú veľké pochybnosti. Pri najmenšom sa nestal úplne tak ako písala Biblia.
Ale stále je tu plno vecí pre ktoré to stojí za to.
Kde inde sa trebárs dočítate o tom, že Midjanci proti ktorím bojoval Gideon boli prví kto skrotil ťavy? Kde o tom, že britská armáda v 20 storočí v teréne zrekapitulovala taktiku kráľa Saula? A že Marijské dokumenty v 18 storoci pred nasim letopočtom vyslovne spominajú akýchsi,, Benjamíncov"alebo že Dávid bol možno pôvodne veliteľský titul?
Určite aj ked mnohé zastaralo vám to dá stále zaujmavý vhľad do úžasného sveta predklasického staroveku.
Vhľad ktorý ale kombinujte aj s inou literatúrou.

Adigiotto
09.03.2022 3 z 5

Kniha vyšla v krátkom časovom okne 1968-69, kedy sa na trh dostali diela predtým nepredstaviteľné. Už ten názov bol revolučný: biblia a pravda. Neskôr v čase normalizácie to boli publikácie typu "Biblia očami vedy", teda že všetko sú to báchorky.
Kellerova kniha sa číta dobre. Archeológia je dobrodružstvo, ktoré popisuje čitateľsky príťažlivým spôsobom. Problém je samozrejme v tej "pravde", východiskový princíp vhodný skôr pre kresťanský bulvár ako pre serióznu odbornú prácu. Ale Keller si dal námahu niečo "dokázať" a urobil to z jeho pozície celkom dobre. Chcel dokázať, že biblické príbehy nie sú mýty, ale historické udalosti. Či to však niekoho vo viere upevní alebo na vieru obráti, silno pochybujem. Veríme alebo neveríme pre iné veci než odkryté múry Jericha.

iskovsky
29.03.2020 3 z 5

Názov je trocha zavádzajúci... autor dokazuje možnosť uskutočnenia mnohých udalostí o ktorých sa píše v Biblii, avšak vysvetľuje ich ľudským spôsobom myslenia, čím vlastne popiera "zázračný Boží zásah" ... je to vlastne výklad biblických dejov uspokojujúci každého ateistu.

archeologie Svatá země Bible

Werner Keller
německá, 1909 - 1980
1974  88%Etruskové
1969  74%A biblia má predsa pravdu

Kniha A biblia má predsa pravdu je v