Na ceste

Obsah knihy: Na ceste Osamelý pútnik Duluozova márnivosť BOL SOM TU alebo AKO NEUMRIEŤ (Juraj Kiška) Život a tvorba J. Kerouaca (Juraj Kiška) Na ceste Kultový román a základný literárny odkaz beatnického hnutia, generačná výpoveď príslušníka skupiny mládeže, ktorá reagovala po svojom na situáciu koncom 40-tych a začiatkom 50. rokov 20. storočia, keď Amerika prechádzala štádiom vrcholnej hospodárskej stability, ale začínali sa prejavovať choroby toľko vychvaľovanej americkej civilizácie. Beatnici odmietli ideál mladého úspešného Američana s jeho nalinajkovaným a pevným cieľom a dali sa cestou protestu, úteku od civilizačných vymožeností smerom k akémusi modernému primitivizmu. Istotu budúcnosti nahrádzali zintenzívneným prežívaním prítomnosti. Týmto sú poznamenané aj cesty hrdinu po USA, tvoriace hlavnú líniu rozprávania. Do extázy vyvolanej novými zážitkami sa však mieša aj nostalgia spôsobená uvedomovaním si bezvýchodiskovosti takéhoto úteku. V autobiografickej výpovedi vystupuje Allen Ginsberg ako Carlo Marx, William Burroughs ako Bull Lee, John Clellon Holmes ako Tom Saybrook, Herbert Huncke ako Elmer Hassel, Neal Cassady ako Dean Moriarty. Len málokomu se podarí napísať "bibliu". Kultovú knihu, ktorá zásadne zasiahne do života a názorov celej jednej generácie. Kerouackovi sa to podarilo. Osamelý pútnik Kratšia próza - črta, v ktorej Kerouac opisuje svoje zážitky z obdobia, kedy prijal miesto čašníka v dôstojníckej jedálni na nákladnej lodi plaviacej sa do Panamy. Duluozova márnivosť V románe spomína prostredníctvom rozprávania svojej žene na lowellskú strednú školu, univerzitu, pôsobenie v armáde a námorníctve. V románe vystupuje Allen Ginsberg ako Irwin garden a William Burroughs ako Will Hubbard....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30381/na-ceste-30381.jpg 41576

On the Road. The Lonesome Traveller. The Vanities of Duluoz (1957)

Vydáno:, Tatran (Bratislava)

MikulášV

Díky téhle knize jsem si zamiloval beatnickou generaci a pokračoval ve studiu jejich děl. Kniha je čtivá, plná energie a hlavně zapomenete na okolí a máte pocit, že se s Nealem Cassadym vezete v nové Hudsonu napříč padesátkovou Amerikou

lukas9608

Musím říct, že od této kultovní beatnické knihy jsem čekal mnohem víc, než jen popis bezcílné cesty, party s kamarády, drog a orgií. Touhu po svobodě chápu, ale zpracování mi nepřišlo chytlavé ani čtivé.

krevetinka

Tak tohle bylo něco úžasnýho. Vzhledem k tomu, že se k této knize všeobecně objevují spíše negativní recenze, jsem neměla moc velká očekávání, nicméně nakonec jsem byla převelice překvapená. Musím říct, že naprosto chápu rozpolcené názory k této knize. Je jasné, že se kniha nemůže líbit všem - žádná kniha nemůže, taková kniha prostě neexistuje - ono spíš záleží na tom, co od této knihy očekáváte. Pokud je to příběh, který bude mít děj, gradaci a srdceryvný konec, pak je jasné, že budete zklamaní. Pokud ale čekáte to jediné, co kniha vlastně může nabídnout - cestu, pak si to zamilujete. Tato kniha totiž ani nevznikla proto, aby ji někdo pochopil, nebo miloval. Vznikla proto, aby vás stáhla s sebou. U mě se jí to podařilo - hned od samého začátku jsem měla pocit, jako by mě Jack chytil za ruku a já ho tak doprovázela po celou dobu. Šíleně moc mě pobavily veškeré historky ze života různých lidí, uvědomila jsem si, že každý člověk, bez ohledu na sociální třídu, národnost, zájmy, pohlaví (atd,atd) může mít taky vcelku zajímavej život, naplněnej spoustou historek a vzpomínek, které jsou někdy morbidní, někdy absurdní, ale na tom nesejde, protože důležitý je, že dokáží pobavit ostatní.
Byla to úžasná cesta a já jsem ráda, že jsem jí mohla býti součástí. Už teď se cítím poněkud nostalgicky. Knihu si ráda někdy přečtu znova!

,,Všichni jsme byli nadšení, protože jsme si uvědomili, že za sebou necháváme zmatek a nesmysly a vykonáváme jedinou možnou vznešenou a smysluplnou činnost naší doby - frčíme."

Randyz1986
28.12.2018

Na tuhle klasiku jsem už byl dlouho zvědavý. Nedávno mě potěšilo, že existuje i v audiopodobě, tak jsem si ji konečně poslechl. Dojmy mám rozpačité. Na knížce se mi líbil motiv volnosti, atmosféra nesvázanosti a neustálého cestování, dobrodružství a užívání si života. A také kamarádství. Na druhou stranu bylo znát, že společnost tenkrát byla dost jiná a např. neustálé navážení se do homosexuálů, fetování a eskapády mimo zákon se mi moc nelíbily. Ale chápu, že se to všechno tenkrát bralo jinak a Amerika byla divočejší a bouřlivější. Dnes to tam naopak často přehání opačným směrem :-) Poslech mě celkem bavil. Číst by mě to asi celé nebavilo. Ale uznávám, že jsem se tím asi dost ochudil o to, že jsem neměl dostatek času se nad dějem více zamýšlet a více ho prožívat a např. bych ocenil nějakou mapku či náčrtky s místy kudy cestovali. Nicméně jsem rád, že jsem si tuto klasiku poslechl.

Messilina
20.12.2018

NA CESTĚ symbol beatnické literatury.
Kniha byla napsána v roce 1951, ale je o hippies.
Celá ta vize člověka-tuláka, co nic nechce, nikam nesměřuje a ani nikam nepatří. Ano, to bylo symbolem poválečné ztracené generace, ale mnohdy i lidí, kteří přišli po ní.
Snad každé období má své vyděděnce, kteří nic nechtějí, nikam nesměřují, ani nikam nepatří a je jim to jedno.
Pro takové lidi, o takových lidech Kerouac tuto knihu napsal.
Kdo je vlastně hlavní hrdina této knihy? Člověk, který nemá žádný cíl, ale stále za něčím jde. Pokud se ptáme proč, odpověd je: aby nestál.
Ale pokud bude stát, tak se stane co? Nic, prostě bude stát.
Hlavní hrdina, či hrdinové, tak jak já to chápu jsou vlastně takoví antiameričané.
Celé generace byl mladým lidem v USA vynucován vzor dobrého američana, (kluk, který vzešel z ničeho a vlastní pílí a houževnatostí se dopracoval k úspěchu. American dream). Kerouac tento vzor ve své knize zcela zničil.
V tom je podle mého názoru hlavní smysl knihy. Takto je nutné jí chápat. Jde o revoltu proti zavedeným pořádkům, ne jen o prostý popis.
Já to takto chápu.

manka71
18.12.2018odpad!

Knihu jsem si koupila po tom, co jsem slyšela Lucii Výbornou, kdy o knize mluvila, že je jednou z jejích biblí. Mám ráda knihy o cestování, ale tohle mě opravdu zklamalo. Vydržela jsem 120 stran a pak knihu odložila. Připadalo mi to jako vyprávění bezďáka, co se jen fláka, chlastá, někdy si něco přivydělá nebo něco štípne a obdivuje stejnou sortu lidí. Jedna z mála knih, kterou jsem nedočetla.

Šnek86
15.12.2018

Ze začátku jsem si říkal, že to bude parádní road příběh a i se tak kniha tvářila, ovšem všechno byla jedna velká nuda.Příběh chlapíka co věčně jen stopuje, pak chvíli někde je, chlastá, hledá práci a občas někoho někde ohne a v podstatě se nic neděje.A když ho to přestane bavit jede dál, aby se tam odehrávala další stejná nuda.... bohužel jsem nedočetl do konce. Možná to musím nechat ještě uzrát, ale bude to přemáhání.

DuchDoby
15.12.2018

On The Road...
Jack Kerouac píše o době Beat Generation v celé své bídě a lesku. Být svobodný a jen tak se vyšvihnout na vagon a jet a jet a jet. Přes celou obrovskou zem. Vítr ve vlasech a bídu v batohu. Ale hlavně být nezodpovědně svobodný!
Četl jsem to snad dvacetkrát a je to má nejoblíbenější kniha.

patrik0816
11.12.2018

Nejprve mě ty neustálé popisy amerických míst a přesuny vůbec nebavily, pak jsem je ale hltal a nechtěl jsem, aby cestování skončilo. Dík za povzbuzení dobrodružné části mého já. Měl jsem chuť taky cestovat a nebo alespoň vyjít z komfortní zóny. I když ono to má své mínusy a když člověk četl o Deanovi, jak na konci skoro přišel o rozum...

Garik
08.12.2018

Tento slávny Kerouacov „román“ som čítal pred viac ako dvadsiatimi rokmi. A aj keď som vtedy ešte rozhodne nebol žiadny suchár a „užíval som si života“, už vtedy mi na tejto beatnickej generácii, na týchto rebeloch, kadečo nesedelo.
Ono sa to dobre rebeluje proti všetkým konvenciám v spoločnosti, ktorá funguje, kde všetci tí starí páprdovia pekne makajú, aby to všetko okolo vás fungovalo ako treba, aby ste vy mali všetky tie kulisy (vlaky, autá, cesty, domy, telefóny, poštu, puby, saxofóny, pivo etc., etc.) k svojmu dobrodružnému a romantickému životu, zatiaľčo si len tak užívate a jednou z najhorších vecí, ktoré sa vám môžu utrafiť je, že vám jednu ubalí nejaký maník – ktorý žije normálnym, a teda nudným a nezaujímavým, životom, stará sa o rodinu a somár sa nechá vykorisťovať v nejakej rachote – hneď po tom, čo naňho vybalíte tú svoju úžasnú životnú filozofiu a rovno mu poviete, čo si o ňom myslíte.
Ono, odhadzovať konvencie, to chce žiť v spoločnosti postavenej práve na týchto konvenciách, na základoch, ktoré vám dávajú slobodu a možnosť odhadzovať ich a búrať.
Chce to najprv spoločnosť, možno puritánsku, no natoľko slobodnú a bohatú, aby umožnila svojim príslušníkom viesť aj takýto život. Oni sa jej odvďačia tým, že ňou pohŕdajú a začnú pracovať na zničení hodnôt, na ktorých bola vybudovaná a na ktorých stojí. Obdivovať týchto „hrdinov“?

MaggieR
13.11.2018

Mala som veľké očakávania keď som brala do rúk túto knihu a to sa nevypláca. Čakala som úplne niečo iné podľa toho koľko táto kniha zaujala generácií. Namiesto toho postavy bezcielne cestujú zo západu na východ. Príbeh má moc nezaujal začína aj končí na ceste bez nejakej väčšej pointy. Ale obľúbila som si postavu Sala, ktorý vidí v každom niečo dobré, nežné a sladké. Dokonca aj v šialenom Deanovi, ktorý sa naozaj nedá pochopiť. Trošku ma sklamalo že postavy sa často skôr niekde opijú, z drogujú, kradnú a nie je to o tom zážitku z tej cesty. Ale asi o tom má táto kniha byť o stratenej generácií tej doby. A kniha len nebola pre mňa to čo som hľadala. Preto si nedovolím toto dielo zle hodnotiť. Neviem či mi kniha niečo dala, ale nudná rozhodne nie je.

ales1191
09.11.2018

Postava Deana Moriartyho, je rozhodně zajímavější než Sal. Nedívím se, že Kerouac takového člověka obdivoval

Vesmich
25.10.2018

Závan ducha „staré dobré Ameriky“, jak jsme ji chápali za mého mlada. Podobný životní styl mě tehdy náramně přitahoval, tohle se mi na Americe nejvíc líbilo! Všechna ta svoboda a odvaz a nespoutanost, putování jen tak z místa na místo. To vleklé, klidné vyprávění, ty pomalé dialogy, všechno to hloubání nad životem, mraky snědených koláčů a zmrzliny, krása. Po dlouhých letech jsem se k textu vrátila a ecce! Teď mi to přijde jako sociální dobová výpověď o životním stylu rozličných pobudů, kteří se bezcílně plácají krajinou, kradou, fetují, vzájemně na sobě parazitují a jinak neužitečně mrhají svými i cizími dny a je to k uzoufání dlouhé. Inu, něco se změnilo. Že by já? :)

Strnady095
23.10.2018

... a mám chuť se na všechno vykašlat a jít na vlak...

Emmett
14.10.2018

Po přečtení knihy jsem chtěl jen pár věcí:

Být dospívajícím v 60. letech v USA, vypnout svět okolo, hodit batoh na záda, a to nejdůležitější... postavit se na silnici, zvednout palec a jet ať se děje, co se děje. Kamkoliv, kdykoliv, s kýmkoliv:)

Kubalin
06.10.2018

Těžko hodnotit - zase jedna kniha, která je objektivně velice dobrá, ale mně příliš nezaujala. Chápu, co autor chtěl textem říci a že smyslem je to, že vlastně smysl nemá - cílem je cesta (před 60 lety to asi ještě ani nebylo klišé). Jen se prostě nemůžu ztotožnit s protagonistou, jehož život se s mým shoduje snad jen v tom, že se občas musí najíst. Pro mě "sbalím se a jedu" představuje nával paniky a ne vidinu neutuchajícího dobrodružství. Mám rád jistý řád a ten se hledá u silnice někde mezi Denverem a Cheyenne těžko.
Vyznávám zkrátka jiné hodnoty, než nikdy nekončící pařbu a rychlou jízdu, takže mě příliš nebavilo číst jen o pařbách spojených rychlou jízdou. Chybělo mi nějaké drama, výraznější city, zkrátka aby pan Paradise už konečně něco bral vážně. Jeho kamarád utržený ze řetězu ve stavu permanentní mánie tomu moc nepomohl.
Nejzajímavější mi přišel konec a výprava na jih, která byla konečně něčím zajímavá. Dokonce přišla i mírná sebereflexe, na kterou jsem čekal celou dobu. Bohužel skončila dost rychle a vrátila se zpátky do nudy.
Pro Kerouaca bych byl pravděpodobně maloměšťáckej suchar a absolutně bych se do jeho knihy nehodil, tak jako se ona nehodí do mojí ruky.

eliska2669
27.09.2018

Celý děj se dá shrnout tímto popisem: Sal je smutný - tak jede někam, aby nebyl smutný - tam si někoho najde, zapaří s přáteli - je tam smutný - jede někam, aby nebyl smutný... a tak dál. Ufuf. Vlastně to je vystihující, ale mě to deprimovalo úplně strašně. Nemá to žádný východisko! Nenávidím to...
(Jediná dobrá část byla s těma mexičanama.)

JoSvob
15.09.2018

Propadla jsem beatnickym autorum a Jack Kerouac je pro me jejich hlavni hvezdou. Kerouac se stal touto knizkou nesmrtelnym, prestoze to asi diky svemu prozivani zivota nemel v planu. Libila se mi ta citelna touha po svobode, a spontannost a nezavislost vsech, kteri se v knizce objevili, na me pri cteni doslova dychala.

Lucie Pfeifer.
07.09.2018

Víte, ono je to těžký. Ze začátku mi to přišlo jako tlachání o ničem. Vadilo mi, že jejich krátké cíle jsou postavené na spontánnosti. Vadila mi ta jejich nezodpovědnost a šílenství, které přebíjelo zdravý rozum. Jenomže Kerouac je Kerouac. Tenhle týpek chodil domů bos, opilý jak Dán a za sebou vezl kárku, ve které měl chlast. A to je přesně on. Celou dobu vyprávěl nesmyslný příběh, ve kterém rozhodně nemůžeme najít nic hlubšího. Ale ten poslední odstavec, mě přesvědčil. Jsem ráda, že jsem to dočetla. Chci si s ním sednout na to opuštěné molo a přemýšlet o Americe, o kultuře která mi je tak neznámá. A jet se Salem a Deanem ty nekonečné kilometry v polorozpadlém autě. Ach, ten šílený Dean. Hltala bych každou jeho bláznivou historku.

rasputin
02.09.2018

Chcete zažít nikdy nekončící mejdan? Chcete si projet celý jůesej skrznaskrz? Chcete zažít bláznivý kousky s nespoutaným Deanem Moriartym? Začněte číst. Nečekejte žádný strhující děj, napínavé dobrodružství nebo drama. Jen v klidu čtěte a klidně si dejte jointa nebo skleničku bourbonu a nechte se unášet záplavou slov.

Karborund
02.09.2018

Svobodomyšlenkářství, nespoutanost, kdo z nás nechtěl prožít mládí bez rozkazů a nastavených pravidel.Každý má samozřejmě tu hranici nastavenou jinak.Možná jsem měl číst v životním rozpuku, ale bavilo mě to.

syskas
25.08.2018

Táto kniha je naozaj "jízda". Výstižnejší názov ani nemôže mať.

Raszkulce
10.08.2018

"Nemám nic na rozdávání,jen své zmatky." ...tahle kniha znázorňuje můj pohled na beatnickou literaturu. Cesta=útěk od minulosti. Putování,alkohol, život na hraně. A potom je tady Dean Moriarty, který vybočuje ze všech zajetých kolejí ! Za mě pět hvězdiček!

Jane333
06.08.2018

Tak jsem si konečně přečetla tuhle legendární knihu, nevím, co jsem přesně čekala, ale tohle mě trochu zklamalo. Kniha není špatná, ale osoby jsou mi absolutně nesympatické, tolik idiotů pohromadě.

freejazz
01.08.2018

cítim, že by som si mal túto knihu prečítať znova.

Iv8
19.07.2018

Svoboda, nevázanost, chaos, nezodpovědnost...ale zajímavé čtení.

Lux32
23.06.2018

Kniha nemá strhující děj, ale přesto je výborná. Děj tady není tak důležitý, jde prostě jen a jen o cestu. Jednoduchá a přesto nedosažitelná myšlenka úplné svobody.

LenJen
09.06.2018

Svobodomyslnost, ale taky bezohlednost, život jen v přítomném okamžiku - jako by neexistovaly následky. Je to sice lákavá představa, která pošťouchne každou druhou kancelářskou myš, ale v mých očích si kniha těch skoro 300 stran nezasloužila. Zpočátku mě bavily obrazy poválečné společnosti padesátých let, která je zmatená a neví, co se sebou. Mladí lidé dýchají pro drogy, sex, tuláctví a jazz a všechno je to patřičně šílené. Dean je šílený přes všechny hranice.
Ale to je tak vše. Když se tu a tam povede nějaká hloubka, je upozaděna dalším citoslovcem typu "jupí jéj". A na to já nemám.

xxtom
31.05.2018

Jedna z knížek, která mě opravdu nebavila.

druzickaster
18.04.2018

Svoboda, svoboda je nádherné slovo a nádherná životní možnost respektive volba. Je fajn se na všechno vykašlat a jet někam, jen tak jet a nic neřešit. Až potud se s knihou vcelku shodneme. Že se u toho hulí, berou drogy a chlastá budiž i to je každého svobodná volba. Jsem dokonce ochotný odpustit krádež jídla...Ale krást auta, benzín, cigára tak to je celkem silná káva, neobměkčila mě ani scénka z plantáže. Když si neumíš vydělat na hulení, tak nehul. Když nemáš na benzín jdi pěšky nebo jeď na kole. Prostě tahle temná stránka knihy mi nesedí a vyloženě mi vadí. Nečekal bych žádného Mirka Dušína, ale jisté věci jsou přes čáru....