Zvedá se vítr

Zvedá se vítr https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515362/bmid_zveda-se-vitr-Gdh-515362.jpg 4 323 84

Píše se rok 1997 a jižní Moravu sužují katastrofické povodně. Ve stínu všepožírajícího živlu navíc dojde v Hodoníně k vraždě. Mrtvolu krásné dívky najde v lese parta dětí a rozhodne se vypátrat viníka. Jeden z kamarádů, Filip, má totiž zvláštní dar: dokáže komunikovat s duchy. Když zanedlouho policie zatkne pachatele, každý si myslí, že je po všem, ale smrt je nenasytná šelma. Uplyne víc jak dvacet let a ničivá síla se na Hodonín žene znovu. Přichází tornádo a s ním se vrací všechny staré příběhy, traumata a bolesti, které trápí obyvatele i město. Osud se snaží opsat kruh a dokonat tragédii – a Filip se mu chce postavit. Ale pokud má neštěstí odvrátit, musí se bývalá parta dát zase dohromady a čelit tajemné síle společně. Zvedá se vítr, na krajinu padá temnota a kamarádi stojí tváří v tvář vlastním pochybám, přírodě i času...... celý text

Mona7741
10.02.2024 2 z 5

Ufff, jsem ráda, že jsem konečně zdárně prokousala ke konci. Toto bylo zklamání, od knihy jsem čekala úplně něco jiného. Nebavilo mě to, neseděl mi styl psaní, vleklé vybarvování krajiny a přeskakování v čase a od jedné postavy k jiné. Když už jsem se konečně trochu začetla, ejhle jsem byla zase jinde. A strašidelné nebo hororové mi to rozhodně nepřišlo.

cherubinka
05.02.2024 4 z 5

Povodně, tornádo, horor. Stejně jako u předchozí knihy jsem byla nadšená ze začátku. Druhá část byla méně psycho jaku u Šepotu, jen jsem se musela ze začátku vracet, protože autorka střídala 2-3 dny před a po Tornádu jak potřebovala a já si toho všimla až když mi neseděly souvislosti. Konec už byl lepší, věcný a vysvětlující, to mi u Šepotu chybělo.

Za mě lepší než prvotina, byť opět temné a hrůzu nahanejici. Otázka, co víc. Jestli samotné přírodní katastrofy nebo temná síla.

rodak
04.02.2024 4 z 5

Líbilo se mi naroubování příběhu do povodní a tornáda.Autorka se rozepisuje o situaci těchto živlů u nás.Mráz z toho šel po zádech ještě po takové době.Samotný děj byl hodně dobrý a zajímavý.Styl vyprávění a čeština spisovatelky je originální a neokoukaná.

ZuzanaZ83
30.01.2024 4 z 5

Tuto knihu jsem měla docela dlouho v seznamu "chci přečíst". Konečně na ni došlo a jsem nadmíru spokojená.
Velmi dobře vystavěný příběh čtyř malých kamarádů, kteří se připletou k vraždě. A po mnoha letech se zdá, že je nutno dojít k symetrii. Do děje se připlétá i dění související s tornádem na Hodonínsku.
Chvilku mě mátly časové údaje a vracení se o pár dní zpět. Jinak za mě velká spokojenost. Podle recenzí je Šepot z lesa ještě lepší, tak už se těším.

Gard
13.01.2024 5 z 5

Myslela jsem, že něco takového umí jen pan King.
Geniální! stejně jako první kniha Šepot z lesa.

C.Skilark
08.01.2024 5 z 5

Opět skvělá! Úplně stejně jako autorčina prvotina ( a propojení s ní potěšilo). Autorka umí pracovat s hororovým žánrem na jedničku, bavila mě atmosféra z "To" (tyhle dětské party se nikdy neomrzí, jsou jako připomínání vlastního dětství, takže mě při čtení vždy potěší), propojení reálného řádění živlů s vymyšleným příběhem, spousta věcí na zamyšlení (atmosféra maloměsta, covid, dezinformace), ale i humor (např. Radek, který pořád jedl). A do toho nezaměnitelná a k dokonalosti vybroušená autorčina čeština. Má to všechno, co od tohoto žánru očekávám. A jsem moc ráda, že máme v Česku někoho takového, kdo dává život mysteriózním příběhům i v našich kulisách. (Bylo načase, už jsem toho Kariku Slovákům začínala závidět!)

Nuttelka
07.01.2024 3 z 5

Ani nevím, co ještě můžu dodat k této knize.. čekala jsem úplně něco jiného a rozhodně bych ji neřadila mezi horory, se mnou to nedělalo vůbec nic.. Byl to takový deník přírodních katastrof střihnutý Covidem a k tomu jakože "mystično".. Nejzajímavější linka byla opravdu jen se "Sněhurkou" a pak jak gradoval konec, jinak mě to opravdu nebralo :-(

Leonis
06.01.2024 3 z 5

Uff, tak jsem konečně dočetla. Mám-li být úplně upřímná, nebýt kniha z mého rodného města, odložila bych ji. Příběh jako takový nebyl špatný, ale asi mi nesedlo psaní autorky, netuším. Její druhou knihu, která má vysoké hodnocení, jsem nečetla a po této knize ani nevím, jestli ji někdy číst budu.

Jak jsem již zmiňovala, jelikož se příběh odehrává v Hodoníně, popisy města a nejrůznější detaily, jako je Mléčňák, písecký dort, panelka k jezu apod., mě hřály na duši, a proto hodnotím 3 hvězdami. Za horor bych knihu ale rozhodně nepovažovala.

Autorka se dost opírá o mytologii, možná čtenáři, kteří mají tohle rádi, si zde přijdou na své.

brabofka
06.01.2024 5 z 5

Za mě je škoda, že tato kniha má jen "modré" hodnocení. Ano oproti první knize je to trochu jiné, ale i tak silné a skvělé. Úvod Vás opět lehce přivítá, představí a zasekne drápek. A v tu chvíli se to rozjede. Vítr možná ještě lepší než "Šepot". Jen ta Kristýna, a provázanost na Petra a Imbuse tam byla za mě navíc. Vůbec být nemusela. Možná jakoby se autorka bála právě toho. Že všichni budou chtít Petra a Imbuse. Ale Sněhurka je pro ně zdárnou parťačkou... za mě tedy super. Těším se na další knihu. A poučení? Že i zdání klame, a někdy modrá není dobrá ale skvělá!

Lenucha77
01.01.2024 3 z 5

V podstatě se podepisuji pod hodnocení LuckaLO. Bohužel, po Šepotu z lesa velké očekávání, což se nesplnilo. Měla jsem problémy dočíst, navzdory květnaté češtině, která byla zbytečně místy vyšponovaná a jakoby na sílu. Hvězdičku přidávám za propojení linky postavy Petra a Imbuse ze Šepotu, což mě probralo z letargie a napovědělo, že není všechno snad ztracené...

Netae
31.12.2023 5 z 5

Mně se autorčina druhá kniha líbila mnohem víc, než ta první, tedy Šepot z lesa. Tak nějak mi hlavní hrdina, jeho parta, jeho schopnosti i zasazení děje do období nejdříve ničivých povodní a potom tornáda více promlouvali do duše. Moc se líbilo i malinké propojení s hrdinou předchozí knihy.

jana14
31.12.2023 4 z 5

Tak nevím. Nápad napsat české "TO" po moravsku (hodonínsku) a zapojit do toho skutečné tragické přírodní katastrofy se mi velmi líbil. Výstižný popis prostředí, místních lidí, party dětí a jejich mentality, moravské koláče :-))) a nářečí. OK. Na rozdíl od předchozí autorčiny knížky "Šepot z lesa" mi v knize něco chybělo, něco přebývalo. Neumím to vyjádřit, ale příběh mě přišel hlavně v druhé polovině takový roztříštěný, chyběl mi jakýsi "tah na branku", který čtenáře jako já úplně pohltí. I když námět zajímavý až tragický, byl román pro mne méně strhující. Špatné to ale nebylo. Autorka umí psát velmi dobře a hodlám ji i nadále sledovat a podporovat.

LuckaLO
29.12.2023 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila, Šepot z lesa byl totiž skvělý. A jsem zklamaná. Příběh mě vůbec nebavil, je zdlouhavý a celkem nudný, do čtení jsem se musela nutit. Chyběla mi originalita a atmosféra první knihy. Snad se třetí kniha (doufám, že bude) povede víc, autorka má krásnou češtinu a psát umí.

Janina82
29.12.2023 3 z 5

Tato knížka by mohla klidně být detektivka. To vše tajemné je tam dosazené tak nějak uměle. Vůbec to nefunguje. Ani by to tam nemuselo být a kniha by i tak nějak dopadla. Chybělo mně mrazení, atmosféra první knihy, která byla skvělá, originální, napínavá. Tohle mi přišlo jako kompilace všeho možného. A ta inspirace Kingem byla chvílemi až moc okatá. Škoda, ale věřím, že to není autorky poslední slovo a že nám všem ještě ukáže

milanříský
29.12.2023 4 z 5

Kateřina Surmanová na sebe upozornila už svou povedenou prvotinou Šepot z lesa, novinka Zvedá se vítr není klasickým pokračováním, byť k malému provázání, pomrknutí směrem k debutu, přeci jen dojde. Ale to, co je podstatné - autorka dvojkou nezklamala.

Příběh se tentokrát točí kolem vraždy mladé dívky a dětské bandy, která se po letech opět sejde, aby definitivně zametla se zlem obcházejícím jejich kraj. Řádění živlů Surmanová líčí skvěle, zápletka o dvou časových rovinách a mraky mikropříběhů připomínají slavná díla mistra hororu, v žádné případě však nejde o vykrádání. Tenhle koncept je, ať už díky TO nebo seriálovým Stranger Things, prostě oblíbený. Ostatně z lehce podobným motivem pracovala už minule.

Autorka má dar poutavě psát, do osudů mnoha místních postav zabíhá často, mozaiku Hodonína v době záplav a následného tornáda skládá pečlivě a už dlouho jsem nečetl tak příjemně mrazivé závěry kapitol. Už teď se začínám těšit na třetí knihu.

LadaLil
28.12.2023 2 z 5

Autorcinu knihu Sepot z lesa hodnotim jako nejlepsi, kterou jsem letos precetla. Mozna ma vysoka ocekavani zpusobila spatny pocit z teto knihy. Zvedá se vítr od Surmanové je kniha, která mě bohuzel zklamala. Příběh sice začíná slibně, ale autorka ho zbytečně protahuje nečekanými odbočkami a neustále přidává další a další vrstvy, i když hlavní případ je vyřešen poměrně rychle. Příběh by byl dobry, kdyby se ho autorka nesnazila uměle prodloužit. Kniha konci několikrát, což působí nekoordinovaně. Surmanová sice vládne květnatým jazykem, ale pro tento žánr je, podle meho nazoru, nevhodný. Pozitivem je zasazení příběhu do naší země a jejich historickych událostí.

sar.janurova
26.12.2023 5 z 5

Má druhá kniha od autorky a musím říct, že stejně tak, jako mě překvapila její prvotina, mě překvapila i tahle její následující knížka... Celý příběh autorka zasadila do událostí, které má spousta lidí ještě živě v paměti. Dokázala velmi precizně popsat pocity i celé situace, které kolem povodní i covidu panovaly, takže to ještě o něco více umocňovalo pocity z knihy. Moc se mi líbilo, že nebyl jen jeden vypravěč, ale rovnou tři - dávalo mi to smysl a dávalo to knize takový zvláštní a velmi příjemný švih. Propojení s první knihou některými postavami mi sice přišlo trochu na sílu, ale vlastně proč ne... Vzhledem k tomu, že se jedná o na sebe volně navazující knihy. Opět musím vychválit její osobitý styl psaní, díky kterému je nezaměnitelná.

Luciiis
23.12.2023 3 z 5

Pro me prekvapive velke zklamani. Protoze autorcina predesla kniha Sepot v lese je za me jedna z nejlepsich knih, ktere jsem cetla.
Myslim, ze to nebylo prehnanym ocekavanim. Jednoduse se tu zkombinovalo vice zanru a deju, ktere dohromady nedokazaly udrzet ctivou linku.
Hlavni linie pribehu byla rozmelnena historickymi realiemi a desitkami lidskych pribehu, ktere nez doznely, uz jsem si pomalu nepamatovala, o cem byl hlavni dej. Pocit napeti se tak, vzdor vsemu nadprirozenu, v teto zmeti take nemohl objevit.
Beru to jako krok vedle, dalsi knize dam urcite sanci.

katchamccall
13.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Za mě naprosto úžasný příběh. Trochu vybočím, ale za mě tato kniha byla lepší než Šepot. Zasazení skutečných tragických událostí do příběhu je horor sám o sobě a když se k tomu přidá mrtvá Sněhurka, šelma a sama smrt, prostě WOW.

Lu_Si
11.12.2023 2 z 5

Zklamání. Bylo mi líto knihu odložit, když jsem si ji koupila, ale vůbec jsem se nezačetla. Většinu času se děj nikam neposouvá, kniha je plná líčení atmosféry a prostředí, což mně osobně nesedlo. Ale to je subjektivní, jiný to může ocenit... Já čekala větší příběhovost. Rozuzlení příběhu se nachází cca v půlce knihy, proč tak brzy? A do toho zbytečné dělení knihy na části psané v 1.osobě, 3. osobě a pasáže, které s hlavní dějovou linkou neouvisí a každé jinak označené a strukturované. Atmosféra tajemma se za mě nedostavila. Líbila se mi původní myšlenka srovnání dvou katastrofických událostí a téma návratu domů, stejně jak tomu bylo u Šepotu. Za to alespoň 2 hvězdičky.