Zuzanin dech

Zuzanin dech https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428845/bmid_zuzanin-dech-mkh-428845.jpeg 5 3034 3034

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Čtenářka73
10.09.2021 5 z 5

Dechberoucí příběh o schopnosti přežít a zachovat si důstojnost i v těch nejkrutějších podmínkách. Má první, ale určitě ne poslední kniha od této autorky.

MedvidekS
09.09.2021 5 z 5

Nádherný, ale smutný příběh, který se čte jedním dechem.

Mikako
09.09.2021 5 z 5

Měla jsem strach, že mi bude v knize chybět přímá řeč. A nechyběla. Vůbec. Četlo se to nádherně. Kniha mě chytla od první strany. Moc se mi líbily všechny popisy v knize, já jsem snad ten cukr cítila!
Krásná kniha se smutným příběhem. Kolik toho jedno tělo a jedna duše dokáže vydržet...

magic11
08.09.2021 4 z 5

Sedl mi styl psaní a díky tomu jsem ji přelouskla i rychle. Přijde mi, že se s těmito knihami teď roztrhl pytel... Ještě bych přidala nějaký závěr, trošku pokračování. I tak jsem byla spokojená

haannyys
06.09.2021 5 z 5

4 nebo 5 hvězd? Dávám 5, přestože do stylu slohu jsem se vžívala 100 prvních stran, musím uznat, že je to jiné a dobré, i když mě trochu od knihy odosobňuje. Téma by se mohlo zdát stokrát opsané, ale cením si kapitoly z dospělosti. Osoby jsou zajímavě vykresleny. Takže přes počáteční skepsi vůči slohu hodnotím knihu velmi dobře.

terezička93
06.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Příběh bere dech o tom žádná, jediné co mi vadilo , tak styl psaní se kterým jsem chvilku bojovala ale asi po půlce zas začala ignorovat :D a obdiv k Zuzaně že Hanuše nezabila dřív :D

JarunkaP
06.09.2021 3 z 5

Budu asi přísná proti většině komentujících, ale asi jsem od ní čekala víc.

denisa7430
03.09.2021 5 z 5

Nemám slov. Tak pohádkové dětství se obrátilo v naprosté inferno.
Tu největší bolest působí lidé našemu srdci nejbližší.
Krutá, ale krásná kniha.

Danisa
03.09.2021 5 z 5

Nádherné...audiokniha v podání Evy Josefíkové je skvostná.

slaska77
03.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Je to škoda, knížka sama o sobě je hezká, téma neotřelé a příběh v mnoha ohledech překvapivý, určitě by byla aspoň na 4 hvězdičky, ale.... ale kniha je dost nevyvážená, dle mého vkusu prvních asi 80 stránek obsahuje až přespříliš popisů, úplně zbytečně jsou detailně rozebrány některé postavy, které nehrají v dalším ději žádnou roli (např. maminka Liliana). Účelem bylo zřejmě vykreslit kontrast života židovské komunity před a po, ale do čtení jsem se musela nutit. Druhá půlka se četla už hezky, byla jsem ráda, že samotný pobyt v táboře již nebyl tak dopodrobna rozpracován, i tady byly pro mě dost neuvěřitelné věci (nepotrestali hospodyni za ukrývání Židů na půdě? nebyl to tehdy hrdelní zločin?).... Naopak se mi velmi líbilo, že se autorka věnuje hodně životě po holocaustu, kde již většina knih s touto tématikou končí, závěr knihy by si zase zasloužil trochu více dovyprávět, ale .... za mě 3,5 hvězdičky, je mi to líto, asi jsem čekala více, a tak jdu s hodnocením proti všem. Někdy se to tak přihodí.

Damato
03.09.2021 5 z 5

Jedna z mých prvních audio knih. Původně jsem myslela, že u čtení budu uklízet a poslouchat u práce. Skončilo to tak, že jsem s otevřenou pusou poslouchala a poslouchala... Možná dobře, nádherně namluvená kniha. S autorkou jsem se setkala v knize Němci , která mě také nadchla. Doporučuji, kniha zas trochu jiným pohledem nahlíží na tragické události nejen židů. Opravdu doporučuji, za přečtení rozhodně stojí.
Samozřejmě, děj se dá předvídat, proto mi třeba na krásně popisovaném dětství právě znalost dějin - co bude následovat- kazila radost u četby. Už předem jsem litovala všech , kterým se nezvratelně dofukovala svíčka.
Další kapitola- dospívání se také dala trochu předvídat, ale protože mě styl psaní autorky vyhovuje , seděla jsem jak přikovaná a poslouchala....
I poslední část Dospělost je napsána poutavě a přesto, že je to kniha o smutných věcech, i tady autorka zvolila styl , který neděsí.

KatyM.
02.09.2021 5 z 5

Nádherný, silný příběh od kterého se nedalo odtrhnout.

Marci70
31.08.2021 5 z 5

Krásné, kniha se nedala odložit!

saez
30.08.2021 5 z 5

Velmi čtivé, dobře napsané, jen ten konec jsem nějak čekala jiný. Zuzana se mi však zadřela pod kůži, přemýšlela jsem o ní ještě dlouho po dočtení.

helena842
29.08.2021 5 z 5

Po delší době jsem narazila na knihu, která mě opravdu vtáhla a četla jsem ji prakticky jedním dechem. Je to moje první kniha od této autorky a rozhodně ne poslední. Moc se mi líbí její styl psaní a dělení na kratší kapitoly. Opravdu silný příběh, který stojí za přečtení.

Ála1968
25.08.2021 4 z 5

Příběh židovské dívky před válkou a po ní.Kniha byla super.Určitě doporučuji k přečtení.

MisZaKnihou
24.08.2021 5 z 5

Výborná knížka. Nešlo se od ni odtrhnout. I když dalo, když jsem si musela na hrdinku zanadávat, co si nechá po všech těch hrůzách ještě líbit. Doporučuji přečíst!

GaleW
24.08.2021 5 z 5

Zpočátku si člověk musí zvyknout na autorův styl psaní, ale když tenhle prvotní "blok" pomine, je kniha velikým čtenářským zážitkem a přestože Zuzana není typická kladná hlavní hrdinka, čtenář je na její straně a fandí ji i jejímu tatínkovi na každé stránce této pozoruhodné knížky. Jsem moc ráda, že je tahle knížka součástí mé knihovny.

Balenka
24.08.2021 4 z 5

Krásna kniha, veľmi pútavý príbeh. Čo však mne uberalo na čitateľskom zážitku bol štýl autorkinho písania - strohe, neosobné vety podľa môjho názoru veľmi uberali emóciam, ktoré by mohla kniha vyvolať. Na druhej strane, kniha sa veľmi ľahko a rýchlo čítala.

petula22
23.08.2021 5 z 5

Neskutečný příběh, který je až dechberoucí. Kniha se nedá odložit, ufff, až mě mrazí při pomyšlení, co vše bylo a dělo se...