Zuzanin dech

Zuzanin dech https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428845/bmid_zuzanin-dech-mkh-428845.jpeg 5 3034 3034

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Renatka11
26.12.2021 5 z 5

Nádherné, citlivé, silné, smutné, plné života i zmaru, lásky i nenávisti, naplnění i prázdnoty. Tematicky tak podobné mým srdcovkám Haně a Zvuku slunečních hodin a přitom tak osobité a jiné. Zuzanin dech je opravdu trefný název úžasného příběhu, který mě naprosto dostal a který ve mně určitě bude ještě hodně dlouho doznívat.

kkouzlo
26.12.2021 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila a nemohla jsme přestat, ale konec mě velmi prekvapil, čekala jsem, že Zuzana zjistí, kdo je udal a možná se i setká s Janem, ale takhle rychlý konec jsem nečekala. Zajímalo by mě, jak to bylo dál.... Autora si najdu a další knížky pravděpodobně zaradim na seznam četby.

Krisařka
22.12.2021 4 z 5

No co na to říct ... Přepadla mne úzkost u toho , že je tohle možné ,zanechalo to ve mne pocit bezmoci ... Jakuba Katalpa pro mne píše zajimavým způsobem ,každopádně o hvězdičku méně za to,že na konci měla opět ta kniha až moc rychlí spád ... A konec je v podstatě na čtyřech stránkách .

Vlaďkaa4
20.12.2021 5 z 5

Až do konce jsem čekala, že se Zuzana dozví, kdo je udal gestapu. To se nestane. Celé je to smutné a v podstatě i konec je smutný.

666Jitka
20.12.2021 5 z 5

Zuzanin dech mě v určitých chvílích připravoval o dech. Kniha se mi velice dobře četla, autorčin styl psaní mi sedí. Velmi rychle jsem byla knihou vtažena do děje a následně jsem se do ní úplně ponořila. Posledních 100 stran jsem zhltla po náročné nedělní šichtě dnes v noci, protože, ač unavená, jsem nemohla spát a potřebovala jsem vědět, jak to všechno dopadne.

artepeli
19.12.2021 4 z 5

Poutavě napsaná kniha. Jen to téma je strašně náročné, a s autorčinou schopností vykreslit vše v pěti dimenzím jsem se kolikrát bála knihu otevříťt a číst, co Zuzanu čeká. Přestože ( nebo právě protože) první třetina je tak krásná, měkká a voňavá.
A když už si člověk myslí, že je po nejhorším, přijde další pomalý pád.
Do poslední strany stále v napětí, jestli osud zasáhne anebo si Zuzana bude muset vybrat sama.

Monya.grch
16.12.2021 5 z 5

Zuzanin dech přečten jedním dechem! Kniha mě naprosto okouzlila. Normálně moc nevyhledávám knihy psané ve 3. osobě, autorčin styl psaní je však kouzelný a vyhovovaly mi také krátké kapitoly. Hodně se mi líbilo, že se příběh vyvíjel od Zuzanina dětství až do dospělosti. Od knihy jsem se vůbec nemohla odtrhnout, napínavé od začátku až do konce.

manasx
13.12.2021 5 z 5

Tak tato kniha je pro mě velké překvapení. Moc mi nejde číst knihy, kde je málo přímé řeči - zde je všechna přímá řeč skrytá. Autorka používá krátké úderné věty. A ty vás nepustí. Nenechají Vás odejít myšlenkami jinam. Celý příběh je díky tomu čtivý a napínavý až do konce.
Zjistila jsem, že tento úderný styl neskutečně aktivoval mou fantazii. Živě jsem si vše představovala, cítila jsem vůni cukru a zrajících jablek, cítila jsem teplo slunce a chladnou vodu, chuť krve. Neskutečně živě. Měla jsem pocit, že když natáhnu ruku, tak si mohu sáhnout.
Děkuji autorce za skvělou zkušenost a drsný příběh, kde je ukázáno jak to krásné ze světa, tak to opravdu zlé.

anibeni
12.12.2021 4 z 5

Strohý styl psaní mi úplně nesedl a musela jsem si zvykat. Příběh sám o sobě byl drsný, asi tak jako většina knih z podobného prostředí, ale drsné zde bylo i to, co čekalo Zuzanu po válce... Klidu se tedy opravdu nedočkala..

Ainyska
12.12.2021 4 z 5

Věřím, že tato kniha ve mně nějakou dobu zůstane. Je to příběh jedné neuvěřitelně silné dívky, později ženy.

Kniha je velmi čtivá a stránky přímo letí pod rukama. A posledních pár stran? Neodtrhnete se, musíte co nejdříve zjistit, jak to dopadne a jestli se Zuzana dokáže vzepřít. Osobně mě konec trochu zklamal, připomnělo mi to knihy od Shari Lapeny aneb vyvrcholení na posledních 5 stranách a pak konec. Zajímalo by mě, jak to pokračovalo a zda hrdinka někdy zjistí, kdo může za její odhalení a následný přesun do koncentračního tábora. Jestli se Jan někdy dozví, že Zuzana žije a jak to s ní dopadlo. Hlavní dějová linka se sice uzavřela, ale zůstalo hodně otázek kolem příběhu, které nebudou zodpovězeny.

Ethys
09.12.2021 4 z 5

Napsano pekne a srozumitelne kniha se rychle cte. Presto bych knihu znova necetla, toto tema neni nic pro mě.

Tyn_a
09.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Jedinečný styl psaní.
Úžasná schopnost autorky nechat gradovat příběh až do úplného konce. Naprosto perfektní jsou kratší věty, které mnohdy gradaci příběhu více umocní. Geniální.

Hned jak jsem začala číst věděla jsem, že mě příběh chytí a nepustí. Přesně tak to bylo..
Je protkaný láskou, sílou, úctou, strachem, utrpením. Hlavní postava Zuzana ve svém příběhu popisuje celý svůj život, od útlého mládí až po dospělost.
Na konci příběhu je z ní silná, nebojácná, samostatná žena. Všechna čest..

Knize dávám plný počet hvězd a veliké plus je název, který nemůže být výstižnější! :))

KarolK.
08.12.2021 5 z 5

Tenhle příběh jsem nosila v hlavě i dlouho po tom, co jsem knihu dočetla. Oceňuji, že přestože byl příběh zasazen do období 2. světové války, nemalá část se odehrávala před i po ní. Životní příběh Zuzany byl velmi silný a bylo mi z něj úzko, konec pro mě pochopitelný a zasloužený.

Liturgievpatek
07.12.2021 5 z 5

Tak tohle byl opravdu silný sugestivní zážítek, nebojím se říct, že se tahle kniha může líbit mnoha mužům, protože je napsaná tak akorát citlivě a tak akorát dává nahlédnout do mužské duše.

tabaluga
02.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Přátelství 3 postav, kdy každý z nich pochází z jiného prostředí. Většinou tyto trojúhelníky moc dobře nedopadnou a stejně tak to bylo i v této knize. Překvapilo mne až do jaké fáze se Hanuš dostal, a co všechno dokázal. Zuzana musela být silná osobnost, protože život se s ní opravdu nemazlil a konec mne ani moc nepřekvapil. Hanuš ji opravdu miloval zvláštním způsobem jen škoda, že s Janem se už nepotkala..

myšpa
01.12.2021 5 z 5

Krásná kniha, na kterou se nezapomíná. Určitě si od autorky přečtu další.

veronika4937
30.11.2021 4 z 5

Velmi autenticky vyprávěný román. I když jsem o období 2. světové války přečetla už více knih, takhle mi přišla nejsyrovější. Možná za to může i fakt, že jsem ji poslouchala jako audioknihu. Každopádně stojí za přečtení, jen to úplně není odpočinkové čtení před spaním.

Doubravka1975
29.11.2021 5 z 5

O dětství, dospívání a dospělosti je tenhle DECHberoucí příběh Zuzany, její rodiny a přátel Jana a Hanuše....
Doporučuji !!!

Morgenka
29.11.2021 4 z 5

Silný příběh. Spisovatelka píše syrově. Líbilo se mi to.
Četlo se to pěkně. Hanuš nakonec dostal to, co si zasloužil. Jak se dokázal přetvařovat.

mazlak
26.11.2021 5 z 5

Překvapilo mě, že i když byla tato kniha situována do období druhé světové války, nic tomu na začátku knihy nenasvědčovalo. V průběhu děje je však již v náznacích čtenář na toto připravován různými dodatky ve vyprávění. I když pak popisuje i hrůzy koncentračního tábora a pokusy na lidech, končí úplně dramaticky v jiném směru, než jsem čekal.