Znič to jméno

Znič to jméno https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501183/bmid_znic-to-jmeno-twW-501183.jpg 4 152 47

Nenávist nezapomíná, křivdy nestárnou. Brilantně vystavěný psychologický thriller. Před osmnácti lety se Klára rozhodla přetrhat všechny vazby s rodným městečkem ve východních Čechách a odjet do Německa. Teď žije a pracuje v Hamburku, kde má zdánlivě všechno, co může chtít: milujícího partnera, místo na univerzitě, přátele, byt v bohémské čtvrti St. Pauli Když jí ale jedné horké srpnové noci zavolá otec, že ho chce někdo zabít, Klára má pocit, jako by se k ní nevyřešená minulost natáhla přes propast času, aby ji přivedla zpátky domů. Po otcově smrti se vydává zařídit záležitosti kolem pohřbu a dědictví do „díry u Pardubic“. Pod rouškou poklidného maloměstského života nic není takové, jak se na první pohled zdá. Všichni, mezi nimiž se Klára během prvních dnů po otcově smrti pohybuje, něco skrývají: její mladší sestra Ela, kamarádka z dětství Majda, partnerka Klářina bývalého přítele Tereza, otcova první žena Milada Všechny mají svá tajemství. Všechny mají důvod Kláru nenávidět. A jedna z nich ji chce vidět mrtvou.... celý text

cornetka
26.01.2023 5 z 5

Tenhle skvělý psychologický thriller od české autorky si rozhodně nenechte ujít. Moc se mi líbilo přiřazení rolí rusalky, medúzy, nymfy a sudičky. Jejich vyprávění se střídá v krátkých úsecích, což je v tomto podání skvělé řešení, protože postupně do sebe příběh pěkně zapadá. Postavy jsou tak pěkně charakterizované, že není pochyb o jejich povahových vlastnostech. Zkrátka je to velmi čtivá kniha, kterou jen tak neodložíte, protože budete zvědaví, jak to celé dopadne.

EvikU.
25.01.2023 5 z 5

Kniha je hustý psycho, hlavně ke konci, kdy se začíná vše rozmotávat. Do té doby podezírám více osob.

Na začátku mi vadilo v kapitolách „podkapitoly“ s názvy Rusalka, Meluzína, Bludička, Sudička, Nymfa,… ač tam byli i jména a mělo čtenáře uvést rychleji do kontextu, s kterou postavou právě jsme, mě to moc rušilo. Zapamatovala jsem si jen Rusalku a Meluzínu, hlavní hrdinky. Po cca 60 stránce už mi to nevadilo, už jsem věděla, kdo je kdo.

Pak už jsem vlétla do příběhu plnou silou. Rozplétala nitky minulosti spolu s Klárou. Co mi trošku přišlo divný, že na to, co se kolem Kláry dělo, „nešťastné náhody“, se bála docela málo. I to, co se postupně dělo v celém Krounově by mi stačilo, abych šla na policii a to i kdyby si měli myslet, že mám moc bujnou představivost.

Moc jsem si oblíbila Daniela, Jonase. Oba takový správný chlapi. Danielovo starání se o cizí holky se jen tak nevidí. To mě opravdu dojalo. Meluzínu Elu alias Gábinu jsem v něčem dokázala pochopit. Sociální sítě a potřeba like na její fotky. Neměla v životě moc lásky. S tím vším ostatním, co provedla, to už nechápu.

Líbí se mi vykreslené myšlenky, pocity všech postav v knize. Hlavně pak Ely a Terezy.

Blízké mi bylo prostředí, kde se příběh odehrával. Východní Čechy. Sice bydlím kousek dál, ale popsané věci by dost dobře seděli i na naši oblast.

Konec byl super napínavý, bylo mi jasný, že knihu jen tak neodložím, ale já bych potřebovala vědět, co se stalo s Elou? Klára vím, ale já musím vědět i o druhé sestře. Že by autorka chystala druhý díl? Nebo si má čtenář domyslet. Knihu určitě doporučuji, udržuje v napětí, moc dobře se čte.

Jana.Kuc
15.01.2023 5 z 5

Wow. Tak tohle byla opravdu jízda. Skvěle a napínavě napsáno. Četlo se jedním dechem.

BohyněKuchyně
06.01.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, od které jsem nechtěla odejít ani na chvilku. Celou dobu jsem byla napnutá co všechno se stalo v malém Krounově. Co se stalo před mnoha lety, co se děje teď. Kdo chce zabít hlavní hrdinku Kláru? A co se stalo mezi ní a její sestrou Elou? Čtete a žene vás dál chuť dozvědět se, jak to všechno bylo. Čtivá knížka, kterou všem doporučuji.

evajs.evajsek
27.12.2022 5 z 5

Páni, to bylo počteníčko ! Parádně vystavěný příběh. Děj se odehrává u Pardubic. Sleduje komplikovaný vztah sester, jejich život po nečekaném úmrtí maminky, mezilidské vztahy na malém městě. Děkuji paní spisovatelce za čtenářský zážitek. Pro mě je tato kniha letos jednou z nejlepších, kterou jsem přečetla.

Pepina19
17.12.2022 5 z 5

Za mě letos nejlepší thriller, který jsem četla a o to víc mě těší, že se jedná o českou literaturu. Příběh dvou sester, kterým autorka říká Rusalka a Meluzína. Napětí se stupňuje s každou stránkou a čtenář netuší kdo je vlastně v tomto příběhu ten zlý. Jednoznačně perfektní !!!

Veju007
07.12.2022 4 z 5

Znič to jméno okouzlí nádhernou obálkou a překvapí fantastickým vnitřkem.

Kniha vypráví příběh pěti žen - dvou sester Kláry a Ely, kamarádky z dětství Majdy, nové partnerky Terezy Klářina bývalého přítele a první manželky otce sester, Milady. Po smrti otce se Klára vrací do maloměsta zařídit záležitosti kolem pohřbu, ale v domě se dějí zvláštní věci - otevřené dveře, tajemné vzkazy. Někdo očividně není šťastný, že se Klára vrátila domů a někdo jí chce vidět mrtvou.

Kniha je čtivá, každá z hlavních postav má svoji vlastní přezdívku, ke kterým jsem si že začátku musela napsat tahák, abych se orientovala. Ale dějí to vůbec neubližuje a společně tak odkrýváme jednotlivá tajemství každé ženy, která se nebezpečně prolínají v nejedno velké rodinné drama.

Je škoda, že kniha není téměř vidět, protože si to opravdu zaslouží a já jsem s každou další kapitolou chtěla vědět víc. Jen konec mi přišel lehce uspěchaný a dalších pár stránek navíc by mu neuškodilo.