Znič to jméno

Znič to jméno https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501183/bmid_znic-to-jmeno-twW-501183.jpg 4 152 47

Nenávist nezapomíná, křivdy nestárnou. Brilantně vystavěný psychologický thriller. Před osmnácti lety se Klára rozhodla přetrhat všechny vazby s rodným městečkem ve východních Čechách a odjet do Německa. Teď žije a pracuje v Hamburku, kde má zdánlivě všechno, co může chtít: milujícího partnera, místo na univerzitě, přátele, byt v bohémské čtvrti St. Pauli Když jí ale jedné horké srpnové noci zavolá otec, že ho chce někdo zabít, Klára má pocit, jako by se k ní nevyřešená minulost natáhla přes propast času, aby ji přivedla zpátky domů. Po otcově smrti se vydává zařídit záležitosti kolem pohřbu a dědictví do „díry u Pardubic“. Pod rouškou poklidného maloměstského života nic není takové, jak se na první pohled zdá. Všichni, mezi nimiž se Klára během prvních dnů po otcově smrti pohybuje, něco skrývají: její mladší sestra Ela, kamarádka z dětství Majda, partnerka Klářina bývalého přítele Tereza, otcova první žena Milada Všechny mají svá tajemství. Všechny mají důvod Kláru nenávidět. A jedna z nich ji chce vidět mrtvou.... celý text

WaN635
04.07.2023 4 z 5

Velmi zdařilý thriller. A musím za sebe říct, že mně se přezdívky postav a jak s nimi autorka v knize pracovala líbilo. Sice trošku červená knihovna, ale proč ne. Příběh byl uvěřitelný, pěkně svištěl a dopadl k mému obrazu :) .
Budu se opakovat, v poslední době čtu převážně české autory a ještě mě ani jeden nezklamal.

Pavčule
04.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Na české poměry velmi dobré . Ze začátku mi dělalo problém orientovat se kdo je kdo ( a dokonce jsem si myslela ,že to třeba nakonec bude jen jedna osoba ). Hodně mě mrzel osud Báry - taky mám doma pejska téhož jména , to mohla autorka vymyslet jinak , ale to je jen takový můj pocit . Jinak příběh , na který hned nezapomenu , takže jsem spokojená .

Beáta753
21.06.2023 5 z 5

Kniha, mě velmi bavila, nechybělo tam tajemství, laská, rodinné vztahy, nebezpečí.. A nic z toho mi nepřipadalo přetažené za vlasy. Přezdívky hlavních postav byly velké plus a o charakteristice postav ani nemluvím. Výborně napsané.

kacenka075
27.05.2023 3 z 5

Trochu zmatek. Napínavé i čtivé, nicméně celkově netuším, za co ta nominace na Literu?? Vždyť je to v podstatě červená knihovna...

sibumi
23.05.2023 3 z 5

Moje hodnocení bude trochu rozporuplné, ale i takové jsou moje subjektivní pocity z této knížky. Mám takové příběhy rád a líbila se mi anotace. Pokud by tady ale nebylo tolik nadšených recenzí, určitě bych ji ani nedočetl. Během první poloviny jsem měl takové nutkání několikrát. Příběh jako by byl o ničem, táhlý, navíc zmatený názvy postav, nedokončené věty a myšlenky. Vůbec mě to nebavilo. Navíc mě rozčilovalo neustálé zmiňování produktů konkrétních značek snad na každé druhé stránce, jako kdyby to byl katalog reklamy. V tomto směru na můj vkus zbytečně předimenzované. Na druhou stranu to celkem trefně vykresluje obraz dnešní doby.
Ale abych nebyl jen negativní, to si kniha totiž úplně nezaslouží: Opravdu se to rozjelo až v druhé polovině, kdy děj nabral spád a tato část se odehrála v podstatě během jednoho dne. Postavy se projevily v jejich plné přirozenosti, místy dost děsivé, a zjistili jsme důvody jejich jednání. Zajímavě vystavěný thriller v českém prostředí, který bych si nakonec dokázal představit i jako film.
Celkově shrnuto nemůžu dát víc než 3*.

brabofka
07.05.2023 5 z 5

Nemohu knize nic vyčíst. Skvěle postavený příběh se vším všudy. Škoda že sem nejdou vkládat příspěvky jak do chatu. Zkusím aspoň bodově popsat můj vývoj s knihou.
1. Co jsem si to půjčila? Má to nejvíc stran ze všech, počká.
2. Bludička, Sudička, Nymfa ... tak v tom se asi nevyznám. Po přečtení první "kapitoly" (a až když mi nesedělo, že je to někde jinde) jsem zjistila, že jsou nazvané po jednotlivých postavách a jejích pohledech na věc. No co.
3. Po cca 30 stranách jsem začala přemýšlet jak všechno odložit a kam zalézt, abych měla klid na čtení.
4. Sumasumárum, začala jsem v pátek a v sobotu večer dočetla.
Skvělé, napínavé a i těch Rusalek nebo Bludiček se bát není třeba. Ony se každá vyprofilují tak, že si je plést určitě nebudete.

L.Helena
03.05.2023 4 z 5

Dost dlouho jsem se nemohla začíst. Četla jsem po chvilkách, což je v případě této knihy asi chyba. Několikrát jsem ji chtěla odložit, vydržela jsem jen díky vysokému hodnocení zde na databázi. Pak se to rozjelo a začalo mě to bavit, četla jsem již v kuse a měla o hodně lepší pocit, než zpočátku. Příběh je spletitý, postupně se čtenář dozvídá nová a nová tajemství z minulosti, současnost se tím pádem víc a víc dramatizuje... Jo, nakonec tedy docela dobré čtení.

Petrasuvicka
28.04.2023 5 z 5

Pěkný psycho, čtivé a s pěkně ujetymi charaktery některých postav. Ale až tak neprohlédnutelne to nebylo, ačkoli zamotané až dost. Kdo je zvyklý na podobné žánry a dává si v průběhu věci do souvislosti, odhadne celkem včas, kdo za tím stojí, nicméně všechno dostane smysl později, tajemství se objevují pěkně postupně.
Mýtické bytosti se mi že začátku pletly, ale po sto stránkách už jsem věděla, kdo je Sudička a Bludička a tak dále.

MarBra
11.04.2023 5 z 5

Výborná kniha.

čef
25.03.2023 4 z 5

Znovu jsem se musel přesvědčit, že ženský psychologický thriller není nic pro mne. Přesložité rodinné a jiné vazby představené v dlouhých dialozích, nekonečné radosti a starosti s dětmi, láskou, nevěrami, těhotenstvím, potratem atd. atp. nemohu pořád, tak nějak radostně, rozplétat. Nějaké vraždičky zde také jsou, zvrácení lidičkové také, ale jen tak okrajově, nezajímavě ztraceni v kecech o pojídání, popíjení a plkání. Chápu ale, že se tento román může hlavně čtenářkám líbit už pro svoji neotřelou formu, o obsahu samozřejmě nemluvě.

Lenka0007
22.03.2023 2 z 5

(SPOILER) Tak tady se budu se svým hodnocením hodně lišit. Knížka má hezkou obálku, ale tím to pro mě končí. Nepřehledné a matoucí dělení hlavních postav na Sudičku, Bludičku, Rusalku., děj sunoucí se kupředu velmi pomalu, černobílé postavy, předvídatelný konec a happy end ve stylu harlekýnek. Ne ne, nic pro mě.

Tydvik
22.03.2023 4 z 5

Vyzkoušela jsem několikrát a zatím si nemůžu stěžovat - nejlíp se mi relaxuje u českých detektivek. Tedy u těch dobrých samozřejmě. Ano, je to i tento případ.
Členění hlavních postav podle tajemných/pohádkových bytostí na základě jejich charakterů je skvělý nápad, který hodně dobře fungoval. Příběh samotný si překvapivě, a ne úplně tradičně, vystačí sám, přirozeně se vyvíjí, policie netřeba.
Pokud už se objeví, tak vlastně jen někde na pozadí.
Drobné (drobounké) výhrady by se určitě našly, postupem času jsem si například vybudovala lehkou averzi na "dětské vlásky vonící heřmánkovým šamponem". Ale budiž, asi chápu, co tím autorka měla potřebu zdůrazňovat.
Tímto děkuji Magnesii Liteře, která konečně vzala na milost i jiné žánry a přidala celé tři nové kategorie. Tím pádem mi pomohla objevit hned několik nových knih, jejichž existence mi byla do té doby utajena - včetně této.
K nominaci gratuluji.

iveta3689
14.03.2023 4 z 5

Měla jsem trochu problém s přezdívkami, pohodlnější by pro mě bylo uvozování kapitol jmény. Ale to je jen otázka osobních preferencí, neubírá to knize na čtivosti. Autorka píše zajímavě, střídá pohledy ve správnou dobu. Ke konci se jednotlivé osudy víc proplétají a všechno si postupně sedá, je to skvěle vymyšlené.

veronika4001
03.03.2023 5 z 5

Nepochopila jsem členění knihy na Bludičku, Rusalku, Sudičku, Meluzínu a Nymfu, než jsem k nim přiřadila konkrétní jména, ke kterým jsem se dopracovala četbou skrze poznávání povahových rysů. V hlavní roli jsou mezilidské vztahy; závist, přetvářky, ale i otevřené nepřátelství, imponace jednou osobou, láska k ní až posedlost a další lidská slabost jménem nenaplněná a stále žhnoucí touha. Kdo z koho? Se Sudičkou jsem měla problém, postupně mi docházelo, kdo to může být. Příběh je protknut serpentinami lidských povah a provázán je několika úmrtími blízkých, vlivem nichž se čtenář dostává na stopu pachatele. Pachatele jsem nejprve tipovala hned na začátku, pak se mi vykreslováním dalších postav v průběhu děje ztratil, své úvahy jsem přehodnotila a následně na závěr se mi potvrdila stejná osoba jako na začátku. Pěkný kotrmelec. Přiznám se, že spletitost lidských povah a taková ta jejich malost není mým šálkem čaje, ale to je přesně to, co dodává této knize benefit a co lze považovat za odrazový můstek k pachateli. Povahy jsou vykresleny tak, že z nich hned vycítíte jejich temný temperament a způsob, jak osoby přemýšlí. Autorka se skrze lidské slabosti proklestila ke skvělému příběhu a i když to není "to moje" musím dát plný počet hvězd.

tere9
22.02.2023 5 z 5

Skvělá knih a ta obálka. Jedním slovem nádhera. Rozhodně stojí za přečtení, já jsem se nemohla odtrhnout.

borupet
11.02.2023 5 z 5

Vynikající. Navíc z českého prostředí, třešnička na dortu :-)
Opravdu skvěle napsaný thriller, má spád a autorka nás udržuje v napětí až do konce. Trochu jsem že začátku měla problém s přezdívkami, přesto to hodnotím jako výborný nápad. Dobře vykreslená psychologie postav, všechno do sebe zapadne. Skutečně neobyčejná kniha.

artepeli
08.02.2023 5 z 5

Už když jsem četla profil autorky na přebalu, říkala jsem si, že to bude dobré. Žurnalistka, překladatelka mnoha knih, a navíc od pohledu sympaťačka.
A bylo to skvělé. Napínavý příběh situovaný na maloměsto (..ano, přesně tak to funguje), bravurně vykreslené všechny postavy, kde i u záporáků člověk někdy nachází soucit pro jejich chování, text psaný s lehkostí a proložený i sem tam zbytným vtípkem nebo pozvdychnutím. Nemohla jsem se od toho odpoutat, a i když už tak v druhé třetině knížky mi začínalo svítat, byla napínavá až do poslední stránky. Jo, a taky mě bavily přezdívky všech hlavních žen, bez toho by to bylo tak nějak obyčejnějši.

qydko
03.02.2023 5 z 5

Luxusní thriller. V českém literárním rybníčku pro mě naprosté zjevení. Asi mám novou oblíbenou spisovatelku.

zuzana2599
01.02.2023 5 z 5

Opravdu povedený psychologický thriller, skvělá práce české autorky ! Kvalitní a originální, odehrávající se v českém prostředí nedaleko Pardubic. Musím předeslat, že to nebylo vůbec jednoduché čtení... aspoň pro mne. I já jsem dosti dlouho zápasila s rozpoznáváním postav, velmi netradiční bylo pojmenování jednotlivých postav a vlastně i nových kapitol jmény žen slovanského folklóru - Sudička, Nymfa, Rusalka, Bludička... To mě dlouho mátlo a zdržovalo, i když se mi to líbilo.
Vynikající příběh o starých křivdách, rodinném tajemství, hned tak na něj nezapomenu. Závěr byl skutečně dost drsný, ale i přesto mám pocit, že vše skončilo a zapadlo kam mělo. Ráda tuto nenápadnou knihu doporučím. Je fakt moc dobrá !!!

ivousekk
31.01.2023 5 z 5

Vynikající. Napínavé jak kšandy až do konce.
Ale co mi hlavně ze začátku dost vadilo, a úplně poprvé jsem si udělala tahák, tak byly přezdívky postav: Rusalka, Bludička, Sudička.. Prvních x stran u každé kapitoly: ježiš, tohle je zas která? Proč? Stačí, když se čtenář musí popasovat s větším množstvím postav a jejich civilními jmény. Tady byl ještě druhý level s přezdívkami. Za mne naprosto zbytečné.