Zlodějka

Zlodějka https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2092/bmid_zlodejka-bQJ-2092.jpg 4 382 74

Sarah Watersová, rodem z Walesu (1966), usazená v Londýně, je pokračovatelkou nejlepší tradice anglického románu rozvinuté do výsostně moderní podoby. V románu Zlodějka, odehrávajícím se roku 1862, nás zavádí do Londýna a okolí, do nejrůznějších prostředí a vrstev tehdejší společnosti. Spolu s hlavní hrdinkou, Sue Trinderovou, se ocitáme mezi spodinou živořící v nejubožejších částech Londýna a živící se pochybnými způsoby. Sue se snaží vymanit z prostředí podvodníků, ve kterém vyrostla, a její nelehká cesta je plná nečekaných zákrutů a zvratů. Autorka prokazuje svrchované mistrovství v budování rafinované zápletky i v barvitém líčení postav a prostředí. V jejím románu není nikdy nic tak, jak se čtenáři, ani nedýchajícímu napětím, zdá, a všechno přitom do sebe bezvadně zapadá. Román, psaný vybroušeným stylem, dokonale vystihuje dobu děje, nádherně plyne a unáší čtenáře jako řeka.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Fingersmith , 2002

evickakyticka
24.07.2017 5 z 5

Tohle jsem nečekala. Neuvěřitelně čtivá kniha. Z každé strany byla cítit atmosféra Londýna, jejich obyvatel, té každodenní špíny, korzetů, sluhů, podvodů, odporných lidí (kterých bych se bála jako v tom nejhorším snu),prostě - nemohla jsem se odtrhnout a četla až dlouho do noci.

Kerberos
30.06.2017 3 z 5

Historická kniha,která mě bohužel nezaujala.

Taťka Hraboš
12.09.2016 4 z 5

Jedno se nedá autorce upřít - dokáže psát velice poutavě a napínavě a čtenáře překvapovat náhlými zvraty. Ale přesto jsem z téhle knížky trochu rozpačitý - zápletka mi nakonec připadala až moc vykonstruovaná a závěr mě trochu zklamal. Obrazně řečeno - jako kdyby si autorka nasadila v prvních dvou třetinách knihy příliš vysokou laťku, kterou už v závěru nedokázala přeskočit.

čika
04.08.2016 3 z 5

achjaj, skoda toho vaudevillovskeho konca. ako z dakej operetky, fakt. mozno bolo zamerom autorky stvorit nefalsvoany viktoriansky roman, potom ale nemusela navnadit tou pekne psychologicky prepracovanou prvou polovicou. a aby sa nepovedalo - vzdavam hold prekladatelke!

Ládja
10.06.2016 3 z 5

Musí se nechat, že paní spisovatelka umí vtáhnout do děje a skvěle popsat situaci a prostředí ve kterém se celý děj děje. Ale...jak to tak bývá, opět nějaké ale. První část skvělá, skvělé nastínění situace a plánu. Druhá část skvělá, alespoň její dvě třetiny ke konci už se trochu ztrácelo napětí a dech. A třetí část...to už bylo pro mě mnohem horší. Také kvůli tomu jen tři hvězdičky. Ten konec je zbytečně dlouhý a i ta druhá část by se dala zkrátit. Ubrat cca 50 stránek bylo by to naprosto skvělé, takhle jsem se v určitých situacích nudil. A teď jdu zkusit film...

Atuin
14.03.2016 3 z 5

Ani druhá od této autorky mě nezklamala. Autorka se nebojí popisů, aby tím vyretušovala ovzduší doby. V některých momentech lehce poklesla nálada postav, ale celkově zůzstává po přečtení vysoce příznívý dojem.

alena4154
07.07.2015 4 z 5

Kniha je to čtivá, ačkoli někdy vážně moc utahaná, zdlouhavá.. Ale rozhodně stojí za přečtení.

dark.ma93
05.07.2015 3 z 5

Omlouvám se nadšencům, ale mně se to zase tolik nelíbilo. Špičkou jazyka byla pro mě o hodně lepší kniha. Souhlasím s komentáři, že už to byl moc zapletený děj, detektivka, kniha o nešťastném sirotkovi, pak červená knihovna. Některé pasáže byly opravdu psané dlouze a nudně. Druhá část byla moc podobná první... Určitě svoje kouzlo kniha měla, ale četla jsem i lepší věci.

Mrejča
19.11.2014 3 z 5

Měla jsem co dělat, abych to dočetla. Sice mi bylo jasné, jak to dopadne, ale chtěla jsem znát ty cesty, kterými se k výsledku dojde.
Kniha je rozdělena do tří částí a sedmnácti kapitol. Kapitoly jsou dost dlouhé, blbě se dělaly přestávky (znáte to - "dočtu kapitolu a jdu" se v této knize špatně uplatňuje). První část zpočátku zajímavá, ale postupně jsou stránky zahlcovány popisy všeho možného a děj veškerý žádný.Nejvíc mi utkvěl ten motorový člun na Temži, zřejmě byl míněn parní člun, ale vyznělo to nepatřičně. Další dvě kapitoly jsem pak intenzivně přemýšlela, v které době se to vlastně odehrává.
Druhá část nás zavede někam úplně jinam, ale styl vyprávění je natolik stejný, že je to až matoucí. Rozdíl měl vystoupit už ve způsobu jejich mluvy/uvažování, což ale nebylo. Nevím, jestli je to problém autorky nebo překladatele.
Třetí část už jsem četla jako naprosté utrpení, tři kapitoly před koncem jsem přesvědčovala samu sebe, že to prostě dočíst musím, když už jsem tak daleko. Naštěstí pak se to zase rozeběhlo a dočetla jsem to docela v pohodě, díky čemuž dám 3*. Jinak jsem byla rozhodnutá jen pro dvě.
Autorka motala až domotala, dá se to přečíst, ale žádná extra PERLA to tedy není. Kdyby si odpustila ty všudypřítomné popisy čehokoliv, mohlo to být stravitelnější.

svitim
27.10.2014 4 z 5

Pěkná kniha, dobře se četla, zajímavá zápletka, ale klidně by stačilo 300 stránek :-)

Kateřina1011
26.10.2014 3 z 5

Určitě zajímavý příběh. Ale musím říct, že přesto, že jsem nejprve ocenila pohled i do "druhé" hlavy, až moc často mi přišlo vyprávění zbytečně utahané. Ačkoli pohled druhé strany zase naopak objasnil, proč se jisté věci v příběhu staly tak, jak se staly... Nevím. Zajímavý příběh, to určitě. Ale svižněji podaný by mě asi pohltil víc a určitě bych hodnotila lépe.

debe
08.09.2014 2 z 5

Tak - omlouvám se všem nadšeným čtenářům, ale já nemůžu dát kladné hodnocení. Zápletka byla až moc zapletená, celý mi to přišlo tak nějak nudně natažený mezi jednotlivými "zvraty", pokud se to tak dá nazvat, a závěr byl víc než předvídatelný. Příběh mi nesedl!

buschka
09.08.2014 4 z 5

Kniha, která svým příběhem vtáhne do děje...určitě zkusím i jiné knihy od této autorky.

Frediiik
28.07.2014 5 z 5

Jednou jsem vešla do knihovny a první pohled patřil téhle knize. Řekla jsem si, že ji zkusím a nelituji! Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Četla se úplně sama a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Rozhodně doporučuji:)

Yorika
14.05.2014 3 z 5

Zajímavá kniha.Některé zvraty jsem opravdu nečekala.Jen mi přišla v některých pasážích trochu nezáživná.Klidně bych pár stránek vypustila.Příběh se tak jen zbytečně prodlužuje bez nějakého výrazného posunu dopředu.Přesto je však autorka výborná vypravěčka.

JitkaBrab
14.01.2014 3 z 5

Originální námět a úžasné prostředí, kniha je velmi čtivá. Motiv jednoho příběhu viděného ze dvou různých úhlů se mi moc líbil. Bohužel však postupem začala být zápletka až příliš zapletená a převysvětlovaná, až jsem se v konečném rozuzlení úplně ztratila...Kdo je kdo? Kdo byl nakonec s kým "spřažen"? Jaká intrika byla proti komu? ...Nevím, možná je to můj problém, že jsem nepochopila, ale nakonec mě kniha kvůli tomu zklamala.

denuska
13.01.2014 5 z 5

Mám pocit, že jsem zřejmě narazila na úžasnou autorku. Watersová mě již podruhé dokázala naprosto pohltit a to po celých 533 stran! Již dlouho se mi nestalo, že bych knihu nedokázala odložit a těšila se zase na další večer, kdy se setkám se Sue a Maud.
Při čtení jsme si vzpomněla na mé oblíbené autorky z dob studia na gymplu- Emily Brönte a Daphne du Maurier, které jsem milovala a styl psaní mi je trochu připomněl. Je jasné, že nyní nevynechám ani jeden román od Watersové....

Krisseliss
22.10.2013 4 z 5

Kniha, která se čte sama. Krásně psaná, nádherný a překvapivý příběh. Tuto knihu opravdu doporučuji!

petulienka126
14.09.2013 4 z 5

najlepsia kniha od Waters a myslim, ze uz svoju prvotinu asi neprekona....akoby stracala dych. Ale nechajme sa prekvapit :)

Jajullka
09.09.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Překvapivá a strhující zápletka. Knihu jsem si ani nestihla užít, jak rychle jsem ji přečetla.