Život na Zemi

Život na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29316/bmid_zivot-na-zemi-wC1-29316.jpeg 5 45 14

Život na Zemi se vyvíjel nejméně tři a půl miliardy let. Atenboroughovi se podařilo na 344 stránkách skvěle vykreslit vznik života na Zemi tak dokonale, že si lze jen těžko představit dokonalejší a srozumitelnější formu výkladu. Kniha vznikla současně se stejnojmenným třináctidílným televizním seriálem BBC a v jejích třinácti kapitolách autor vypráví strhující dějepis všech skupin živých organismů na naší planetě. Při početných výpravách za nejzajímavějšími, nejkrásnějšími i nejvzácnějšími představiteli přírody všech kontinentů procestoval přes dva milióny kilometrů. Jeho výklad může být proto tak zasvěcený a bezprostřední, protože je očitým svědectvím. ,,Kniha není jen jednou z dalších publikací o přírodě, je to fascinující a smělý nástin historie života na Zemi podaný zasvěceně, se zápalem, ale zároveň i pokorně a způsobem, jenž dráždí chuť k dalšímu poznávání,, napsal o tomto díle nositel Nobelovy ceny Niko Tinbergen.... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy Příroda, zvířata
Vydáno: , Panorama

Life on Earth , 1979

hana1070
22.11.2023 5 z 5

Je to edukativní (zejména pro nás, kteří si z učebnic biologie moc nepamatujeme), plné parádních fotek a vlastně i dost vtipné. Věděli jste například, že když si představíte celou historii života na Zemi v podobě jednoho kalendářního roku, že první řasy se objeví v srpnu, ryby koncem listopadu a lidé až v předvečer Silvestra?
Více tady: https://naskokjinam.blogspot.com/2023/11/david-attenborough-zivot-na-zemi.html

Hema
21.11.2023 5 z 5

Cokoliv, co od tohoto pána vidím nebo čtu, tak mě neskutečně dojímá. I v této knize předvedl svou vybroušenou schopnost vnímat krásy přírody, její důležitost a proměny. Je skvělá.

kramver
23.01.2023 5 z 5

Nádherné čtení, úžasné fotografie, spousta informací. Nelze než doporučit.

cvpython
14.02.2022 5 z 5

Opravdu skvělá kniha. Máte-li rádi přírodu, zemi a vše co se toho týče, doporučuji. Kniha je nabitá informacemi ve čtivé podobě.

Camelot
24.11.2021 5 z 5

Protože jsem si letos pořídil i čtvrtou knihu Davida Attenborougha, která u nás zatím vyšla, řekl jsem si, že si je všechny – od nejstarší - zase přečtu.
Tedy jsem začal Životem na Zemi. Myslím, že každému, kdo ji alespoň vezme do rukou, je zřejmé, že podobné knihy se u nás dnes vydávají už jen velmi ojediněle. Rozsah fotografické „přílohy“, již bez výjimky tvoří velkoformátové fotky, je obrovský.
Čtení je to i po těch letech (více než 40 let od vydání originálu) pořád zajímavé. Rozhodně je to tím, že kniha je v podstatě jeden velký příběh evoluce života na Zemi, v němž na sebe vše navazuje.
Samozřejmě za ta léta nastal v zoologii a evoluční biologii významný pokrok, a proto nelze brát všechna uvedená fakta jako platná a správná. Snad nejvýrazněji to platí o kapitole věnované plazům.
Tahle skutečnost však nepoškozuje knihu, protože jde o logický a zákonitý jev.
Fakta si ovšem lze ověřit a i kdyby se snad čtenáři do hlavy vnutila nesprávná informace, nebudou důsledky nijak vážné.
V tom hlavním – v popisu jednotlivých etap vývoje pozemského života – je Attenboroughova kniha stále velmi seriózní a důvěryhodná. Navíc je psána s Attenboroughovými příslovečným citem pro detail a souvislosti.

jprst
30.05.2021 5 z 5

Parádní publikace nejen co do provedení. ale především svým obsahem.

Lac
28.11.2020 5 z 5

Sir Attenborough správně tvrdí, že až se lidi sami vyhubí, život bude pokračovat dál.

Marekh
24.08.2020 5 z 5

Vzpomínám si na tuto knihu, kterou jsme vlastnili, a kterou jsem v pozdějším věku četl. Už si nejsem jistý, jestli si tuto knihu koupili rodiče, anebo ji někdo z nás dostal jako dárek. Kniha obsahuje nádherné fotografie, je pěkně zpracovaná. :)

Selin13
23.10.2019 4 z 5

Je to úžasná kniha pro milovníka přírody, tak jako jsem já.

Nočnípták
04.11.2018 4 z 5

Moc a moc zajímavá kniha. Četla jsem ji už kdysi dávno a od té doby ji beru do ruky docela často. Nečtu ji od začátku do konce. Spíš si v ní tak nějak listuju, pak si něco přečtu, zase listuju, čtu a listuju. A pokaždé mne něco překvapí/buď jsem to předtím přeskočila, nebo zase zapomněla/. David Attenborough dokáže srozumitelně podat čtenáři odborná témata a opravdu zaujmout.

fnoudek
18.03.2018 5 z 5

krásné pro pochopení, jak nicotní my lidé zde na Zemi jsme :-)

Finskej
07.02.2014 5 z 5

Povinná součást knihovničky každého, koho život na Zemi zajímá alespoň trochu. Ne vždy se autorovi povede vysvětlit téma odborné tak laicky přístupně a čtivě. Řemeslné provedení vysoké úrovně, kvalitní papír a spousta nádherných barevných fotografií na něm.

kattyV
18.02.2013 5 z 5

Od jednoduchého k složitému. Od prvoků k člověku. Kapitolu po kapitole se seznamujeme s pestrým životem na zemi.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

..........milionová kniha , nic lepšího jsem z daného tématu nečetl...............