Život na Zemi

Život na Zemi se vyvíjel nejméně tři a půl miliardy let. Atenboroughovi se podařilo na 344 stránkách skvěle vykreslit vznik života na Zemi tak dokonale, že si lze jen těžko představit dokonalejší a srozumitelnější formu výkladu. Kniha vznikla současně se stejnojmenným třináctidílným televizním seriálem BBC a v jejích třinácti kapitolách autor vypráví strhující dějepis všech skupin živých organismů na naší planetě. Při početných výpravách za nejzajímavějšími, nejkrásnějšími i nejvzácnějšími představiteli přírody všech kontinentů procestoval přes dva milióny kilometrů. Jeho výklad může být proto tak zasvěcený a bezprostřední, protože je očitým svědectvím. ,,Kniha není jen jednou z dalších publikací o přírodě, je to fascinující a smělý nástin historie života na Zemi podaný zasvěceně, se zápalem, ale zároveň i pokorně a způsobem, jenž dráždí chuť k dalšímu poznávání,, napsal o tomto díle nositel Nobelovy ceny Niko Tinbergen....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29316/big_zivot-na-zemi-wC1-29316.jpeg 4.934
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Příroda, zvířata

Vydáno: , Panorama

Life on Earth, 1979

Kniha Život na Zemi

cvpython

Opravdu skvělá kniha. Máte-li rádi přírodu, zemi a vše co se toho týče, doporučuji. Kniha je nabitá informacemi ve čtivé podobě.

Camelot
24.11.2021

Protože jsem si letos pořídil i čtvrtou knihu Davida Attenborougha, která u nás zatím vyšla, řekl jsem si, že si je všechny – od nejstarší - zase přečtu.
Tedy jsem začal Životem na Zemi. Myslím, že každému, kdo ji alespoň vezme do rukou, je zřejmé, že podobné knihy se u nás dnes vydávají už jen velmi ojediněle. Rozsah fotografické „přílohy“, již bez výjimky tvoří velkoformátové fotky, je obrovský.
Čtení je to i po těch letech (více než 40 let od vydání originálu) pořád zajímavé. Rozhodně je to tím, že kniha je v podstatě jeden velký příběh evoluce života na Zemi, v němž na sebe vše navazuje.
Samozřejmě za ta léta nastal v zoologii a evoluční biologii významný pokrok, a proto nelze brát všechna uvedená fakta jako platná a správná. Snad nejvýrazněji to platí o kapitole věnované plazům.
Tahle skutečnost však nepoškozuje knihu, protože jde o logický a zákonitý jev.
Fakta si ovšem lze ověřit a i kdyby se snad čtenáři do hlavy vnutila nesprávná informace, nebudou důsledky nijak vážné.
V tom hlavním – v popisu jednotlivých etap vývoje pozemského života – je Attenboroughova kniha stále velmi seriózní a důvěryhodná. Navíc je psána s Attenboroughovými příslovečným citem pro detail a souvislosti.

jprst
30.05.2021

Parádní publikace nejen co do provedení. ale především svým obsahem.

Lac
28.11.2020

Sir Attenborough správně tvrdí, že až se lidi sami vyhubí, život bude pokračovat dál.

Marekh
24.08.2020

Vzpomínám si na tuto knihu, kterou jsme vlastnili, a kterou jsem v pozdějším věku četl. Už si nejsem jistý, jestli si tuto knihu koupili rodiče, anebo ji někdo z nás dostal jako dárek. Kniha obsahuje nádherné fotografie, je pěkně zpracovaná. :)

Selin13
23.10.2019

Je to úžasná kniha pro milovníka přírody, tak jako jsem já.

Nočnípták
04.11.2018

Moc a moc zajímavá kniha. Četla jsem ji už kdysi dávno a od té doby ji beru do ruky docela často. Nečtu ji od začátku do konce. Spíš si v ní tak nějak listuju, pak si něco přečtu, zase listuju, čtu a listuju. A pokaždé mne něco překvapí/buď jsem to předtím přeskočila, nebo zase zapomněla/. David Attenborough dokáže srozumitelně podat čtenáři odborná témata a opravdu zaujmout.

fnoudek
18.03.2018

krásné pro pochopení, jak nicotní my lidé zde na Zemi jsme :-)